Dovolená : 19. červenec 2024 — 11. srpen 2024
Holidays : 19 July 2024 — 11 August 2024
Vacaciones : 19 de julio 2024 — 11 de agosto 2024

Serena Williams

Z Multimediaexpo.cz

Serena Williams na US Open 2013
Serena Williams na US Open 2013
Serena Williams na US Open 2013
Serena Williams na US Open hraje čtyřhru se svou sestrou Venus (2013)
Serena Williamsová vítězí ve dvouhře LOH 2012

Serena Jameka Williams, česky: Serena Jameka Williamsová, (* 26. září 1981, Saginaw, Michigan) je americká profesionální tenistka, jedna z nejlepších hráček tenisu,[1][2] některými komentátory, odborníky a tenisty dokonce označovaná za nejlepší hráčku historie tenisu.[pozn. 1]

Představuje bývalou světovou jedničku ve dvouhře a bývalou ve čtyřhře, která jako jediná získala singlový i deblový Zlatý Grand Slam výhrou všech čtyř grandslamových turnajůolympijských her v obou soutěžích. Jako jediná tenistka na odměnách vydělala více než 80 miliónů dolarů[12] a je úřadující šampiónkou z Wimbledonu.

Poprvé se nejlepší tenistkou dvouhry stala 8. července 2002 a celkem šestkrát se na tuto pozici vrátila. Naposledy 18. února 2013 ve věku 31 let, 4 měsíců a 24 dní jako nejstarší světová jednička v historii WTA.[13] Ve dvouhře získala 21 grandslamových titulů, což ji v rámci otevřené éry řadí na 2. příčku za Steffi Grafovou s 22 tituly. Je jednou z šesti tenistek otevřené éry, kterým se podařilo zkompletovat Grand Slam ve dvouhře a historicky jednou ze tří, které vyhrály každý ze čtyř majorů nejméně třikrát. Představuje také první hráčku historie, která získala po šesti titulech na třech grandslamech. Na londýnských olympijských hrách se stala po Grafové druhou ženou otevřené éry, která vybojovala Zlatý Grand Slam ve dvouhře.

Celkově vyhrála 36 grandslamových titulů, z toho 21 ve dvouhře, 13 ve čtyřhře a 2 ve smíšené čtyřhře, což ji v rámci otevřené éry řadí na 2. místo za Martinu Navrátilovou. Na okruhu WTA Tour si připsala 69 singlových a 22 deblových titulů.

V ženské čtyřhře se stala trojnásobnou olympijskou vítězkouLetních olympijských her 2000Sydney, 2008Pekingu2012 v Londýně.[14] Na finančních odměnách vydělala největší částku ze všech tenistek vůbec, navíc jí také patří 1. místo mezi všemi sportovkyněmi v historii sportu.[15] Její starší sestra je americká profesionální tenistka, bývalá světová jednička ve dvouhře i čtyřhře Venus Williamsová. Od roku 1998 proti sobě na okruhu WTA odehrály 27 vzájemných zápasů, z nichž šestnáct vyhrála Serena. Osmkrát se utkaly ve finále Grand Slamu, z toho šestkrát triumfovala Serena. Mezi French Open 2002 a Australian Open 2003 vzájemně odehrály všechny čtyři grandslamová finále, poprvé se v otevřené éře tenisu probojovali do čtyř za sebou jdoucích finále grandslamu dva stejní tenisté.

