Arizona

Z Multimediaexpo.cz

State of Arizona
Vlajka amerického státu Arizona Pečeť amerického státu Arizona
Vlajka státu Arizona Pečeť státu Arizona
Přezdívka: The Copper State
Arizona na mapě USA
Úřední jazyky angličtina
Hlavní město Phoenix
Největší město Phoenix
Rozloha
 - Celkem
 - Z toho souš
 - Z toho vodstvo
6. v USA
295 254 km²
km²
km² (0,32 %)
Obyvatelstvo
 - Obyvatel
 - Hustota zalidnění
{{{Pořadí počtu obyvatel}}}. v USA
5 130 632 (2000)
17,43/km² {{{Pořadí hustoty zalidnění}}}. v USA
Počet okresů
Časové pásmo UTC-7
Souřadnice
 - Zeměpisná šířka
 - Zeměpisná délka

31°20's.š - 37°s.š.
109°3'z.d - 114°50'z.d.
Nadmořská výška
 - Nejvyšší bod
 - Průměrná výška
 - Nejnižší bod

Humphreys Peak: 3 851 m
1 250 m
řeka Colorado: 21 m
Guvernér Jan Brewer
Senátoři John McCain

Jon Kyl

Oficiální zkratky
 - Oficiální (též poštovní) zkratka
 - Tradiční zkratka
 - ISO 3166-2

AZ

US-AZ
Přistoupení do unie 14. února 1912 (48.)
Oficiální web www.az.gov

Arizona (anglická výslovnost zvuk [ærɪˈzoʊnə]) je americký stát na jihozápadě země. Stala se jím 14. února 1912, kdy do Unie vstoupila jako 48. stát USA. Hlavní a zároveň největší město Arizony je Phoenix. Další tři největší města jsou Tucson, Mesa a Glendale. Arizona je známá svým pouštním klimatem, výjimečně horkými léty a mírnými zimami, ale ve vyšších polohách jsou borovicové lesy a horské louky, které kontrastují s pouštěmi v nížinách. Sčítání lidu z roku 2006 ukazuje, že Arizona je nejrychleji rostoucím státem Spojených států. Arizona hraničí se státy Nové Mexiko, Utah, Nevada a Kalifornie a s Mexikem na jihu. Svou nejjižnější část, která Mexiku patřila původně, od něj získala tzv. Gadsdenovou koupí (1853). Kromě Grand Canyonu je v Arizoně soustředěno mnoho dalších národních parků, lesů, monumentů a indiánských rezervací. Název Arizona je zkomoleninou ze španělského árida zona („vyprahlá oblast“). Existuje i domněnka, že jméno státu může pocházet z indiánských jazyků.

Obsah

Geografie

Arizona je šestý největší stát Spojených států – po Novém Mexiku a před Nevadou. Přibližně 15 % z celkové rozlohy (306 000 km²) je v soukromém vlastnictví. Zbytek pokrývají veřejné lesy a parky, rekreační zóny a americké přírodní rezervace. Arizona je známá pro své pouště, kde je mnoho suchomilných roslin jako jsou například kaktusy. Také je známá svým klimatem, a to horkými léty a mírnými zimami. Méně známé jsou už borovicové lesy v severní části státu v oblasti známé jako Colorado Plateau, které ostře kontrastují s pouštěmi na jihu státu. Nejznámější atrakcí státu Arizona je jistě Grand Canyon. Byl vytvořen řekou Colorado, je asi 446 km dlouhý, v nejužší části 6 km a v nejširší části 29 km široký a téměř 2 km hluboký. Můžeme zde nalézt také jeden z nejzachovalejších kráterů, vzniklých dopadem meteoritu. Barringerův kráter (spíše známý jako Meteor Crater) je obrovská prohlubeň v zemi uprostřed plošiny Colorado Plateau, asi 40 km východně od města Winslow. Jeho vyvýšený okraj vystupuje do výšky 46 metrů, samotný kráter je asi 174 metrů hluboký a má asi 1200 metrů v průměru.

Klimatické podmínky

Kvůli tomu, že Arizona je velký stát a má velké rozdíly v nadmořských výškách, jsou na různých místech rozdílné klimatické podmínky. V nižších nadmořských výškách jsou většinou pouště s horkými léty a mírnými zimami. Od pozdního podzimu do začátku jara tam bývá mírné podnebí s průměrným minimálními teplotami kolem 15 °C. Od listopadu do února můžou být až 4 °C, ale občasné mrazy nejsou neobvyklé. Koncem února začnou teploty stoupat a ve dne je teplo a v noci velmi chladno. Od května do srpna se teploty pohybují od 32 °C do 48 °C, s tím, že teploty občas vystoupí nad 50 °C. Díky velmi suchému klimatu jsou velké rozdíly mez denními a nočními teplotami a to kolem 28 °C v letních měsících. V severní části státu jsou plošiny s chladnějším podnebím s chladnými zimami a mírnými léty. Občas v zimě díky chladnému větru ze severu klesají teploty až na -20 °C. Srážky v Arizoně se pohybují kolem 322 mm a přichází ve dvou obdobích dešťů. Studená fronta přichází od Tichého oceánu v průběhu zimy a v létě jsou monzunové deště. Období monzunových dešťů, které probíhá v červenci a srpnu, přináší bouřky a vítr, ale tornáda jsou v Arizoně poměrně vzácná. V hlavním městě státu Phoenixu se po většinu roku pohybují teploty kolem 35 °C.

Obyvatelstvo

Arizona má přes šest milionů obyvatel, což je o 20 % více než v roce 2000. Tento přírůstek zahrnuje jak přirozený přírůstek tak imigranty. V Arizoně žije asi 90 % bělochů, více než 4 % afroameričanů a téměř 3 % asiatů. Nejpočetnější menšinou ve státě Arizona jsou Mexičané (asi 21 %), dále Němci, Britové a Irové. Některá území poblíž mexických hranic jako například Santa Cruz jsou osídlena převážně přistěhovalci z Mexika. V severovýchodní části státu žije mnoho Indiánů. Afroameričanů je v Arizoně poměrně málo a většina z nich žije ve Phoenixu, kde se jejich počet od roku 2000 zdvojnásobil. Téměř tři čtvrtiny obyvatel starších pěti let mluví doma pouze anglicky a asi 20 % španělsky. Navajo je třetí nejpoužívanější jazyk s necelými dvěma procenty. Obyvatelé Arizony jsou většinou konzervativní, v politice se kloní k republikánské straně, velký vliv má zde křesťanská tradice.

Náboženství

Církevní příslušnost obyvatel Arizony je následující:

Externí odkazy

Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Arizona