Nebraska

Z Multimediaexpo.cz

Přejít na: navigace, hledání
State of Nebraska
Vlajka amerického státu Nebraska Pečeť amerického státu Nebraska
Vlajka státu Nebraska Pečeť státu Nebraska
Přezdívka: Cornhusker State
Nebraska na mapě USA
Úřední jazyky angličtina
Hlavní město Lincoln
Největší město Omaha
Rozloha
 - Celkem
 - Z toho souš
 - Z toho vodstvo
16. v USA
200 520 km²
km²
km² (0,7 %)
Obyvatelstvo
 - Obyvatel
 - Hustota zalidnění
{{{Pořadí počtu obyvatel}}}. v USA
1 711 263 (2000)
8,6/km² {{{Pořadí hustoty zalidnění}}}. v USA
Počet okresů 93
Časové pásmo UTC-6/-5, -7/-6 (letní čas)
Souřadnice
 - Zeměpisná šířka
 - Zeměpisná délka

40° s.š. až 43° s.š.
95°25′ z.d. až 104° z.d.
Nadmořská výška
 - Nejvyšší bod
 - Průměrná výška
 - Nejnižší bod

1 654 m
790 m
256 m
Guvernér Dave Heineman (R)
Senátoři Mike Johanns (R)
Ben Nelson (D)
Oficiální zkratky
 - Oficiální (též poštovní) zkratka
 - Tradiční zkratka
 - ISO 3166-2

NE
Nebr.
US-NE
Přistoupení do unie 1. březen 1867 (37.)
Oficiální web www.nebraska.gov

Nebraska (anglická výslovnost zvuk [nəˈbræskə]) je stát na Středozápadě Spojených států amerických, jehož drtivá většina území leží v oblasti Velkých planin. Jméno státu pochází z indiánské řeči, konkrétně z jazyka ajova-oto. V překladu znamená Plochá voda a odkazuje na Platte River protékající státem. Nebraska byla pouštním státem, ale důmyslný zavlažovací systém z ní udělal zemi mnoha farem a polí. Jedná se o nejúrodnější stát v USA.

Obsah

Historie

Nebraska byla ustanovena Zákonem o státech Kansas a Nebraska 30. května 1854. V roce 1860 zažila Nebraska první velký příliv osadníků, kteří šli obsadit volnou zemi udělenou federální vládou. První osadníci, kteří zde vybudovali farmy, byli považováni za blázny, protože Nebraskou se táhla rozsáhlá polopoušť s velmi řídkou vegetací. V roce 1867 se Nebraska stala 37. státem Unie, jen krátce po občanské válce. V této době se hlavním městem stalo město Lincoln, pojmenované po nedávno zavražděném prezidentu Lincolnovi. Nahradil tak dosavadní hlavní a zároveň největší město Omahu.

Geografie

Severní hranici tvoří stát Jižní Dakota, východní Iowa a Missouri. Touto hranicí navíc protéká řeka Missouri. Kansas leží na jižní hranici, stát Colorado na jihozápadní a západní hranice je tvořená státem Wyoming. Nebraska je označována za stát ležící na Velkých planinách. Bývala to země rozsáhlých prérií a polopouští. Je to téměř rovinatá země s nekonečným obzorem. Východní část země je považována za Středozápad USA, ale západní část země se řadí již mezi západní části USA, ačkoliv rozdíl mezi těmito oblastmi v Nebrasce není žádný. Jedna z nebraských tradic říká, že Nebraska je země, kde začíná Západ. Prý začíná na křižovatce 13. ulice v Lincolnu.

Ekonomika

Ekonomika Nebrasky je tvořena hlavně zemědělstvím. Produkuje se hlavně obilí, hovězí maso, mléko, zrno, kukuřice. Průmysl je zastoupen zpracováním potravin.

Demografie

Podle sčítání lidu v roce 2000 žije v Nebrasce 1 711 263 obyvatel. Hustota zalidnění je 8,6 obyvatele na kilometr čtvereční. Zajímavostí je, že necelých pět procent obyvatel má české předky.

Náboženství

Externí odkazy

Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Nebraska
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Nebraska
Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Hlavní funkce
Navigace
Nástroje
Příspěvky a dary
Další informace