Black-Friday-2019-12-Multimediaexpo.png

K2

Z Multimediaexpo.cz

Přejít na: navigace, hledání
K2, od základního tábora (2015)
K2, pohled od ledovce Baltoro
Cesta na vrchol Abruzziho pilířem

K2 (baltsky Čhogori, česky: Čchokori, urdsky کے ٹو, transliterováno Ke tū, nebo Lambá Pahár, čínsky 乔戈里峰, oficiální přepis Qogir, pinyin Qiáogēlǐ Fēng, český přepis Čchiao-ke-li feng), známá též pod anglickým názvem Mount Godwin-Austen, je hora v pohoří KarákoramAsii, nejvyšší hora Pákistánu a druhá nejvyšší hora světa. Nachází se na hranici mezi pákistánskou částí Kašmíru a čínskou autonomní oblastí Sin-ťiang. Dosahuje výšky 8611 m nad mořem.

Obsah

Název

Ačkoli se to nezdá, jméno Čhogori (resp. čínské Qogir a další odvozené tvary) dali hoře západní cestovatelé. Vytvořili ho ze dvou slov místního jazyka balti, čhogo = velký a ri = hora. Ve světě se přesto více vžil ještě umělejší název K2. Hora si ho vysloužila v 19. století, kdy expedice, která zkoumala celou oblast, přidělila této hoře i sousedním vrcholkům označení K1K5 (K2 zůstalo dodnes, ostatní byly přejmenovány). Expedici vedl Henry Haversham Godwin-Austen, jméno K2 dal hoře T. G. Montgomery. Po veliteli expedice má K2 své další jméno, Mount Godwin-Austen. Ani to se příliš nevžilo.

Urdské Lambá Pahár znamená Vysoká hora, ale i v urdštině se ujalo pojmenování کے ٹو (Ke tū je urdský fonetický přepis anglického K two, tedy česky Ká dva).

Historie

K2 drží jeden statistický primát mezi všemi 14 osmitisícovkami - odehrálo se zde nejvíce nezdařených pokusů o výstup na vrchol. Přestože je K2 o 239m nižší než Everest, její relativní převýšení od úpatí na vrchol je větší. Navíc jsou její svahy mnohem strmější a obtížnější. První úspěšný výstup na K2 se odehrál 31. června 1954, kdy dva členové italské expedice, Achille Compagnoni a Lino Lacedelli stanuli na vrcholu. Na další úspěšný pokus se čekalo plných 23 let, 8. srpna 1977 pokořilo vrchol sedm členů japonské expedice. První ženou na K2 byla polská horolezkyně Wanda Rutkiewiczová v roce 1986 (bez kyslíkového přístroje).

Do srpna 2008 zdolalo vrchol K2 305 horolezců (mezi nimi 11 žen), nejméně 76 lezců zde naproti tomu zemřelo (35 na sestupu z vrcholu). Nejvíce obětí v historii výstupů na K2 si hora vybrala roku 1986, kdy zde zahynulo celkem 13 horolezců. V roce 2008 zemřelo v lavině naráz 11 horolezců.

První člověk na světě, který zdolal K2 dvakrát, je český horolezec Josef Rakoncaj (1983 a 1986). Po něm se to doposud podařilo pouze španělskému horolezci Juanitovi Oiarzabalovi (1994 a 2003) a Šerpovi Jangbu (2000 a 2001 s kyslíkovým přístrojem). Josef Rakoncaj se spolulezcem Agostinem da Polenzou také v roce 1983 přežili nejvyšší bivak v historii K2, po dosažení vrcholu hory museli přenocovat jen 50m pod ním.

Jediné dva (neúspěšné) pokusy o zimní výstup na K2 provedli Poláci klasickou cestou v letech 1987/8 a 2003/4. Protože K2 se nachází mnohem blíže centrální Asii než Everest, zimy jsou zde daleko studenější a delší.

Lezecké cesty na K2

Na K2 dnes vede 10 tras, z nichž většina nebyla pro svou obtížnost opakována.

K2 ze severu

Mapa lezeckých tras na K2

Cesty z jižní a západní strany

Výstupy českých horolezců

Související odkazy

Reference

  1. Češi zdolali K2! Po 21 letech opět na vrcholu nejtěžší hory světa
  2. Česká horolezecká expedice K2 Ostrava 2007 - oficiální stránky expedice

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
K2
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
K2
Osmitisícovky

Everest • K2 • Kančendženga • Lhotse • Makalu • Čo Oju • Dhaulagiri • Manaslu • Nanga Parbat • AnnapurnaGasherbrum I • Broad Peak • Gasherbrum II • Šiša Pangma

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Hlavní funkce
Navigace
Nástroje
Příspěvky a dary
Další informace