13. září 2021 je velmi významné datum pro naši Encyklopedii !!
Máme zcela novou kancelář, která leží přímo u obchodního centra Atrium Flora a stanice metra Flora !
Naše stará adresa je definitivně nahrazena novou — Jičínská 226/17, 130 00 Praha 3 - Žižkov.

Chersonská oblast

Z Multimediaexpo.cz


Chersonská oblast (ukrajinsky Херсонська область / Cheronska oblasť; někdy též Херсонщина / Chersonščyna) je jednou z 24 samosprávných oblastí Ukrajiny. Rozkládá se v jižní části země při pobřeží Azovského a Černého moře po obou březích dolního toku Dněpru. Oblast byla ustavena 30. března 1944.

Obsah

Geografie a města

Sídlo oblastní správy v Chersonu

Oblast leží na dolním toku Dněpru, do nějž se nad Chersonem vlévá řeka Inhulec. Většina oblasti má charakter suché a rovinaté stepi s úrodnou černozemí. Na jihu je spojena Perekopskou šíjí s Krymským poloostrovem. Nachází se zde největší zóna vátých písků v Evropě[1] – Olešské písky (uk:Олешківські піски). Hlavním městem je Cherson (316 000 obyv.), další významnější města jsou Kachovka a Nova Kachovka (města u hráze Kachovské přehrady na Dněpru), Cjurupynsk či nevelký azovský přístav Heničesk. Oblastí prochází železniční trať (Kyjev –) MykolajivKrym s několika odbočkami. Všechny železniční tratě v oblasti jsou jednokolejné a neelektrifikované.

Obyvatelstvo

Chersonská oblast je jednou z méně osídlených oblastí Ukrajiny: k 1. 3. 2007 zde žilo 1 115 700 obyvatel, z toho 61% ve městech.[2] 82 % obyvatelstva tvoří Ukrajinci, 14 % Rusové, dále zde žijí Bělorusové a Tataři. Přibližně 70 % obyvatel používá ukrajinštinu, zbytek pak především ruštinu.

Sousední oblasti

Z jihovýchodní strany je Chersonská oblast ohraničena Azovským mořem, z jihozápadu pak Černým mořem.

Externí odkazy a reference

  1. http://forum.khersoncity.com/viewtopic.php?t=329 Článek z novin Gazeta po-kijevski (ru)
  2. http://www.oda.kherson.ua/cgi-bin/control.pl?id=../control/uk/data/pasport/index.html&lang=uk&type=body