Montana

Z Multimediaexpo.cz

Přejít na: navigace, hledání
State of Montana
Vlajka amerického státu Montana Pečeť amerického státu Montana
Vlajka státu Montana Pečeť státu Montana
Přezdívka: Treasure State, Big Sky Country
Montana na mapě USA
Úřední jazyky angličtina
Hlavní město Helena
Největší město Billings
Rozloha
 - Celkem
 - Z toho souš
 - Z toho vodstvo
4. v USA
381 156 km²
km²
km² (1 %)
Obyvatelstvo
 - Obyvatel
 - Hustota zalidnění
{{{Pořadí počtu obyvatel}}}. v USA
902 195 (2000)
2,39/km² {{{Pořadí hustoty zalidnění}}}. v USA
Počet okresů 56
Časové pásmo UTC-7/-6 (letní čas)
Souřadnice
 - Zeměpisná šířka
 - Zeměpisná délka

44°26′ s.š. až 49° s.š.
104°2′ z.d. až 116°2′ z.d.
Nadmořská výška
 - Nejvyšší bod
 - Průměrná výška
 - Nejnižší bod

3 901 m
1 035 m
549 m
Guvernér Brian Schweitzer (D)
Senátoři Max Baucus (D)
Conrad Burns (R)
Oficiální zkratky
 - Oficiální (též poštovní) zkratka
 - Tradiční zkratka
 - ISO 3166-2

MT
Mont.
US-MT
Přistoupení do unie 8. listopad 1889 (41.)
Oficiální web www.mt.gov

Montana (anglická výslovnost zvuk [mɒnˈtænə]) je západní stát ve Spojených státech amerických. Jeho jméno pochází ze španělského slova montaña, což znamená hora nebo pohoří. V Montaně žije nejvíce medvědů grizzly z celých USA. Za Montanu byla do kongresu USA zvolena první žena v historii.

Obsah

Historie

Území Montany bylo k USA ještě jako západní teritorium připojeno 26. května 1864. Stát Montana byl ustanoven 8. listopadu 1889, jako 41. v pořadí. Montana byla posledním útočištěm Siouxů, severních Šajenů a severních Arapahů, indiánských kmenů, které se nechtěly vzdát své svobody, a proto o ni zuřivě bojovaly. V bitvě u Little Bighornu zde byl poté, co se svou jednotkou napadl obrovský tábor spojených kmenů, zabit podplukovník americké armády George Armstrong Custer. Indiáni však byli nakonec poraženi a na území začali proudit bělošští osadníci.

Geografie

Severní hranici Montany tvoří Kanada. Na východě Montana hraničí se státy Jižní Dakota a Severní Dakota, na jihu leží Wyoming a na jihozápadě stát Idaho. Montana je čtvrtý největší stát v USA. Západní Montana je země vysokých a drsných hor, zatímco východ země je tvořen pláněmi. Pramení zde řeka Missouri.

V Montaně je soustředěn Národní park Glacier a část Yellowstonského národního parku. Také se zde nachází legendární bojiště u Little Bighornu, kde došlo ke slavné bitvě mezi indiány a armádou USA. Nyní je to národní rekreační oblast. Hlavní atrakcí jsou početná stáda bizonů. Národní parky v Montaně jsou tvořeny nádhernými scenériemi, plné špičatých vrcholků hor, zalesněných údolí a početných jezer a vodopádů. Je zde i několik indiánských rezervací: Crow, Blackfeet, Flathead, Fort Belknap, Fort Peck, Northern Cheyenne, Rocky Boy.

Ekonomika

HDP Montany je 20 miliard dolarů, což ji řadí na 48. místo v Unii. Roční příjem na hlavu je 22 569 dolarů (1 880 dolarů měsíčně), což je 46. místo v Unii.

Demografie

V Montaně žije 902 195 obyvatel. Hustota zalidnění je 2,39 obyvatel na km čtvereční, což ji řadí k nejméně zabydleným státům USA.

90,6% populace představují běloši, 6,1% Indiáni, 0,6% Asiaté, 0,5% Černoši a 2,3% ostatní nebo dvě a více ras. Hispánci nebo Latinos, zároveň členy jedné z ras, tvoří 2,2% obyvatelstva.

Náboženství

Paleontologické bohatství

Montana je v paleontologickém světě známa jako stát s jedněmi z nejlepších lokalit na objevování dinosauřích fosílií. Jedná se především o geologická souvrství Hell Creek a Two Medicine, zkoumaná zejména paleontology z Museum of the Rockies v Bozemanu. V Montaně byla například objevena vůbec první kostra populárního tyrannosaura, tu odkryl paleontolog Barnum Brown v roce 1902. Z Montany pochází také první doklady o hnízdní péči dinosaurů (rod Maiasaura). Místní paleontologickou kapacitou je Jack Horner, který také působil jako poradce při natáčení filmů řady Jurský park.


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Montana
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Montana
Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Hlavní funkce
Navigace
Nástroje
Příspěvky a dary
Další informace