Wyoming

Z Multimediaexpo.cz

Přejít na: navigace, hledání
State of Wyoming
Vlajka amerického státu Wyoming Pečeť amerického státu Wyoming
Vlajka státu Wyoming Pečeť státu Wyoming
Přezdívka: Equality State
Wyoming na mapě USA
Úřední jazyky angličtina
Hlavní město Cheyenne
Největší město Cheyenne
Rozloha
 - Celkem
 - Z toho souš
 - Z toho vodstvo
11. v USA
253 348 km²
km²
km² (0,7 %)
Obyvatelstvo
 - Obyvatel
 - Hustota zalidnění
{{{Pořadí počtu obyvatel}}}. v USA
493 782 (2000)
1,96/km² {{{Pořadí hustoty zalidnění}}}. v USA
Počet okresů 23
Časové pásmo UTC-7/-6 (letní čas)
Souřadnice
 - Zeměpisná šířka
 - Zeměpisná délka

41° s.š. až 45° s.š.
104°3′ z.d. až 111°3′ z.d.
Nadmořská výška
 - Nejvyšší bod
 - Průměrná výška
 - Nejnižší bod

4 210 m
2 044 m
945 m
Guvernér Dave Freudenthal (D)
Senátoři Craig Thomas (R)
Mike Enzi (R)
Oficiální zkratky
 - Oficiální (též poštovní) zkratka
 - Tradiční zkratka
 - ISO 3166-2

WY

US-WY
Přistoupení do unie 10. červenec 1890 (44.)
Oficiální web wyoming.gov

Wyoming (anglická výslovnost zvuk [waɪˈoʊmɪŋ]) je jedním ze západních států USA. Na severu s ním sousedí Montana, na severovýchodě Jižní Dakota, na východě Nebraska, na jihu Colorado, na jihozápadě Utah a na západě Idaho.

Obsah

Historie

Území státu Wyoming bylo po tisíce let obydleno indiánskými kmeny. Většina moderního Wyomingu byla k USA připojena roku 1803, když USA koupily od Francie její kolonii Louisianu. Další nepatrnou část moderního Wyomingu získaly USA již roku 1819, když došlo k úpravě severní hranice místokrálovství Nového Španělska (od roku 1820 Mexiko). Roku 1845 získaly USA připojením Texasu nepatrné území na jihu Wyomingu. Roku 1846 pak USA připojením jižní poloviny Oregonu získaly západní část Wyomingu. Roku 1848 pak byla od Mexika získána i zbývající jihozápadní část území Wyomingu.

Až do roku 1867, kdy byla do města Cheyenne postavena Pacifická železnice, bylo území Wyomingu tvořeno téměř nedotčenou divočinou. Železnice přinesla změnu. Na území začali proudit osadníci a postupně území kolonizovali. Žilo zde mnoho divokých zvířat, a tudíž toto území lákalo především lovce a obchodníky s kožešinami. Postupně ale na významu nabírala i těžba nerostů, zejména zlata. 25. července 1868 bylo ustaveno organizované teritorium Wyoming a byly stanoveny jeho hranice shodné s hranicemi současného státu. Nové teritorium bylo vytvořeno z okrajových částí dosavadních teritorií Dakoty, Idaha a Utahu. Státem se Wyoming stal 10. července 1890. Wyoming byl mezi prvními státy USA, který angažoval ženy do politiky, dokonce se zde v roce 1925 stala Nellie Taylore Ross první guvernérkou státu v USA.

Geografie

Severní hranici Wyomingu tvoří stát Montana, východní hranici Jižní Dakota a Nebraska. Na západě sousedí se státy Utah a Idaho, na jihu se státem Colorado.

Wyoming je velmi hornatá země, je zde mnoho impozantních skalních masivů. Wyoming patří mezi civilizací nejméně zasažené státy USA. Díky tomu je zde krásná a čistá příroda, z čehož má Wyoming značné příjmy z turistiky.

Demografie

Populace Wyomingu čítá 493 782 obyvatel. Je to jeden z nejméně lidnatých států USA a po Aljašce také nejřidčeji obydlený. Žije zde pouze 1,96 obyvatele na km čtvereční.

Náboženství

Ekonomika

Víkend ve Wyomingu (HDR)

Wyoming má jedno z nejnižších HDP v USA. Hospodářství Wyomingu tvoří hlavně příjmy z turistiky a těžba nerostných surovin.

Známé osobnosti Wyomingu

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Wyoming
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Wyoming
Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Hlavní funkce
Navigace
Nástroje
Příspěvky a dary
Další informace