Příchod sester Williamsových je spojován s nástupem nové éry ženského tenisu, která nastolila větší sílu a usilovnost.[16][17][18][19]

Obsah

Mládí

Narodila se v michiganském městě Saginaw do rodiny Richarda Williamse a Oracene Priceové afroamerického původu, je nejmladší z pěti Priceových dcer. Polosestrami jsou Yetunde Priceová (zemřela 14. září 2003), Lyndrea a Isha Price a starší sestrou je Venus Williamsová.[20] Tenis začala hrát ve čtyřech letech, poté, co se rodina přestěhovala na losangeleské předměstí Compton.[21] Otec ji spolu se sestrou Venus vyučoval doma,[22] obě také se ženou trénoval.[20]

Rodina se z Comptonu přestěhovala do West Palm Beach na Floridě, když jí bylo devět let, aby mohla navštěvovat tenisovou akademii Ricka Macciho, který rozpoznal mimořádný talent obou začínajících hráček. Otec jí po roce přestal schvalovat účast na turnajích po Spojených státech, protože požadoval, aby se v této fázi začala více zaměřovat na vzdělání. Dalším důvodem k tomuto kroku byla rasová otázka. Na turnajích od rodičů bílé pleti opakovaně slyšel hanlivé urážky na mladé sestry.[23] Jako žákyně vytvořila rekord v poměru vyhraných–prohraných zápasů, a to 46–3 v rámci Americké tenisové asociace a byla na 1. místě žebříčku žákyň Floridy.[24] V roce 1995 otec ukončil spolupráci s tenisovou akademií a plně převzal trénování dcer.

Herní styl

Podstatou její hry jsou údery od základní čáry dvorce, kterými se snaží kontrolovat výměnu. Má silné podání, první servis hraje stabilně s dobrou úspěšností (některými je tento úder považován za vůbec nejlepší v ženském tenise).[25] Jeho nejvyšší rychlost dosáhla 206,5 km/h, což je druhé nejrychlejší podání v historii ženského tenisu. K roku 2008 ji v tomto parametru předstihla pouze sestra Venus Williamsová.[26] Mezi další silné údery patří základní údery z obou stran – forhend i bekhend. Dobře také zvládá voleje, hru nad hlavou v podání smečů a ve hře na síti ji pomáhá i výška.

Přestože její forhend patří mezi nejtvrdší údery na ženském okruhu, tak obouručný bekhend je v účinnosti považován za ještě lepší, řadící ji k nejlepším představitelkám v této charakteristice po boku Justine Heninové. Není výjimkou, že z bekhendové strany umí zakončit výměnu z každé pozice kurtu, po lajně či krosovým úderem, dokonce i z obranného postavení pod tlakem. Oba údery jsou hrány většinou z otevřeného postoje.

Charakteristickým je pro ni agresivní způsob hry doprovázený relativně vysokým počtem nevynucených chyb. Tuto nevýhodu koriguje silný a dobře umisťovaný servis, jenž umí úspěšně použít zejména v krizových okamžicích při tzv. velkých míčích, které mohou rozhodovat důležité hry zápasu.[27]

Ačkoli ji řada odborníků a novinářů řadí pouze k útočně laděným tenistkám, přesto zvládá i kvalitní obrannou hru, která ji pomáhá k vynikajícím výsledkům.[28]

Profesionální kariéra

1995–98: První léta

První profesionální turnaj tenistka odehrála v září 1995. Stal se jím Bell Challenge v Québecu. V prvním kole kvalifikace podlehla tehdy 149. hráčce světa Annie Millerové za méně než jednu hodinu a na odměnách vydělala 240 amerických dolarů.

V roce 1996 se nezúčastnila žádného turnaje. Následujícího roku postupně neprošla přes kvalifikační kola tří turnajů, než zaznamenala první vítězný zápas v hlavní soutěži ženské dvouhry. Stalo se tak v listopadu 1997 na Ameritech Cup Chicago, kde tehdy jako 304. hráčka žebříčku WTA dokázala porazit světovou sedmičku Mary Piercovou i čtyřku Moniku Selešovou. Zaznamenala tak vítězství nad hráčkami první světové desítky jako nejníže postavená tenistka v historii otevřené éry světového tenisu.[20] Na turnaji prohrála s pátou hráčkou světa Lindsay Davenportovou. Na konci roku 1997 již uzavírala první stovku hráček, když figurovala na 99. příčce.

