Ve čtvrtek 30. 11. provedl tým Multimediaexpo.cz rychlostní testy.
Cílem testů bylo přidat 9 500 fotek nejvyšší možnou rychlostí.
Třetí test nás potěšil průměrnou rychlostí 187 editací za 1 minutu...
FFresh emotion happy.png

Flavia Pennettaová

Z Multimediaexpo.cz


Flavia Pennettová v Římě (2015)
Flavia Pennettová v Římě (2015)

Flavia Pennettová (* 25. února 1982 v Brindisi, Itálie) je italská profesionální tenistka, vítězka turnajů WTA Tour ve dvouhře i čtyřhře, majitelka Poháru Federace, vicemistryně čtyřhry na US Open. V roce 1999 na dvorcích v Paříži získala juniorské grandslamové vítězství ve čtyřhře spolu s Robertou Vinciovou. Hraje pravou rukou, bekhendem obouruč.

Obsah

Kariéra

Flavia začala hrát tenis ve věku pěti let. V roce 1997 poprvé nastoupila na juniorském turnaji ve Florencii. Pennettová se tam dostala do druhého kola. O něco lépe si vedla v roce 1999, kdy vyhrála dva tituly ve dvouhře na okruhu ITF (Cagliari, Grado) a dva tituly ve čtyřhře (Cagliari, Alghero). Partnerkou jí byla především Roberta Vinciová, s kterou získala pohár na Italian Junior Open a poté se staly vítězkami i na French Open. S juniorskými soutěžemi se rozloučila v roce 2000 v Austrálii.

V den svých osmnáctých narozenin, 25. února 2000, se stala profesionální tenistkou. Dlouho se neúspěšně zkoušela probojovat do hlavního žebříčku WTA. Povedlo se jí to teprve v roce 2002 v Memphisu. Prohrála tam 4:6, 2:6 s Shinobu Asagoe. Zahrála si rovněž v Palermu a Sopotách. Právě v Polsku poprvé v profesionálním utkání hlavního turnaje odešla z kurtu vítězně. Vyřadila Bělorusku Tatianu Pučekovovou 7:5, 6:3, ale následujícího dne již nedokázala vzdorovat silnější Věře Zvonarovové. Solidní výsledky na turnajích ITF ji posunuly mezi stovku nejlepších tenistek světa.

V lednu 2003 v Canbeře si vylepšila svůj nejlepší výkon dosavadní kariéry, když se dostala do čtvrtfinále. V něm byla poražena Francescou Schiavoneovou 6:3, 4:6, 6:2. O měsíc později už figurovala mezi semifinalistkami turnaje v Hajdarábádu. Postarala se tam o senzační vítězství nad 4. nasazenou Mary Pierceovou. V tomto roce hrála na všech čtyřech grandslamových turnajích. Nejlepšího výsledku dosáhla v Paříži, kde se dostala do 3. kola; mimo jiné tam porazila Američanku Lisu Raymondovou.

2004

Do světové špičky vtrhla v sezóně 2004, kdy hrála troje finále na turnajích WTA Tour. V Acapulcu prohrála s Ivetou Benešovou a v Palermu s Anabel Medinovou Garriguesovou. Avšak v srpnu v Sopotách byla již Pennettaová bezkonkurenční. V semifinále vyřadila Martu Domachowskou 6:2, 6:2, ve finále Kláru Koukalovou 7-5, 3-6, 6-3 a poprvé se stala vítězkou na profesionálním turnaji WTA. Kromě těchto turnajů se ještě dostala do semifinále v Budapešti (prohrála s Jankovičovou) a dvakrát do čtvrtfinále v Canbeřře a v Cincinnati. Vyhrála také jeden z turnajů ITF v Cuneu, kde vyřadila začínající Annu Čakvetadzeovou. Rok zakončila na 40. místě žebříčku WTA.

2005

Dobrou formu si udržela také v následujících měsících. V únorových turnajích roku 2005 v Bogotě a v Acapulcu vyhrála další dva tituly. Italka hrála skvěle především na antuce, neprohrála na ní patnáct utkání v řadě. Do semifinále se tento rok probojovala dvakrát; v Modeně prohrála s Annou Smašnovovou 7:5, 6:3 a v Palermu s Klárou Koukalovou 6:4, 6:0. Na turnaji ve Filderstadtu, kde nakonec skončila ve čtvrtfinále, se jí podařilo porazit hráčku první světové desítky 4. nasazenou Justine Heninovou.

