13. září 2021 je velmi významné datum pro naši Encyklopedii !!
Máme zcela novou kancelář, která leží přímo u obchodního centra Atrium Flora a stanice metra Flora !
Naše stará adresa je definitivně nahrazena novou — Jičínská 226/17, 130 00 Praha 3 - Žižkov.

Perekopská šíje

Z Multimediaexpo.cz

Mapka Perekopské šije

Perekopská šíje (ukrajinsky: Перекопський перешийок}}; rusky: Перекопський перешийок}}; krymskou tatarštinou Or boynu) je pevninská šíje, která spojuje poloostrov Krym s pevninskou Ukrajinou (jmenovitě s Chersonskou oblastí) a zároveň odděluje Černé moře (na západě) od zátoky Syvaš, která náleží k Azovskému moři.

Obsah

Geografie

Šíje je přibližně 30 km dlouhá a 7,2 až 9 km široká. Leží zde města Armjansk (Ermeni Bazar) a Krasnoperekopsk, jimiž prochází železnice Cherson - Džankoj a také Severokrymský kanál, který zásobuje suchou stepní krajinu severního Krymu vodou z Kachovské přehrady. V okolí Krasnoperekopsku se nachází několik slaných jezer, jejichž hospodářské využití je jedním z hlavních zdrojů obživy místních obyvatel. Většinu obyvatel tvoří Rusové, těsně následovaní Ukrajinci; žije zda také několik tisíc Krymských Tatarů.

Název a dějiny

Název Perekopská šíje pochází od vsi Perekop, kde stála od středověku tatarská tvrz (vyvrácena 1736) a již v 1. století obchodní osada. Pro svou strategickou polohu byla šíje v několika válkách dějištěm významných bitev. V roce 1920, během Ruské občanské války, zde proběhla bitva mezi Rudou a Bílou armádou; v říjnu 1941 tudy po měsíci bojů pod vedením Erich von Mansteina pronikla německá a rumunská vojska na Krym.

Související články

Externí odkazy