Sezónu 1998 zahájila startem na Medibank International Sydney, kde jako kvalifikantka a 96. hráčka porazila ve čtvrtfinále tehdejší světovou trojku Davenportovou, aby následně v semifinálovém duelu podlehla Španělce Arantxe Sánchezové Vicariové. Na Australian Open, kde v mužské dvouhře triumfoval český tenista Petr Korda, debutovala v rámci grandslamových turnajů. V prvním kole zdolala šestou nasazenou Irinu Spîrleaovou. Druhé kolo odehrála proti sestře Venus Williamsové. Jednalo se o jejich první vzájemný zápas na profesionálním okruhu, v němž starší sestra Venus vyhrála.[29] Během sezóny dosáhla na dalších šest čtvrtfinálových turnajových účastí, která ovšem nezvládla a ze všech odešla poražená. Jedním z nich byl premiérový zápas proti světové jedničce, kterou tehdy představovala Martina Hingisová. Utkání se uskutečnilo na turnaji Lipton International Players Championships v Key Biscayne. Druhé střetnutí proti starší sestře odehrála na Italian Open v Římě. Na grandslamech se jí nepodařilo probojovat do čtvrtfinále. Nejblíže k tomu měla na French Open, kde v osmifinále podlehla Sánchezové Vicariové, do třetích kol se pak dostala ve Wimbledon a na US Open, když na prvním z nich nestačila na Virginii Ruanovou Pascualovou, na druhém pak na Spîrleaovou. Přesto tento rok získala první grandslamové tituly, když ve smíšené čtyřhře triumfovala nejdříve ve Wimbledonu, a poté i na US Open. Na obou prestižních událostech byl jejím spoluhráčem Bělorus Max Mirnyj. V ženské čtyřhre sestry Williamsovy poprvé vyhrály turnaj na IGA Superthrift Classic v Oklahoma City, a staly se tak třetí sesterskou dvojicí v historii tenisu, které dosáhla na titul okruhu WTA.[20] Během roku dokázaly získat další dvě vítězství a Serena Williamsová zakončila sezónu na 20. místě žebříčku pro dvouhru.

1999–2001: Vstup mezi 10 nejlepších hráček světa

Na úvodním grandslamu v roce 1999 Australian Open prohrála s Francouzskou Sandrine Testudovou. Následující měsíc získala v sedmnácti letech svůj premiérový titul v ženské dvouhře, když ve finále pařížského Open Gaz de France zdolala domácí Amélii Mauresmovou, finalistku právě skončeného prvního grandslamu. Oběma mladým sestrám se podařil nový tenisový historický rekord. Pět hodin po pařížském vítězství Sereny vybojovala titul na turnaji vzdáleném 5 000 mil IGA Superthrift Classic v Oklahoma City také její osmnáctiletá sestra Venus, čímž se obě staly prvními sestrami, které kdy triumfovaly na turnajích ve stejném týdnu i dnu.[30] Další měsíc pak zvítězila na svém prvním turnaji kategorie WTA Tier I Evert Cup v Indian Wells, když ve finále zdolala tehdejší světovou sedmičku Steffi Grafovou. Na další události této kategorie nazvané Lipton International Players Championships v Key Biscayne porazila v semifinále světovou jedničku Martina Hingisovou, předtím než ve finále ukončila její vítěznou šňůru šestnácti zápasů v řadě její sestra Venus, která dominovala v prvním vzájemném turnajovém finále historie okruhu WTA.[20] V pondělí 5. dubna 1999 byla poprvé v kariéře klasifikována mezi nejlepšími deseti tenistkami světa, když figurovala na 9. místě žebříčku WTA.

V jarní antukové části 1999 na evropském kontinentu odehrála tři turnaje. Ve čtvrtfinále skončila na turnaji kategorie Tier I Italian Open v Římě, když nestačila na světovou jedničku Hingisovou, stejně jako na další události Tier I German Open v Berlíně, kde skončila na raketě sedmé tenistky světa Arantxy Sánchezové Vicariové. Sestry Williamsovy pak získaly první titul z grandslamu, a to na antuce French Open, kde Serena ve dvouhře vypadla již ve třetím kole s krajankou Mary Joe Fernandezovou. Kvůli zranění poté odřekla účast na nejslavnějším turnaji světa Wimbledonu.

