Ve čtvrtek 30. 11. provedl tým Multimediaexpo.cz rychlostní testy.
Cílem testů bylo přidat 9 500 fotek nejvyšší možnou rychlostí.
Třetí test nás potěšil průměrnou rychlostí 187 editací za 1 minutu...
FFresh emotion happy.png

Severní Doněc

Z Multimediaexpo.cz

Severní Doněc v Charkovské oblasti.

Severní nebo řídčeji Severský Doněc, též zkráceně Doněc, Donec (rusky Северский Донец [Severskij Doněc], ukrajinsky Сіверський Донець [Siverskyj Donec]) je řeka, jejíž pramen (Belgorodská oblast) i ústí (Rostovská oblast) leží v jihozápadním Rusku, nejdelší část toku však leží na Ukrajině (Charkovská, Doněcká, Luhanská oblast).

Je 1053 km dlouhá. Povodí má rozlohu 98 900 km2.

Obsah

Průběh toku

Na horním toku nad městem Belgorodem je řeka přehrazena hrázemi a je v podstatě tvořena kaskádou přehrad. Níže byla postavena Pečeněžská přehrada, jež má rozlohu 86 km² a zásobuje vodou město Charkov. Pod ní se říční údolí rozšiřuje a v říční nivě se nachází řada starých ramen. U Doněcku teče řeka v úzké dolině a nedaleko ústí se rozděluje na tři ramena. Ústí jako největší přítok zprava do Donu, jenž patří do úmoří Azovského moře.

Přítoky

Vodní režim

Zdrojem vody jsou převážně sněhové srážky. Průměrný průtok vody ve vzdálenosti 119 km od ústí činí 159 m3/s. Zamrzá v prosinci až v lednu, někdy až na začátku února a rozmrzá na konci až na začátku dubna. Od února do dubna dosahuje nejvyšších vodních stavů.

Využití

Vodní doprava je možná v délce 222 km do města Doněck. Řeka dala název Donbasu, těžební a průmyslové oblasti na východní Ukrajině. Větší města na řece jsou Belgorod (Rusko), na Ukrajině pak Čuhujiv, Izjum, Svjatohirsk, Rubižne, Lysyčansk, Sjeverodoneck, Sčasťje, opět v Rusku Doněck, Kamensk-Šachtinskij, Belaja Kalitva. V ústí leží přístav Usť-Doněck. U vesnice Rajgorodok se od řeky odpojuje přivaděč Severní Doněc – Donbas o délce 130 km.

Galerie

Literatura

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Severní Doněc
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Severní Doněc