13. září 2021 je velmi významné datum pro naši Encyklopedii !!
Máme zcela novou kancelář, která leží přímo u obchodního centra Atrium Flora a stanice metra Flora !
Naše stará adresa je definitivně nahrazena novou — Jičínská 226/17, 130 00 Praha 3 - Žižkov.

Desna

Z Multimediaexpo.cz


Desna příp. Děsna (rusky Десна [Děsna], ukrajinsky Десна [Desna]) je řeka ve Smolenské a v Brjanské oblasti v Rusku a v Černihovské, v Sumské a v Kyjevské oblasti a v hlavním městě Kyjevě na Ukrajině. Je 1130 km dlouhá (z toho 591 km na Ukrajině). Povodí má rozlohu 88 900 km².

Obsah

Průběh toku

Pramení na Smolenské vysočině poblíž Smolenska u západních hranic Ruska. Na horním toku teče převážně mezi nízkými a bažinatými břehy. Pod Brjanskem se pravý břeh zvyšuje. Pod ústím Sejmu se údolí výrazně rozšiřuje a řeka vytváří mnoho ramen, zarůstajících jezer a starých ramen. Koryto je písčité, členité, nestálé a vyskytuje se v něm mnoho mělčin. Ústí zleva nedaleko Kyjeva do Dněpru jako jeho nejdelší přítok.[1]

Přítoky

Největším přítokem je Sejm.

Vodní režim

Průměrný průtok vody v ústí činí 360 m³/s. Zamrzá v první dekádě prosince a rozmrzá na začátku dubna. Na jaře v době nejvyšších vodních stavů se rozlévá do šíře.

Využití

Vodní doprava je provozována do města Novgorod-Severskij, jež leží ve vzdálenosti 535 km od ústí, nepravidelně až do Žukovky nad Brjanskem. Hlavní přístavy na řece jsou Novhorod-Siverskyj, Makošino, Černihov, Oster, Žukin. Na řece leží města Jelňa, Desnogorsk, Žukovka, Brjansk, Trubčevsk (Rusko), Novhorod-Siverskyj, Černihov, Oster a severní předměstí Kyjeva (Ukrajina). Na horním toku řeky byla zbudována Desnogorská přehrada, která slouží Smolenské jaderné elektrárně.

Historie

Ve středověku byla významnou dopravní magistrálou. Vedly po ní tržní cesty k Donu přes Sejm a k Oce přes Bolvu.

Reference

  1. nikoli však nejvodnatější, jelikož větší průtok má však řeka Pripjať

Literatura

Externí odkazy

Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Desna