Michiganské jezero

Z Multimediaexpo.cz

Přejít na: navigace, hledání


Michiganské jezero (anglicky Lake Michigan, v jazyce místních indiánů Velké jezero) je třetí největší jezero v systému pěti Velkých jezer v USA v Severní Americe. Jezerem prochází hranice mezi (státy Michigan, Indiana, Illinois a Wisconsin. Má rozlohu 57 750 km². Je 494 km dlouhé a maximálně 190 km široké. Průměrně je hluboké 85 m a dosahuje maximální hloubky 282 m. Objem vody je 4918 km³. Leží v nadmořské výšce 176 m.

Obsah

Pobřeží

Pobřeží je kopcovité, mírně členité, obklopené jezerními terasami. Na jižním a jihovýchodním břehu jsou duny vysoké 10 až 20 m.

Ostrovy

Největší ostrovy jsou Beaver (144,56 km²), North Manitou (57,876 km²), South Manitou (21,436 km²), Washington (60,89 km²), Rock (3,945 km²).

Vodní režim

Do jezera ústí řeky Ford, Menominee, Escanaba na severozápadě a Kalamazoo, Muskegon, Manister, Grand na východě. Michiganské jezero je spojeno s Huronským jezerem průlivem Mackinac (šířka 3 km). Obě jezera vlastně tvoří jedno jezero Michigan-Huron). Příliv je dvanáctihodinový a dosahuje výšky 4 cm. Severní část jezera zamrzá.

Fauna

Do 50. let 20. století v jezeře žilo mnoho ryb (lososi, mihule, sízy, jeseteři, štiky). Následně začaly v důsledku katastrofického znečištění mizet (např lososi). Široce se naopak začaly rozvíjet řasy.

Využití

Doprava

Jezero spojuje lodní doprava s ostatními Velkými jezery. Kanálem Chicago-Lockport je spojeno s povodím řeky Mississippi.

Osídlení pobřeží

Externí odkazy

Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Michiganské jezero
Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Hlavní funkce
Navigace
Nástroje
Příspěvky a dary
Další informace