Šok ⇒ EU: Silně zkrátit důchody a donutit důchodce a ženy více pracovat !!
Jinak nebude na nevítěznou válku a líné uprchlíky !!

Jelena Jankovićová

Z Multimediaexpo.cz

Jelena Jankovićová (US Open 2016)
Jelena Jankovićová (Řím 2015)

Jelena Jankovićová (srbsky: Јелена Јанковић) (* 28. února 1985 v Bělehradě, Srbsko) je současná srbská profesionální tenistka.

Je reprezentantkou země ve Fed Cupu. Hraje pravou rukou, bekhendem obouruč.

Dne 11. srpna 2008 byla poprvé klasifikována v žebříčku WTA na 1. místě.

Kariéra

Začátky

Jelena Jankovičová začínala s tenisem v tenisovém klubu „Crvena Zvezda“. K tenisu ji v devíti letech přivedl o 6 let starší bratr Marko. Později trénovala v Tenisové Akademii Nicka Bollettieriho v Bradentonu na Floridě. V roce 2000 hrála své první dva turnaje ve Philadelphii a v Clearwater. Po vítězství na juniorském Australian Open v lednu 2001 a získání „divoké karty“, nastoupila na svůj první profesionální turnaj v Indian Wells, kde se dostala do druhého kola. V tomtéž roce začala reprezentovat Srbsko a Černou Horu (později Srbsko) ve Fed Cupu.
V březnu 2002 prošla kvalifikací do hlavního turnaje ve Scottsdale, kde vypadla již v 1. kole s Barbarou Schettovou 6:3, 7:65. V červenci si poprvé v životě zahrála ve čtvrtfinále. Bylo to na turnaji ve Stanfordu, kde vyřadila 17. nasazenou Danielu Bedáňovou 7:6(8), 2:6, 6:3. Nakonec nestačila na Belgičanku Kim Clijstersovou 7:5, 6:3. Vyzkoušela si rovněž kvalifikační boje na US Open, ale prohrála hned v 1. kole.

2003

Další sezónu začala vítěznou kvalifikací na Australian Open 2003. Ve svém prvním grandslamovém vystoupení se dostala do 2. kola, kde prohrála s Amandou Coetzerovou 6:2, 4:6, 6:4. Několik následujících turnajů zakončila už v 1. kole. Teprve v Budapešti dosáhla na čtvrtfinále. Na grandslamových turnajích na French Open a ve Wimbledonu neprošla kvalifikacemi.
V říjnu 2003 se Jankovičová po svém vůbec prvním vítězství na turnaji ITF (v Dubaji) dostala mezi první světovou stovku (č. 90).

2004

Po slabších výkonech v Gold Coast a v Sydney nečekaně porazila Jelenu Dementěvovou na Australian Open 2004 (první vítězství nad hráčkou 1. světové desítky), ale to bylo na tomto turnaji vše. Ve druhém kole totiž podlehla Jill Craybasové 4:6, 6:2, 6:8. V květnu se Jeleně Jankovičové podařilo vyhrát svůj první turnaj na okruhu WTA. Bylo to v Budapešti, když ve finále porazila Slovenku Martinu Suchou 7:64, 6:3. Následovalo několik dalších turnajů, na nichž však nezaznamenala žádné výjimečné výsledky.
Těsně před Wimbledonem, na turnaji v holandském 's-Hertogenbosch porazila ve 2. kole Naďu Petrovovou 6:4, 6:3 a tato výhra ji dostala do 1. světové padesátky. S Naďou Petrovovou se střetla v tomto roce ještě jednou ve Filderstadtu a opět ji porazila, tentokrát 6:4, 3:6, 7:63. Ke konci roku v Linzi vybojovala dvě cenná vítězství nad Věrou Zvonarevovou 6:4, 6:4 a Patty Schnyderovou 6:2, 6:2. Na konci sezóny ji patřila 28. příčka mezi nejlepšími tenistkami světa.

2005

Rok 2005 je v kariéře Jeleny Jankovičové považován za průlomový. Zahájila ho turnajem v Aucklandu, kde se dostala do čtvrtfinále. Tam ji zastavila Marion Bartoliová 3:6, 7:6(6), 6:1. O měsíc později ve finále v Dubaji prohrála s Lindsay Davenportovou 6:4, 3:6, 6:4. Předtím porazila Serenu Williamsovou, která skrečovala. Dalším úspěchem bylo semifinále v Berlíně a později také finále na trávě v Birminghamu. Tam ji porazila Maria Šarapovová 6:2, 4:6, 6:1. Dále hrála ve čtvrtfinále na turnajích ve Stanfordu a Cincinnati a také finále v Soulu, kde prohrála s tehdy 16-letou Nicole Vaidišovou 7:5, 6:3.
Na konci roku 2005 jí patřilo 22. místo na žebříčku WTA.