Hrála na všech čtyřech grandslamových turnajích. Nejlepšího výsledku dosáhla ve Wimbledonu, kde ji až ve 4. kole zastavila Mary Pierceová 6:3, 6:1. Na French Open se nedostala přes třetí kolo a v 1. kole skončila na Australian Open i US Open. V mezičase Flavia dobývala svět čtyřhry, ve které společně s Jelenou Dementěvovou vyhrála turnaj v Los Angeles a o několik týdnů později se také společně probojovaly do finále grandslamového turnaje ve Flushing Meadows.

2006

Na počátku roku 2006 na sebe silně upozornila svou přítomností v Gold Coast. Porazila tam Martinu Hingisovou i Tatianu Golovinovou, ale ve finále už nedokázala vzdorovat Češce Lucii Šafářové, se kterou prohrála 6:3, 6:4. Následoval grandslamový turnaj v Austrálii, po kterém postoupila na 16. místo v žebříčku WTA, což je její dosavadní nejlepší umístění. Jako obvykle mohla počítat s oblíbenými turnaji v Latinské Americe. Jak v Bogotě, tak i v Acapulcu se dostala do finále, ale ani jedno se jí nepodařilo vyhrát. Nejprve nestačila na Lourdes Domínguezovou Linovou, a poté ani na Annu-Lenu Grönefeldovou.

Rok 2006 byl pro Pennettovou smolný z hlediska zdravotních problémů. Nejprve odstoupila na jaře z 3. kola turnaje v Indian Wells kvůli zranění kotníku a na podzim sezónu ukončila předčasně ve finále Fed Cupu. Tam sice prohrála ve dvouhře s Justine Heninovou, ale i tak Italky nakonec Belgii porazily 3:2 na zápasy. Příčinou absence Pennettové v dalších turnajích bylo zranění levého zápěstí.

2007

Úraz do značné míry zapříčinil její slabší výkony v roce 2007. Již tradičně dobře hrála na turnajích v Bogotě, kde ji v semifinále porazila krajanka Roberta Vinciová ve třech setech a Acapulcu, kde ve finále prohrála s Émilií Loitovou 7:60, 6:4. Do semifinále se dostala ještě jednou, a to v Barceloně, kde ji zastavila 6. nasazená a pozdější vítězka Meghann Shaughnessyová. O týden později došla do čtvrtfinále holandském s'Hertogenboschi, kde prohrála s Dinarou Safinovou 6:1, 7:5.

Pak už přišel na řadu Wimbledon a porážka v 1. kole od Marion Bartoliové. Po tomto neúspěchu se propadla až na 92. místo žebříčku WTA (obhajovala tam totiž postup do 4. kola z minulého roku). Na dalším grandslamovém turnaji na US Open si Pennettaová ve 2. kole neporadila s českou jedničkou Nicole Vaidišovou, které podlehla 6:2, 7:60. Ke konci sezóny přece jen přišlo zlepšení a s ním i lepší výsledky. V Kalkatě se dostala do čtvrtfinále a v dalších dvou turnajích v Soulu a v Tokiu až do semifinále. V říjnu si obohatila svou kolekci pohárů o trofej z Bangkoku, kde vyhrála se Šachar Peerovou 3:6, 6:4, 6:2 i Venus Williamsovou 6:4, 7:68. Rok ukončila na 39. místě v žebříčku WTA.

2008

Hned na počátku v Hobartu postoupila do semifinále, když cestou mimo jiné porazila Agnieszku Radwańskou či Saniu Mirzaovou, než narazila na řeckou přemožitelku Eleni Daniilidou. Na Australian Open už tradičně nezahrála nejlépe, když nepřešla přes druhé kolo (Virginie Razzanová). Pak přišly na řadu turnaje v Latinské Americe, kde se Pennettaové jako obvykle dařilo. Ve Viña del Mar, kde se konal vůbec první ročník tenisového turnaje, se stala jeho první vítězkou. Ve finále porazila Kláru Zakopalovou 6:4, 5:4, když Zakopalová pro zranění vzdala. V Acapulcu rovněž nenašla konkurenci a ve svém pátém finále v tomto městě vyhrála s Alizé Cornetovou 6:0, 4:6, 6:1. Ve čtvrtfinále proti Edině Gallovitsové tam hrála svůj třístý vítězný zápas kariéry.

