13. září 2021 je velmi významné datum pro naši Encyklopedii !!
Máme zcela novou kancelář, která leží přímo u obchodního centra Atrium Flora a stanice metra Flora !
Naše stará adresa je definitivně nahrazena novou — Jičínská 226/17, 130 00 Praha 3 - Žižkov.

Černihov

Z Multimediaexpo.cz


Černihov (ukrajinsky Чернігів; rusky Чернигов; bělorusky Чарнігаў; polsky Czernichów) je starobylé město na Ukrajině v regionu Polesí v severní části země. Město leží na řece Desna (levý přítok Dněpru). Černihov je centrem rozlehlé Černihovské oblasti a Černihovského rajónu, kam spadají okolní obce. Samotné město je rozděleno na 2 rajóny (Desňanský, Novozavodský). V současné době zde žije asi 300 000 obyvatel.

Obsah

Dějiny a kultura

Jeden z kostelů doby Kyjevské Rusi

Černihov je jedním z nejstarších slovanských měst; první písemná památka je z roku 907, sídlo však existovalo již v předešlém století. V dobách Kyjevské Rusi byl sídlem Černihovského knížectví (1024–1036 a 1054–1239). Roku 1239 byl dobyt, vyrabován a pobořen Mongoly. Následně patřil střídavě Litvě, Polsku a Moskevské Rusi. Od roku 1801 byl centrem Černihovské gubernie Ruského impéria, od roku 1932 pak sídlem Černihovské oblasti Ukrajinské SSR. Ve městě se zachovalo množství sakrálních památek od velmi cenných kostelů z 11. století až po ukrajinské baroko a empír. Nejcennější z nich je Spaso-preobraženskyj sobor z 11. století, nejstarší katedrála Kyjevské Rusi.

Rodáci

Ve městě se narodil ruský spisovatel Anatolij Rybakov.

Partnerská města

Hospodářství a doprava

Ve městě funguje pivovar, podle něhož se se jmenuje značka Černihivske, dnes součást koncernu SAN InBev. Černihov je největším městem na silniční i železniční trase KyjevBělorusko. Leží na železničním úseku Nižyn - Homel, kudy projíždějí rychlíky spojující Ukrajinu s Minskem a Petrohradem; odbočuje zde trať do Slavutyče a k Černobylské jaderné elektrárně. Ve městě je provozována trolejbusová doprava.


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Černihov