Hořejší jezero

Z Multimediaexpo.cz

Přejít na: navigace, hledání


Hořejší jezero (anglicky Lake Superior, francouzsky Lac Supérieur, odžibvejsky Gitchigume) je největší a nejhlubší jezero v systému pěti Velkých jezer v Severní Americe. Jezerem prochází státní hranice mezi Kanadou na severovýchodě (provincie Ontario) a USA na jihu a západě (státy Michigan, Wisconsin a Minnesota). Rozlohou je to největší sladkovodní jezero na světě (pokud Michiganské a Huronské nepočítáme dohromady jako jezero Michigan-Huron) a druhé největší jezero světa (po Kaspickém moři). Kotlina jezera je tektonického původu vsunuté mezi krystalické horniny Kanadského štítu. V antropogeně bylo vystaveno působení ledovcové eroze. Má rozlohu 82 100 km² (z toho 63 400  km² v USA a 28 700  km² v Kanadě). Je 563 km dlouhé a maximálně 257 km široké. Průměrně je hluboké 147 m a dosahuje maximální hloubky 406 m. Objem vody je 12 100 km³. Rozloha povodí včetně rozlohy jezera je 207 200  km². Leží v nadmořské výšce 183 m.

Obsah

Pobřeží

Pobřeží je dlouhé 4385 km. Severní břehy jsou vysoké a skalnaté (do 400 m) zatímco jižní jsou převážně nízké a písčité. Pobřeží je velmi členité. Významné zálivy jsou Keweenaw a Whitefish.

Ostrovy

V Hořejším jezeře leží ostrov Isle Royale, nacházející se na území státu Michigan. Dále zde leží souostroví Apostle Islands.

Hořejší jezero

Vodní režim

Jezero nemá velké přítoky. Přitékají do něj menší řeky Nipigon, St. Louis, Pigeon, Pic, White, Michipicoten, Kaministiquia. Z jezera odtéká přes mnohé peřeje řeka svaté Marie (dlouhá 112 km). Kolísání úrovně hladiny je regulováno pro lodní dopravu a energetiku. Pohybuje se v rozsahu 1,1 m (sezónní změny představují 40 až 60 cm s minimem v zimě a maximem v létě).

Vlastnosti vody

Voda v jezeře je průzračná a chladná (uprostřed u hladiny ani v létě nepřesahuje 4 °C.). Prostřední část jezera nezamrzá v důsledku podzimních a zimních bouří. Pobřežní části se každoročně pokrývají ledem průměrně od začátku prosince do poloviny dubna.

Fauna

Jezero je bohaté na ryby. Průmyslový význam mají sízi (bílá ryba), pstruzi, jeseteři.

Lodní doprava

Jezero spojuje lodní doprava s ostatními Velkými jezery. Je hlavním článkem celé vodní cesty. Po kanále Sault Saint Marys s plavebními komorami (obchvat peřejí na řece svaté Marie u města Sault Saint Marys). Plavební sezóna trvá 8 měsíců. Projede tudy na 22 000 lodí a obrat nákladu činí 130 Mt. Převáží se železná ruda, uhlí, obilí, lesní materiály.

Osídlení pobřeží

Na břehu leží města a přístavy Duluth, Superior, Marquette, Ashlend, (USA) a Fort Wiliam, Port Arthur, Thunder Bay (Kanada). V oblasti jezera se nacházejí naleziště železné rudy (poloostrov Keweenaw) a mědi.

Literatura

Externí odkazy

Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Hořejší jezero
Velká jezera

Hořejší jezero • řeka sv. Marie • Michiganské jezero • průliv Mackinac • Huronské jezero • řeka sv. Kláry • jezero sv. Kláry • řeka Detroit • Erijské jezero • Niagara / kanál Welland • Ontario • řeka sv. Vavřince

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Hlavní funkce
Navigace
Nástroje
Příspěvky a dary
Další informace