V dubnu na turnaji v Estorilu vyhrála společně s Marií Kirilenkovou svůj třetí titul ve čtyřhře. Potřetí se dostala do 4. kola grandslamového turnaje, tentokrát na French Open. Porazila tam i osmou nasazenou Venus Williamsovou 7:5, 6:3, než ji vyřadila Carla Suárezová Navarrová 6:3, 6:2. V červenci na domácím turnaji v Palermu se v semifinále potkala s krajankou a pozdější vítězkou Sarou Erraniová, která ji porazila 7:5, 6:3. V Los Angeles, na turnaji Tier II, prohrála až ve finále se 4. nasazenou Dinarou Safinovou 6:4, 6:2. Bylo to její třinácté finále kariéry, ale první na turnaji kategorie lepší než Tier III.

2011

V sezóně 2011 pokračovala v deblové spolupráci s Argentinkou Giselou Dulkovou. Společně nezopakovaly svou nejlepší sezónu 2010, v níž získaly šest titulů, vítězství na turnaji mistryň a staly se také světovými jedničkami.

V průběhu sezóny 2011 vyhrály jediný turnaj, jenž ovšem představoval jejich nejprestižnější triumf, a to úvodní grandslam roku Australian Open po finálové výhře nad párem Viktoria Azarenková a Maria Kirilenková 2–6, 7–5, 6–1. Pro obě hráčky se jednalo o debutový grandslam. V další části sezóny nemohla dvojice obhajovat body kvůli zranění nohy Dulkové.

Kvalitní výsledky předvedly poté až v poslední asijské fázi okruhu, na které se dvakrát probojovaly do finále. Nejdříve v něm neuspěly na Toray Pan Pacific Open, když podlehly páru Huberová a Raymondová a poté opět prohrály v boji o titul na China Open s Peschkeovou a Srebotnikovou. Na zbývajících grandslamech postoupily do čtvrtfinále na French Open a do třetího kola na US Open.

Pennettaová dosáhla spolu s Dominikou Cibulkovou finálové účasti na UNICEF Open, kde v boji o titul nestačily české dvojici Záhlavová-Strýcová a Zakopalová.

Na závěrečné události sezóny Turnaji mistryň, kam postoupila s Dulkovou z třetího místa, vypadly v semifinále s dvojicí Huberová a Raymondová až v supertiebreaku 7–10.

Ve dvouhře grandslamu se nejdále probojovala na úvodním Australian Open, kde ve čtvrtém kole jako dvacátá druhá nasazená nestačila na Petru Kvitovou.

Soukromý život

Rodiče tenistky, Oronzo a Concetta, a také její starší sestra Giorgia rovněž hrají tenis, ale jen rekreačně.. Největší zkušeností v jejím životě byly prázdniny strávené společně s přítelkyněmi a tenistkami Tathianou Garbinovou a Ritou Grandeovou. Do roku 2007 byla přítelkyní španělského tenisty Carlose Moyi. V současnosti bydlí ve švýcarském Verbier. Baví ji jízda na koni a ráda poslouchá hudbu. Vzorem Flavie Pennettové je Monika Selešová.

Finálová utkání na turnajích Grand Slamu

Čtyřhra - prohry (1)

Rok Turnaj Partnerka Vítězky Výsledek
2005 US Open Maria Kirilenková Cara Blacková
Liezel Huberová
6–1, 6–1

Finálové účasti na turnajích WTA (25)

Dvouhra - výhry (6)

Legenda
Kategorie Tier III (6)
Č. Datum Turnaj Povrch Soupeřka ve finále Výsledek
1. 14. srpen 2004 Sopoty, Polsko antuka Klára Koukalová 7–5, 3–6, 6–3
2. 20. únor 2005 Bogotá, Kolumbie antuka Lourdes Domínguezová Linová 7–64, 6–4
3. 27. únor 2005 Acapulco, Mexiko antuka Ludmila Cervanová 3–6, 7–5, 6–3
4. 14. říjen 2007 Bangkok, Thajsko tvrdý Jung-žan Čanová 6–1, 6–3
5. 17. únor 2008 Viña del Mar, Chile antuka Klára Zakopalová 6–4, 5–4 skreč.
6. 1. březen 2008 Acapulco, Mexiko antuka Alizé Cornetová 6–0, 4–6, 6–1


