13. září 2021 je velmi významné datum pro naši Encyklopedii !!
Máme zcela novou kancelář, která leží přímo u obchodního centra Atrium Flora a stanice metra Flora !
Naše stará adresa je definitivně nahrazena novou — Jičínská 226/17, 130 00 Praha 3 - Žižkov.

Luhansk

Z Multimediaexpo.cz

Hotel Ukrajina (2007)

Luhansk (ukrajinsky Луганськ) či Lugansk (rusky Луганск), dříve Vorošilovgrad (Ворошиловград) je město ležící na východní Ukrajině na soutoku řek Vilchivka a Luhanka, které se nedaleko vlévají do Severního Donce. Luhansk je administrativním centrem průmyslové a převážně ruskojazyčné Luhanské oblasti a zároveň nejvýchodnějším oblastním centrem Ukrajiny. Město je druhým největším sídlem Donbasu a centrem 700tisícové aglomerace. Počet obyvatel samotného města je 453 000 (2005); v 90. letech se pohyboval okolo půlmilionové hranice, v posledních letech však s útlumem průmyslu klesl o několik desítek tisíc.

Obsah

Název a dějiny

Katedrála svatého Vladimíra byla založena roku 1993 a dostavěna v roce 2006.
Monument z bílého mramoru k výročí 2000 let od narození Ježíše Krista.
Mark V v Luhansku (2010)

Historie města sahá do roku 1795, kdy zde britský průmyslník Charles Gascoigne založil železárny. Luhansk získal status města v roce 1882. Pro svou polohu se stal důležitým průmyslovým centrem východní Evropy, významným odvětvím se stala výroba lokomotiv. Město bylo v letech 19351958 a dále v letech 19701990 pojmenováno podle sovětského důstojníka a politika Klimenta Vorošilova, který odsud pocházel. V roce 2006 byl ohlášen nález eneolitického pohřebiště a svatyně, která byla používána ještě v době bronzové a která díky svému pyramidálnímu tvaru vyvolala nejrůznější spekulace o kultuře, která zde sídlila ve 4. tisíciletí př. n. l.

Současnost

Luhansk je průmyslové město a jedno z hlavních center strojírenství v zemi. Nachází se zde největší evropská lokomotivka Luhanskyj teplovozobudivnyj zavid, jež zaměstnává přes 7000 osob; motorové i elektrické lokomotivy vyrobené v Luhansku jezdí po území celého bývalého Sovětského svazu. Funguje zde několik vysokých škol. Ve městě je zavedena tramvajová (1934) a trolejbusová doprava (1962), velkou část výkonů převzaly v poslední době maršrutky. Luhansk leží na hlavní trati spojující Donbas s jihozápadním Ruskem.

Obyvatelstvo

Luhansk je největším ukrajinským městem, kde převažuje ruská národnost (52,5 %) nad ukrajinskou (41 %). Dále zde žijí Bělorusové, Židé a další malé menšiny. 89 % obyvatel má ruštinu za mateřský jazyk.

Slavní rodáci

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Luhansk
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Luhansk