Black-Friday-2019-12-Multimediaexpo.png

Ciudad de Panamá

Z Multimediaexpo.cz

Přejít na: navigace, hledání


Dominanty města Ciudad de Panamá
Národní archiv Panamy
Moderní město (2016)

Ciudad de Panamá (anglicky: Panama city) je hlavní město Panamy. Leží u pobřeží Panamského zálivu, východně od ústí Panamského průplavu do Pacifiku. Ciudad de Panama je politickým, kulturním, administrativním i ekonomickým centrem země. V městě sídlí i významné státní univerzity.

Obsah

Historie města

Staré město

Město bylo založeno 15. srpna 1519, zakladatelem byl Pedro Arias Dávila, který se zde usadil spolu s zhruba stem španělských osadníků a dal tak vzniknout prvnímu trvale obývanému španělskému městu na pobřeží Pacifiku. Zanedlouho po svém založení začalo město sloužit jako výchozí bod pro španělské objevitelské výpravy podél pacifického pobřeží jihoamerického kontinentu. Odtud vyplul i Francisco Pizarro, který dobyl Říši Inků (od roku 1532). Posléze město sloužilo jako překladiště pro stříbro, zlato a jiné zboží z místokrálovství Nová Granada, které bylo nutné přepravit přes Panamskou šíji na karibské pobřeží a dále do Evropy. Město bylo v letech 1539, 1563 a 1644 částečně zničeno požáry. V roce 1610 zde žilo přibližně 5 000 lidí, stálo zde několik kaplí, konventů, nemocnice a katedrála; město patřilo k nejvýznamnějším městům španělských kolonií. Od začátku 17. století se město stalo častým terčem útoků pirátů a kaperů. Na začátku 70. let 17. století mělo město cca 15 000 obyvatel. 28. února 1671 podnikl britský pirát Henry Morgan mohutný útok na město. Tento útok skončil mohutným požárem, který totálně zničil celé město. Ruiny tohoto „původního Ciudad de Panamá“ jsou dnes archeologickou lokalitou Panamá Viejo.

Nové město

Španělé vystavěli v roce 1673 „nové Ciudad de Panamá“ cca 2 km jihovýchodně od původního města. Dnes tato historická zástavba nese název Casco Viejo (česky Stará čtvrť) a je jednou z městských čtvrtí moderního města. Velký rozvoj města nastal během kalifornské zlaté horečky, kdy přes Panamskou šíji cestovalo mnoho lidí (zhruba 600 000 lidí mezi roky 1848 a 1869). Dalším významným impulzem pro rozvoj města byla stavba Panamského průplavu. Američané podnikli konkrétní kroky pro zlepšení podmínek pro život v okolí budoucího průplavu (např. výstavba vodovodů a kanalizace, vymícení žluté zimnice a malárie). Ciudad de Panamá je sídlem mnoho nadnárodních bank, které přinášejí do země zahraniční kapitál. Moderní architektura je v Ciudad de Panamá zastoupena např. množstvím mrakodrapů nebo Puente de las Américas.

Panamá Viejo od roku 1997 a Casco Viejo jsou od roku 2003 zapsány do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Geografie a podnebí

Ciudad de Panamá leží na břehu Tichého oceánu, nadmořská výška města se pohybuje od 0 m n. m. do 199 m n. m., mediání nadmořská výška je 30 metrů nad hladinou moře. Z okolních svahů do města stéká 8 řek, které se zde vlévají do moře. Průměrný roční srážkový úhrn je 2 000 mm/rok, vlhkost vzduchu 75%, teploty se pohybují mezi 20°C a 34 °C.

Fotogalerie

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Ciudad de Panamá
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Ciudad de Panamá
 Panama Panamské památky Seznamu světového dědictví UNESCO

NP CoibaNP La AmistadNP Darién • Ciudad de Panamá • Portobelo a San Lorenzo

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Hlavní funkce
Navigace
Nástroje
Příspěvky a dary
Další informace