2006

Rok nezačala šťastně, když na Australian Open vypadla ve 2. kole s kvalifikantkou Olgou Savčukovou a velmi dlouhou dobu se na světových dvorcích trápila. Prohrávala turnaje v prvních kolech, až nakonec vypadla ze světové třicítky. Průlom nastal na turnaji v Římě, kde se probojovala do čtvrtfinále. Poté hrála v semifinále ve Štrasburku, ve třetích kolech na French Open a v Birminghamu, ve čtvrtfinále v 's-Hertogenbosch, ve 4. kole Wimbledonu 2006 (porazila tam Venus Williamsovou) a čtvrtfinále na turnaji v Cincinnati.
Důkazem její vzrůstající formy bylo finále v Los Angeles, které prohrála s Jelenou Dementěvovou 6:3, 4:6, 6:4. Skvěle se uvedla na US Open 2006, když se dostala do semifinále po výhrách nad Nicole Vaidišovou, Světlanou Kuzněcovovou a Jelenou Dementěvovou. Zastavila ji až Justine Heninová, která ji porazila ve třech setech 4:6, 6:4, 6:0. Po tomto úspěchu dosáhla ještě na semifinále na turnajích v Kantonu a v Pekingu a na čtvrtfinále na turnajích ve Stuttgartu, Linzi a v Québecu.
Rok zakončila na 12. místě žebříčku WTA.

2007

Počátkem roku 2007 vyhrála svůj druhý turnaj na WTA Tour v Aucklandu, kde zdolala Věru Zvonarevovou 7:69, 5:7, 6:3. Na turnaji v Sydney ji cestu za dalším triumfem překazila Kim Clijstersová. Prohrála s ní ve třech setech 4:6, 7:61, 6:4. Cestou do tohoto finále však porazila výborné tenistky jako Martinu Hingisovou, Samanthu Stosurovou, Amélii Mauresmovou a Nicole Vaidišovou. Tyto výsledky ji dovolily zaujmout před grandslamovým Australian Open pozici jedničky na žebříčku „Champion Race“.
Na Australian Open podlehla ve 4. kole pozdější vítězce Sereně Williamsové 6:3, 6:2. I přes tuto porážku se poprvé v kariéře dostala do první světové desítky. Na turnaji v Tokiu ji ve čtvrtfinále porazila krajanka Ana Ivanovičová 3:6, 6:4, 6:2. V Dubaji byla nucena vzdát semifinále Amélii Mauresmové z důvodu zranění kotníku. Předtím stačila porazit Martinu Hingisovou 7:63, 6:2. V Dauhá ji v semifinále zastavila Justine Heninová ve třech setech.

Poté hrála v Kalifornii v Indian Wells, kde ji ve 4. kole vyřadila Číňanka Na Liová 6:3, 7:61. Na Floridě v Miami prohrála ve 3. kole s Marou Santangelovou 2:6, 7:63, 6:4, když už vyhrávala 6:2, 5:2.
Na Floridě pak hrála ještě jeden turnaj a to v Amelia Island, kde opět nestačila na Anu Ivanovičovou. Z Charlestonu si odvezla pohár za vítězství v turnaji, když cestou porazila Anastasii Rodionovovou, Maru Santangelovou, Katarinu Srebotnikovou, Venus Williamsovou a konečně ve finále Dinaru Safinovou 6:2, 6:2.

Po americkém turné na tvrdých površích se Jankovičová stěhovala na evropskou antuku. Ve Warszawě prohrála v semifinále s Justine Heninovou 7:5, 2:6, 6:4. Na turnaji v Berlíně to byla opět Justine Heninová, kdo jí překazil další postup. Heninová vyhrála 3:6, 6:4, 6:4. Po tomto turnaji Jankovičová postoupila na 5. místo žebříčku WTA.
Následující turnaj se konal v Římě a stal se lehkou kořistí Jankovičové, která ho vyhrála bez ztráty setu. Na cestě za titulem porazila Alonu Bondarenkovou, Jelenu Dementěvovou, Patty Schnyderovou i Světlanu Kuzněcovovou. Na grandslamu v Paříži byla Jankovičová nasazená jako hráčka č. 4. Mezi jinýma tam porazila Venus Williamsovou, Marion Bartoliovou a Nicole Vaidišovou, než ji v semifinále (potřetí v krátké době) porazila Justine Heninová 6:2, 6:2. Po turnaji se posunula v žebříčku na 3. místo.

