Black-Friday-2019-12-Multimediaexpo.png

Damašek

Z Multimediaexpo.cz

Přejít na: navigace, hledání
Damašek v noci, zelená světla jsou minarety

Damašek (arabsky oficiálně دمشق Dimašk, hovorově aš-Šám الشام) je hlavní město Sýrie. Často je označován jako nejstarší trvale osídlené město na světě. Nyní má přibližně 4,5 milionu obyvatel (2004).

Obsah

Dějiny

Předpokládá se, že město bylo osídleno před 10 000 až 8 000 lety př. n. l. Do příchodu Aramejců však nebylo město považováno za důležité. Jejich příchod měl za následek vybudování prvního vodovodního systému ve městě.

Charakter města

Damašské Staré město je ukryto za vnitřními hradbami a přístup sem vede několika branami. Nachází se zde několik mešit, citadela, vojenská pevnost, bývalé rezidence a paláce vlivných a bohatých kupců a správců.

Syrské hlavní město uchvátí na první pohled. Tvoří příjemnou oázu uprostřed pouště. Okolí města tvoří především hory a řeka Barada. Damašek je pro většinu návštěvníků tím nejkrásnějším pohledem na Orient - staré mešity, zahalené ženy, čajovny a vodní dýmky, tržnice. Damašek je obdivován především díky svým pozoruhodným kontrastním jevům - na Starém městě nemoderní autobusová a taxi doprava, kupci s oslíky a povozy, v nových částech potom technicky vyspělé luxusní klimatizované autobusy a luxusní damašské metro.

Mezinárodní letiště Damašek (IATA: DAM, ICAO: OSDI) je situované 20 km od centra města. Nabízí pravidelné spojení do předních světových destinací - Moskva, Paříž, Londýn, Berlín, Madrid, Amsterdam, Frankfurt nad Mohanem nebo Stockholm. Pravidelnou linku sem z Ruzyňského mezinárodního letiště v Praze také provozují čtyřikrát týdně i České aerolinie.

YouTube

Driving through the streets of Damascus (June 2018)
Assad Drives a Honda to Eastern Ghouta (subtitled)


Partnerská města

Související články

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Damašek
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Damašek
Syria   Syrské památky na seznamu světového dědictví UNESCO

Starověká část Damašku • Starověká část Bosry • Palmýra • Aleppo • Krak des Chevaliers a Saladinova citadelaStarobylé vesnice v severní Sýrii

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Hlavní funkce
Navigace
Nástroje
Příspěvky a dary
Další informace