Ciudad de Guatemala

Z Multimediaexpo.cz

Dominanty města Ciudad de Guatemala


Město Guatemala (španělsky: Ciudad de Guatemala, celým názvem La Nueva Guatemala de la Asunción) je hlavní město státu Guatemala a také největší město ve Střední Americe s výjimkou Mexika.

Obsah

Geografie

Město se nachází v údolí na jihu střední části země. Teploty se pohybují nečastěji v rozmezí 10 až 25 °C.

Dějiny

Na území města Guatemala dříve leželo mayské město Kaminaljuyu, staré přes 9 000 let, dnes po něm zůstaly památky v jednom z nejcennějších archeologických nalezišť v Americe. Nachází se přímo u historického centra Guatemaly, část ho je ztracena pod budovami moderního města, než začalo být chráněno.

Za španělské kolonizace byla Guatemala malým městem. Klášter El Carmen tu byl založen v roce 1629. V roce 1775 bylo do Guatemaly přesunuto sídlo středoamerické koloniální správy generální kapitánie Guatemala z Antigua Guatemala (Staré Guatemaly), zničené zemětřesením, což vedlo k velkému rozvoji města. V roce 1821 zde byla vyhlášena nezávislost Střední Ameriky na Španělsku a Guatemala byla hlavním městem Spojených středoamerických provincií.

Současnost

Guatemala je ekonomickým, správním i kulturním střediskem země. Jeho přístav a letiště La Aurora je hlavní vstupní branou do Guatemaly. Ve městě je množství galerií a muzeí (včetně několika sbírek předkolumbovského umění). Je zde deset univerzit, např. Univerzita Mariana Gálveze, Panamerická univerzita, Mesoamerická univerzita, Univerzita Rafaela Landivara a další. Jedinou veřejnou univerzitou je Universidad de San Carlos, třetí nejstarší na americkém kontinentě, založená už v roce 1676 (navazovala na Školu svatého Tomáše, existující již od roku 1562).

Problémem Guatemaly je nedostatečný systém veřejné dopravy. Situaci jen mírně vylepšily konstrukce dálnic a založení Městské dopravní policie PMT. Dosavadní projekty nebyly realizovány, až nejnovější Transmetro se uvádí do provozu, jde o systém jízdních pruhů vyhrazených pro velkokapacitní autobusy.

Guatemala je rozdělena do 25 zón, některé z nich vrostly do dřívějších předměstí, jako byly Villa Nueva, Santa Catarina Pinula, Mixco, Carretera a El Salvador ad.

Historickým centrem je Zóna jedna, ležící ve středu města, v níž se nacházejí Palacio Nacional (Národní palác), Metropolitní katedrála, Národní kongres a Casa Presidencial, sídlo prezidenta.

Město hostilo některé významné sportovní události. V roce 1950 bylo dějištěm VI. středoamerických a karibských her, v roce 2000 se tu hrálo mistrovství světa ve futsalu. V roce 2007 proběhlo v Guatemale 119. zasedání Mezinárodního olympijského výboru spojené s volbou pořadatele zimních olympijských her 2014.

Zona Viva

Zóna deset alias Zona Viva (tj. Živá zóna) je nejoblíbenější oblast pro zábavu a nakupování. Nachází se zde většina hotelů, restaurací a dalších podniků, ale také mnoho velvyslanectví. Díky tomu patří zároveň mezi zóny nejbezpečnější.

Sesterská města

Galerie

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Ciudad de Guatemala