O týden později dobyla své páté vítězství na WTA Tour. Ve finále v Birminghamu porazila nejvýše nasazenou Marii Šarapovovou 4:6, 6:3, 7:5. Bylo to její první vítězství v kariéře nad touto hráčkou. O další týden později v holandském 's-Hertogenbosch se Jankovičová stala první hráčkou od dob Chris Evertové, která stihla vyhrát 50 zápasů do první poloviny roku. Evertové se to povedlo v roce 1974. Ve finále tentokrát nestačila na Annu Čakvetadzeovou, se kterou prohrála 7:62, 3:6, 6:3. Navzdory slibným výsledkům na trávě se na turnaji ve Wimbledonu moc neukázala. Už ve 4. kole ji vyřadila Marion Bartoliová 3:6, 7:5, 6:3. Kromě dvouhry hrála ve Wimbledonu i smíšenou čtyřhru, kterou vyhrála společně se specialistou na debl Jamie Murrayem. Ve finále porazili pátý nasazený pár Jonas BjörkmanAlicia Moliková 6:4, 3:6, 6:1.

Na US Open 2007 se dostala do čtvrtfinále, kde prohrála s Venus Williamsovou 4:6, 6:1, 7:64. V předchozích kolech vyřadila Jarmilu Gajdošovou, Olgu Govorcovovou, Alizé Cornetovou i Sybille Bammerovou. V září na turnaji v Pekingu narazila ve 2. kole Virginii Ruano Pascualovou, kterou smetla 6:0, 6:0 – bylo to potřetí v kariéře, kdy vyhrála bez ztráty gamu. Ve druhém setu ztratila pouhé 4 míčky. Nakonec ji ve finále porazila Ágnes Szávay 6:77, 7:5, 6:2. Ve druhém setu Jankovičová promarnila mečbol.
Ve Stuttgartu se ještě dostala do semifinále (prohrála s Heninovou 7:62, 7:5), ale pak se její forma prudce zhoršila: ve dvou následujících turnajích vypadla již v prvních kolech. Sezónu zakončila na Turnaji Mistryň v Madridu, kde ze tří zápasů nevyhrála ani jeden. Postupně prohrála s Marion Bartoliovou 6:1, 1:0 skreč, s Justine Heninovou 6:2, 6:2 a s Annou Čakvetadzeovou 6:4, 0:6, 6:3. Hned po turnaji v Madridu Jankovičová prodělala operaci nosu, která vyřešila její problémy s dýcháním.

2008

Na přelomu prosince a ledna se zúčastnila spolu s Novakem Đokovićem Hopmanova poháru v australském Perthu. Tam si přivodila nepříjemné zranění nohy, které ji donutilo vzdát tři zápasy ve dvouhře. Přesto Srbsko postoupilo do finále, kde ho porazily Spojené Státy Americké 2:1. Jankovičová účastí na tomto turnaji ztratila body v žebříčku WTA, protože kvůli němu neobhájila své vítězství v Aucklandu z minulého roku.
Objevila se ale v Sydney, kde obhajovala finálovou účast z roku 2007. Po výhře nad Tatianou Golovinovou podlehla ve 3. kole Nicole Vaidišové 6:4, 4:6, 6:4 a tím přišla o 3. místo v žebříčku WTA ve prospěch Any Ivanovičové.

Své první utkání v Melbourne na Australian Open proti Tamiře Paszekové vyhrála Jankovičová za 3 hodiny 15 minut 2:6, 6:2, 12:10. Ve čtvrtfinále dokázala porazit Serenu Williamsovou, aby pak v semifinále hladce prohrála s Marií Šarapovovou 6:3, 6:1. Na turnaji v Dauhá ji ve čtvrtfinále porazila Číňanka Na Liová 6:3, 6:4. V Bangalore, kde byla nasazená jako č. 1, vypadla rovněž ve čtvrtfinále a rovněž s Číňankou, tentokrát s Yan Zi 6:3, 3:6, 6:3.
V březnu v Indian Wells vypadla v semifinále s Anou Ivanovičovou 7:63, 6:3. Na turnaji v Miami ve finále nestačila na Serenu Williamsovou 6:1, 5:7, 6:3. Další dva turnaje prohrála Jankovičová ve čtvrtfinále: v Charlestonu s Věrou Zvonarevovou 6:2, 3:6, 6:2 a v Berlíně s Jelenou Dementěvovou 6:3, 2:6, 6:3. Další týden hrála ve svém oblíbeném městě Římě, kde se jí podařilo obhájit v minulém roce vybojovaný titul. Byl to už její šestý titul na WTA Tour. Ve finále porazila Alizé Cornetovou 6:2, 6:2.

