Nevada

Z Multimediaexpo.cz

Přejít na: navigace, hledání
State of Nevada
Vlajka amerického státu Nevada Pečeť amerického státu Nevada
Vlajka státu Nevada Pečeť státu Nevada
Přezdívka: Silver State, Sagebrush State,

Battle Born State (oficiální)

Nevada na mapě USA
Úřední jazyky nejsou
Hlavní město Carson City
Největší město Las Vegas
Rozloha
 - Celkem
 - Z toho souš
 - Z toho vodstvo
7. v USA
286 367 km²
? km²
? km² (0,7 %)
Obyvatelstvo
 - Obyvatel
 - Hustota zalidnění
{{{Pořadí počtu obyvatel}}}. v USA
1 998 257
7,03/km² {{{Pořadí hustoty zalidnění}}}. v USA
Počet okresů  ?
Časové pásmo UTC-8/-7/-6(letní čas)
Souřadnice
 - Zeměpisná šířka
 - Zeměpisná délka

35°N to 42°N
114°W to 120°W
Nadmořská výška
 - Nejvyšší bod
 - Průměrná výška
 - Nejnižší bod

Boundary Peak, 4 005 m
1 676 m
146 m
Guvernér Jim Gibbons (R)
Senátoři Harry Reid (D)
John Ensign (R)
Oficiální zkratky
 - Oficiální (též poštovní) zkratka
 - Tradiční zkratka
 - ISO 3166-2

?
?
?
Přistoupení do unie 31. říjen 1864 (36.)
Oficiální web www.nevada.gov

Nevada je stát v západní oblasti USA. Hlavním městem je Carson City a největším městem je Las Vegas.

Obsah

Etymologie

Tento stát dostal název podle španělského slova nevadazasněžená.

Historie

Období do vzniku teritoria Nevada

Na začátku 19. století Španěly vypuzili indiánske kmeny, hlavně na severe. Ve válce Španělska s USA území dobyli Američané a téměř celé je začlenili do teritoria Utah, zatímco území jižně od 37° severní šířky začlenili do teritoria Nové Mexiko. V roce 1859 bylo v Nevadě objeveno velké ložisko zlata, což do země přilákalo mnoho zlatokopů toužících po rychlém zbohatnutí.

Vznik teritoria, posuny hranic Nevady a vznik spolkového státu

Roku 1861 byla západní část teritoria oddělena jako samostatné teritorium Nevada, jehož východní hranice se roku 1862 posunula kousek na východ na úkor teritoria Utah. Roku 1864 se východní hranice posunula opět mírně na východ a teritorium se stalo samostatným spolkovým státem, který však zatím neměl současné hranice a byl poněkud menší. Roku 1866 se součástí Nevady stal cíp území jižně od 37° severní šířky, který byl dosud součástí teritoria Nové Mexiko, východní hranice se posunula ke 114° západní délky a území Nevady získalo současný rozsah i hranice.

Od založení Las Vegas do současnosti

Nejznámější město, Las Vegas, bylo v Nevadě založeno roku 1905. V odezvě na velkou hospodářskou krizi Nevada legalizovala 17. března 1931 hazard. Ve druhé polovině 20. století se město Las Vegas, stejně jako Reno, stalo rájem hazardu, kýče a bohatství a symbolem celého státu.

Geografie

Nevada na severu sousedí se státy Oregon a Idaho, na západě s Kalifornií. Na jihovýchodě sousedí s Arizonou a na východě s Utahem. Hranici s Arizonou tvoří řeka Colorado. V Nevadě se střídá mnoho krajinných rázů. Jsou zde hornaté zasněžené oblasti, pastviny i vyprahlé pouště, které patří mezi nejsušší oblasti USA.

Ekonomika

HDP Nevady činí 69 miliard dolarů, což ji řadí na 32. místo v USA. Roční příjem na obyvatele je 30 529 dolarů (to je v přepočtu přibližně 680 000 Kč), což je 14. místo v USA.

Největší příjmy Nevady plynou z hazardních her, které do Nevady přitahují návštěvníky z celého světa.

Demografie

Populace Nevady je 1 711 263 obyvatel, hustota zalidnění je 7 obyvatel na km čtvereční. 89,6% jsou běloši, 5,5% jsou hispánci, 4% jsou černoši.

Průmysl a výzkum

Průmysl je založen na těžbě a zpracování rud, zemědělství díky pouštnímu charakteru státu není tak významné. V Nevadě byla zkonstruována a vyzkoušena první atomová bomba (dnes je toto území severně od Las Vegas označeno jako Las Vegas Bombing and Gunnery Range).

Doprava

Nevadou probíhají dvě dálnice. První na severu území přes Reno vede z Kalifornie do Utahu, druhá na jihu z Los Angeles do Las Vegas a dále do Arizony a Utahu. Železniční spojení prakticky kopíruje to dálniční. V Las Vegas a v Renu jsou mezinárodní letiště.

Zajímavá místa

Kromě měst hazardu jako jsou Las Vegas a Reno patří mezi pozoruhodná místa Hooverova přehrada (Hoover Dam). Ta se nachází na řece Colorado v Grand Canyonu. Zásobuje vodou celou Nevadu a snad i část Arizony. Je pojmenovaná po prezidentovi Hooverovi a byla postavena ve 30. letech minulého století jako ve své době největší přehrada na světě. V Nevadě se nacházejí také mnohé indiánské rezervace.

Externí odkazy

Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Nevada
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Nevada
Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Hlavní funkce
Navigace
Nástroje
Příspěvky a dary
Další informace