Singapur

Z Multimediaexpo.cz

Singapur
Republic of Singapore
新加坡共和国
Republik Singapura
சிங்கப்பூர் குடியரசு
Flag of Singapore.png  
Singapurská vlajka   
Majulah Singapura (Singapure, vpřed!)
Singapurská hymna
Geografie
Singapore in its region (special marker).png
2005 Singapore (30849229036).jpg
Hlavní město: Singapur
Rozloha: 710,2 (187. na světě)
z toho 1 % vodní plochy
Nejvyšší bod: Bukit Timah (166 m n.m.)
Časové pásmo: +8
Obyvatelstvo
Počet obyvatel: 4 839 400 (114. na světě)
Hustota zalidnění: 6 814 (2. na světě)
HDI: 0,918 (vysoký)
Jazyk: čínština (úřední), malajština (úřední a státní),
tamilština (úřední), angličtina (úřední)
Náboženství: buddhisté (Číňané), muslimové (Malajci),
křesťané, hinduisté, sikhové,
taoisté, konfuciáni
Státní útvar
Státní zřízení: republika
Měna: singapurský dolar (SGD)
HDP/obyvatel: USD ()
Mezinárodní identifikace
MPZ: SGP
Telefonní předvolba: 65
Národní TLD: .sg

Singapur je městský stát v jihovýchodní Asii na stejnojmenném ostrově a přilehlých 54 ostrůvcích při jižní výspě Malajského poloostrova. Počet obyvatel se blíží 5 milionům (v roce 2000 byl 4 117 700, nyní je 4 839 400). Úředními jazyky jsou čínština a malajština. Jeho název je odvozený ze sanskrtu a znamená v češtině Lví město.

Přírodní podmínky

Singapur leží na ostrově, který je oddělen od malajského poloostrova úzkým průlivem. Ostrov je mírně zvlněný a má uprostřed kopec s výškou 175 m.n.m. Klima je po celý rok stejně teplé a vlhké. Monzuny přináší velké množství srážek.

Historie

Singapur založil v roce 1819 Sir Thomas Stamford Raffles z Britské východoindické společnosti. V roce 1867 se stal britskou korunní kolonií. Přístav je velice strategické místo a Britové zde udržovali početnou vojenskou posádku. I přesto byl přístav dobyt během druhé světové války Japonci. Na konci války s blížící se porážkou Japonska získali přístav opět Britové. Singapur byl přijat do Malajské federace roku 1963, ale roku 1965 vystoupil a zůstal dodnes nezávislou republikou. Hlavou je prezident. Zákonodárná moc je v rukou parlamentu, který má 81 členů.

Galerie Singapuru

Obyvatelstvo

Obyvatelé jsou z 78% Číňané, z 14% Malajci a z 7% Indové. Každá etnická skupina mluví svým jazykem, ale dorozumívacím jazykem je angličtina. Náboženské složení v městě je velice pestré. Obyvatelé jsou z 55% buddhisté, z 15,5% muslimové, z 12,5% křesťané a z 3,5% hinduisté.

Hospodářství

Singapur patří mezi nejvyspělejší státy světa, je světovým finančním, obchodním a dopravním centrem. Toto přístavní město je velmi dobře udržované. Průmyslová orientace státu je na farmacii a lékařství. Je zde také vybudovaná rafinérie. Dále je tu jedno z největších obchodních center. Singapur je také velice důležitý dopravní uzel. Je druhým největším přístavem světa. Letiště Changi je dopravním uzlem mezi Evropou, Asií a Austrálií. Zajímavostí je, že i přes svou malou rozlohu má Singapur armádu, která má přes 50 000 vojáků.

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Singapur
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Singapur