Dvouhra - prohry (9)

Legenda
Kategorie Tier II (2)
Kategorie Tier III (5)
Kategorie Tier V (1)
Kategorie International (1)
Č. Datum Turnaj Povrch Soupeřka ve finále Výsledek
1. 7. březen 2004 Acapulco, Mexiko antuka Iveta Benešová 7-65, 6-4
2. 25. červenec 2004 Palermo, Itálie antuka Anabel Medinaová Garriguesová 6-4, 6-4
3. 7. leden 2006 Gold Coast, Austrálie tvrdý Lucie Šafářová 6-3, 6-4
4. 26. únor 2006 Bogotá, Kolumbie antuka Lourdes Domínguezová Linová 7-63, 6-4
5. 4. březen 2006 Acapulco, Mexiko antuka Anna-Lena Grönefeldová 6-1, 4-6, 6-2
6. 3. březen 2007 Acapulco, Mexiko antuka Émilie Loitová 7-60, 6-4
7. 27. červenec 2008 Los Angeles, USA tvrdý Dinara Safinová 6-4, 6-2
8. 19. říjen 2008 Curych, Švýcarsko tvrdý Venus Williamsová 7-61, 6-2
9. 28. únor 2009 Acapulco, Mexiko antuka Venus Williamsová 6-1, 6-2

Čtyřhry - výhry (4)

Legenda
Kategorie Tier II (1)
Kategorie Tier III (1)
Kategorie Tier IV (1)
Kategorie International (1)
Č. Datum Turnaj Povrch Partnerka Soupeřky ve finále Výsledek
1. 14. srpen 2005 Los Angeles, USA tvrdý Jelena Dementěvová Angela Haynesová
Bethanie Matteková
6–2, 6–4
2. 26. únor 2006 Bogotá, Kolumbie antuka Gisela Dulková Flag of Hungary.png Ágnes Szávay
Jasmin Wöhrová
7–61, 6–1
3. 19. duben 2008 Estoril, Portugalsko antuka Maria Kirilenková Flag of Bosnia and Herzegovina.png Mervana Jugićová-Salkićová
Ipek Senoglu
6–4, 6–4
4. 16. leden 2009 Hobart, Austrálie tvrdý Gisela Dulková Alona Bondarenková
Kateryna Bondarenková
6-2, 7-64

Čtyřhra - prohry (6)

Legenda
Grand Slam (1)
Kategorie Tier I (2)
Kategorie Tier III (1)
Kategorie Tier IV (1)
Kategorie International (1)
Č. Datum Turnaj Povrch Partnerka Soupeřky ve finále Výsledek
1. 10. září 2005 US Open, USA tvrdý Jelena Dementěvová Lisa Raymondová
Samantha Stosurová
6-2, 5-7, 6-3
2. 14. květen 2006 Berlín, Německo antuka Jelena Dementěvová C’ Jenová
Ťie Čengová
6-2, 6-3
3. 25. únor 2007 Bogotá, Kolumbie antuka Roberta Vinciová Lourdes Domínguezová Linová
Paola Suárezová
1-6, 6-3, 11-9
4. 16. červen 2007 Barcelona, Španělsko antuka Lourdes Domínguezová Linová Nuria Llagosterová Vivesová
Arantxa Parrová Santonjaová
7-63, 2-6, 12-10
5. 3. srpen 2008 Montreal, Kanada tvrdý Maria Kirilenková Cara Blacková
Liezel Huberová
6-1, 6-1
6. 22. únor 2009 Bogotá, Kolumbie antuka Gisela Dulková Nuria Llagosterová Vivesová
María J. M. Sánchezová
7-5, 3-6, 10-7

Fed Cup

Flavia Pennettaová se zúčastnila 8 zápasů týmového Fed Cupu [1] za tým Itálie s bilancí 9-3 ve dvouhře a 1-0 ve čtyřhře.

Reference

  1. Flavia PENNETTA [online]. Fed Cup, [cit. 2009-03-02]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Flavia Pennettaová
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Flavia Pennettaová