Prefektura Hjógo

Z Multimediaexpo.cz

Poloha prefektury Hjógo na mapě Japonska
Mapa prefektury Hjógo
Přístav v Kóbe

Prefektura Hjógo (japonsky: 兵庫県, Hjógo-ken) je jednou ze 47 prefektur Japonska. Nachází se v regionu Kansai na ostrově Honšú. Hlavním městem je Kóbe.

Prefektura má rozlohu 8 393,34 km² a k 1. říjnu 2005 měla 5 595 212 obyvatel.

Obsah

Geografie

Na východě prefektura sousedí s prefekturami Kjóto a Ósaka, na západě s prefekturami Okajama a Tottori.

Na severu i na jihu má prefektura přístup k moři. Ze severu je omývána vodami Japonského moře, jižní část leží na pobřeží Vnitřního moře. Střední část je hornatá. Území prefektury zahrnuje také ostrov Awadžišima, který je dvěma silničními mosty propojen s ostrovy Honšú a Šikoku.

Severní část prefektury je osídlená jen zřídka, v centrálním horském pásmu jsou jen malé vesnice. Většina populace žije na jižním pobřeží, které je součástí aglomerace Kjóto - Ósaka - Kóbe.

V létě bývá v celé prefektuře horko a vlhko. V zimě naopak bývá severní část prefektury pokryta velkými přívaly sněhu, v jižní části ale bývají jen příležitostné sněhové přeháňky.

Města

V prefektuře Hjógo je 29 velkých měst (市, ši):

Ekonomika

Nachází se zde velké množství těžkého průmyslu. Kóbe patří k největším námořním přístavům v Japonsku.

Turismus

Kóbe je jednou z populárních turistických destinací. Pro Japonce je symbolem kontaktu se Západem. Nad přístavem lze shlédnout původní domy prvních amerických a evropských návštěvníků.

Hlavním lákadlem je bez pochyby hrad Himedži, kulturní památka na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Vysoké návštěvnosti nahrává také snadná dostupnost z Kjóta a Ósaky pomocí Šinkansenu.

Externí odkazy


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Prefektura Hjógo