Na francouzském grandslamovém turnaji v Paříži se dostala do semifinále, kde ji porazila krajanka Ana Ivanovičová 6:4, 3:6, 6:4. Byl to přímý souboj o 1. místo na světovém žebříčku WTA. Následoval další grandslam ve Wimbledonu, kde se dostala stejně jako před rokem do 4. kola. Dále ji nepustila Tamarine Tanasugarnová 6:3, 6:2.
O měsíc později nastoupila na turnaji v Los Angeles. Byla nasazená jako č. 1 a navíc měla v prvním kole volný los. Ve 2. kole porazila Američanku Vaniu Kingovou 7:5, 6:2, ve třetím Maďarku Melindu Czinkovou 6:3, 6:2 a ve čtvrtfinále Rusku Naďu Petrovovou 7:5, 6:4. V semifinále ji zastavila další Ruska Dinara Safinová výsledkem 7:63, 6:1. Obhájila tím body z minulého roku, avšak nevyužila možnost sesazení Any Ivanovičové z 1. místa. Šanci měla i na turnaji v Montrealu, ale celkem překvapivě prohrála už ve čtvrtfinále s Dominikou Cibulkovou 7:5, 6:2.

Soukromý život

Jelena Jankovičová se narodila v Bělehradu jako třetí dítě Veselina a Snežany. Oba pracují jako ekonomové. Matka pochází ze Srbska, otec z Černé Hory. Má také dva bratry Marka a Stefana. Ráda hraje na dvorcích s tvrdým povrchem, jejím oblíbeným úderem je bekhend. Studuje na univerzitě v Bělehradě. Učí se francouzštinu. Jako dítě hrála na klavír. Má ráda červenou barvu a herce Leonarda DiCapria. Baví ji basketbal a plavání. Jejím oblíbeným městem je Řím.

Finálové účasti na turnajích WTA (20)

Dvouhra - výhry (8)

Č. Datum Turnaj Povrch Soupeřka ve finále Výsledek
1. 2. květen 2004 Budapešť, Maďarsko antuka Martina Suchá 7-64, 6-3
2. 6. leden 2007 Auckland, Nový Zéland tvrdý Věra Zvonarevová 7-69, 5-7, 6-3
3. 15. duben 2007 Charleston, USA antuka Dinara Safinová 6-2, 6-2
4. 20. květen 2007 Řím, Itálie antuka Světlana Kuzněcovová 7-5, 6-1
5. 17. červen 2007 Birmingham, Velká Británie tráva Maria Šarapovová 4-6, 6-3, 7-5
6. 18. květen 2008 Řím, Itálie antuka Alizé Cornetová 6-2, 6-2
7. 28. září 2008 Peking, Čína tvrdý Světlana Kuzněcovová 6-3, 6-2
8. 5. říjen 2008 Stuttgart, Německo tvrdý Naďa Petrovová 6-4, 6-3
9. 12. říjen 2008 Moskva, Rusko tvrdý Věra Zvonarevová 6-2, 6-4

Dvouhra - prohry (10)

Č. Datum Turnaj Povrch Soupeřka ve finále Výsledek
1. 5. březen 2005 Dubaj, Spojené arabské emiráty tvrdý Lindsay Davenportová 6-4, 3-6, 6-4
2. 12. červen 2005 Birmingham, Velká Británie tráva Maria Šarapovová 6-2, 4-6, 6-1
3. 2. říjen 2005 Soul, Jižní Korea tvrdý Nicole Vaidišová 7-5, 6-3
4. 13. srpen 2006 Los Angeles, USA tvrdý Jelena Dementěvová 6-3, 4-6, 6-4
5. 12. leden 2007 Sydney, Austrálie tvrdý Kim Clijstersová 4-6, 7-61, 6-4
6. 23. červen 2007 's-Hertogenbosch, Nizozemsko tráva Anna Čakvetadzeová 7-62, 3-6, 6-3
7. 19. srpen 2007 Toronto, Kanada tvrdý Justine Heninová 7-63, 7-5
8. 23. září 2007 Peking, Čína tvrdý Ágnes Szávay 6-77, 7-5, 6-2
9. 5. duben 2008 Miami, USA tvrdý Serena Williamsová 6-1, 5-7, 6-3
10. 7. září 2008 US Open, USA tvrdý Serena Williamsová 6-4, 7-5

Čtyřhry - výhry (1)

Č. Datum Turnaj Povrch Partnerka Soupeřky ve finále Výsledek
1. 18. červen 2006 Birmingham, Velká Británie tráva Na Liová Jill Craybasová
Liezel Huberová
6-2 6-4

Smíšené čtyřhry - výhry (1)

Č. Datum Turnaj Povrch Partnerka Soupeřky ve finále Výsledek
1. 8. červenec 2007 Wimbledon, Londýn, Velká Británie tráva James Murray Jonas Björkman
Alicia Moliková
6-4 3-6 6-1

Velká Galerie

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Janković Jelena Jankovićová
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Jelena Jankovićová