Black-Friday-2019-06-Multimediaexpo.png

Duke Nukem 3D

Z Multimediaexpo.cz

Přejít na: navigace, hledání

Duke Nukem 3D je 3D akční počítačová hra, vytvořená společností 3D Realms, vydaná v roce 1996 společností Apogee Software. Patří mezi nejznámější akční hry. Námětem navazuje na starší 2D akční hry Duke Nukem a Duke Nukem 2. Nástupcem této hry je dosud stále nevydaný Duke Nukem Forever.

Obsah

Příběh a úrovně ve hře

Titulní postavou hry je svalnatý blonďák, který má za úkol projít třemi epizodami. První má šest úrovní, které se nacházejí v Los Angeles a v přilehlých propastech a podpovrchových zlomech. Ta druhá má jedenáct kol, odehrává se ve vesmíru, a třetí, poslední má úrovní také jedenáct, a je situována v japonské čtvrti. Na konci každé epizody je nutné zabít finálního bosse, po jeho smrti se zobrazí krátké video.

Grafika

Přelomovým prvkem byla možnost používat spoustu věcí ve hře (telefony, hydranty, záchody). Grafika se zobrazovala v nestandardním režimu, díky němuž bylo možné hrát hru se slušným rozlišením i na relativně pomalém stroji (Pentium 100 MHz) jen s mírným trháním. Na rozdíl od Dooma zde bylo možné vytvořit i jednoduché vícepatrové objekty. Jediným nedostatkem bylo špatné zobrazení zelené barvy, díky čemuž hra vypadala poněkud „vybledle“.

Zbraně

Ve hře bylo 10 zbraní seřazených od těch skoro neškodných až po zbraně hromadného ničení:

Ostatní vybavení

Ve hře jste mohli pomocí tzv. Jetpacku létat, pomocí nočního vidění vidět i do tmavých koutů, díky steroidům jste mohli běhat jako chrt a kopat jako kůň. Navíc tu existoval tzv. Holoduke, vaše vlastní holografická projekce, která sloužila k oklamání nepřátel (přibližně jako ve filmu Total Recall).

User maps – uživatelské úrovně

Převratné bylo, že firma také nabídla hráčům software pro výrobu vlastních levlů. Hlavními komponenty tohoto softwaru jsou build a editart. Kolem tohoto softwaru se nakonec vytvořila tak rozsáhlá hráčská a budovatelská komunita, že vzniklo mnoho nových utilit usnadňujícím levelmakerům práci. Byly naprogramovány i nové porty, které umožňují hrát tuto hru pod nejnovějšími operačními systémy. Někteří levelmakeři byli tak plodní, že jim nestačily série uživatelských map, ale vytvořili celé série s vlastní grafikou, hudbou a programováním. Do současnosti byly vytvořeny tisíce DMmap a stovky SPmap. Dokonce se zde vytvářejí virtuální prostředí, provádějí psychologické pokusy nebo natáčí filmy.

Seznam tvůrců „User map“

YouTube

Duke Nukem 3D Episode 3 Level 1 (anglicky)
Duke Nukem 3D Episode 3 Level 9 (anglicky)


Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Duke Nukem 3D
Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Hlavní funkce
Navigace
Nástroje
Příspěvky a dary
Další informace