Black-Friday-2021-11-Encyklopedie.png

Soči

Z Multimediaexpo.cz


Koláž města Soči (září 2013)

Soči (rusky: Сочи[1]) je ruské město v Krasnodarském kraji, nacházející se mezi pobřežím Černého moře a úpatím Kavkazu. Žije v něm okolo 330 tisíc obyvatel. Soči s předměstskými oblastmi je roztaženo do délky 147 kilometrů a může proto být v závislosti na pojetí evropských hranic označováno za nejdelší město v Evropě.[2] Městská aglomerace Velké Soči je rozlohou 3 502 km2 největší v Rusku, 3,5krát větší než Moskva. V roce 2014 uspořádá zimní olympijské hry.

Obsah

Historie

Od 6. do 15. století oblast patřila Chazarům, kteří v moderním Soči vybudovali mnohé budovy, např. kostely. V části Loo se zachovaly ruiny byzantské baziliky. Od 15. století černomořské pobřeží kontrolovala Osmanská říše, ale po porážce Turků v roce 1829 byla oblast předána Rusku.

V roce 1838 byla založena pevnost Aleksandrija (rusky: Александрия), přejmenovaná o rok později na Navaginské opevnění a po Krymské válce obnovena jako Dachovskij post, později Dachovskij posad. Až v roce 1896 dostalo sídlo současné jméno podle protékající řeky (Šača v místních jazycích). Městem se stalo Soči v roce 1917.

Již v první polovině 20. století se ze Soči stalo výstavní rekreační středisko, kde měl své letní sídlo Stalin a nyní ho tam má v Vladimir Putin. Jeho sídlo má název Bočarov ručej a prezident je výjimečně používá jako místo k neformálním politickým jednáním.[3]

Klimadiagram Soči (1961–1990)

Podnebí a geografie

Navzdory podhorské poloze má město velmi příjemné klima. Průměrné letní teploty jsou mezi 26 a 32 °C. Rekreační oblast je i v zimě teplá (průměr v lednu a únoru 7 °C). Podnebí zde umožňuje pěstovat čaj – na nejsevernějším místě v Evropě.

Ekonomika

Základem hospodářství Soči je turistika a poskytování souvisejících služeb, význam má i potravinářský průmysl a v menší míře strojírenství a stavebnictví.

Městskou dopravu zajišťují autobusy, projekt trolejbusové sítě nebyl za sovětské éry realizován, nyní se plánuje výstavba trasy lehkého metra. Meziměstskou dopravu zajišťuje hlavně železnice, ale také přístav a mezinárodní letiště Adler-Soči.

Kultura a turistika

Letní turistickou atrakcí je každoroční filmový festival Kinotavr, v říjnu se koná festival módy Sametové sezóny, celý rok je přitažlivá Kavkazská biosférická rezervace, zapsaná v roce 1999 do seznamu památek Světového dědictví UNESCO.

Ve městě je několik muzeí – např. umělecké, etnografické či Literární památník N. A. Ostrovského. Soči má velké množství kulturních, historických, přírodních a architektonických památek[4]

Sport

Soči je známé svou tenisovou školou, která vychovávala v mladém věku některé šampiony – např. Jevgenije Kafelnikova nebo Marii Šarapovovou, která se odsud v sedmi letech přestěhovala na Floridu.

Olympijská kandidatura

Poprvé Soči kandidovalo na pořádání zimních olympijských her 2002, které ale byly přiděleny Salt Lake City. V červenci 2005 Ruský olympijský výbor oznámil kandidaturu města na pořádání zimních olympijských her 2014. Město se o hry ucházelo za silné podpory ústřední vlády a samotného prezidenta Putina. Součástí plánu je vybudování některých sportovišť v blízkém sousedství kavkazských přírodních rezervací, což se stalo předmětem kritiky ekologických organizací.[5] Mezinárodní olympijský výbor nicméně svými hlasy 5. července 2007 rozhodl, že hry se uskuteční právě v Soči.

Partnerská města

Významné osobnosti

Galerie

YouTube – Zimní olympijské hry v Soči

All music from Sochi 2014 opening ceremony (hudba)
Sochi 2014: Run up to the Olympics (RT Documentary)
Sochi 2014: Volunteers Wanted (RT Documentary)


Sochi 2014 Olympic Medals (anglicky)
Anti-Sochi – 'Cold War' media bears roaring at Russia


Pre-Olympic Sochi 2012 (anglicky)
Reporter's Notebook: Sochi in 2008 (anglicky)


Reference

  1. V ruském jazyce je Soči mužského rodu, v českém obvykle středního, v obou případech se neskloňuje
  2. Přístav Soči na stránce Russia.com
  3. CIS: Leaders Gather In Sochi, zpráva na webu Rádia Svobodná Evropa
  4. Soči Zajímavosti
  5. Olimpic Games at the Cost of World Heritage?, web Greenpeace, 13. července 2006
  6. Oficiální seznam partnerských měst Soči na http://www.sochi-international.ru, zmínky o spolupráci s Volosem a Kerčí tamtéž na stránce novinek.

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Soči
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Soči