Předtím než se vrátila na okruh, zvítězila ve dvouhře Fed Cupu, a poté odehrála dvě události na tvrdém povrchu v rámci pravidelné letní části 1999 konané Severní Americe. Turnaj JPMorgan Chase Open v Los Angeles vyhrála, když v semifinále přemohla světovou jedničku Švýcarku Hingisovou a ve finále si poradila s Julií Halardovou-Decugisovou. Na US Open byla nasazená jako hráčka číslo sedm. Její výborná forma se projevila, když postupně porazila světovou čtyřku Selešovou, dvojku Davenportovou a jedničku Hingisovou, aby se stala historicky druhou Afroameričankou (po Althee Gibsonové, první titul na French Open 1956), která kdy vyhrála singlový titul Grand Slamu.[20] Úspěšný turnaj dovršila společně se sestrou, když zvítězily v ženské čtyřhře. Jednalo se o jejich druhý společný grandslam.

Na konci roku 1999, pak obě dopomohly k finálové výhře amerického družstva ve Fed Cupu nad Ruskem v poměru 4–1. Proti sobě se střetly ve finále Grand Slam Cup hraného v Mnichově, v němž zvítězila Serena ve třech setech. Na turnaji ve Filderstadtu ovšem prohrála ve druhém kole. Sezónu zakončila na 4. místě žebříčku, jednalo se o její druhou, ve které odehrála celý rok na okruhu.

Rok 2000 odstartovala prohrou ve čtvrtém kole (osmifinále) na Australian Open, když nestačila na šestnáctou nasazenou Rusku Jelenu Lichovcevovou. Neuspěla při obhajobách titulů na antuce French Open a tvrdém povrchu v Indian Wells, zčásti díky zranění. Přesto dokázala vybojovat titul na Faber Grand Prix v Hannoveru. French Open vynechala kvůli poranění. Vrátila se na třetím grandslamu sezóny ve Wimbledonu, kde v semifinále podlehla příští vítězce Venus Williamsové poté, co ztratila třináct her v řadě. V ženské čtyřhře sestry dominovaly a získaly titul. V srpnu úspěšně obhájila vítězství na turnaji v Los Angeles, když v semifinálovém utkání porazila světovou jedničku Hingisovou a ve finále pak dvojku Davenportovou. Další finálové účasti dosáhla na Du Maurier Open hraném daný rok v Montrealu. Soupeřkou v posledním zápase byla Hingisová, ale za stavu 0–6, 6–3, 3–0 pro Švýcarku musela kvůli zranění, které ji vyřadilo na jeden týden, utkání skrečovat. Obhajoba titulu z Mezinárodního mistrovství USA ve Flushing Meadows skončila ve čtvrtfinále na raketě druhé nasazené Davenportové. Na zářijových Letních olympijských hrách 2000 v Sydney získaly se sestrou zlaté medaile v soutěži ženské čtyřhry. V Tokiu poté vybojovala třetí singlový titul sezóny na turnaji Toyota Princess Cup. Rok uzavřela na 6. příčce žebříčku.

Na počátku nové sezóny 2001 odehrála dvě události v Austrálii, když na obou turnajích Medibank International Sydney a Australian Open v Melbourne odešla poražená ve čtvrtfinále, vždy první hráčkou světa Hingisovou. Se sestrou Venus triumfovaly na prvním grandslamu v ženské čtyřhře a staly se tak teprve pátou dvojicí historie, která získala všechny čtyři tituly grandslamových turnajů v této kategorii.

Bojkot Indian Wells Masters

Po lednovém Australian Open 2001 nehrála Serena Williamsová do března, kdy se zúčastnila turnaje Indian Wells Masters kategorie Tier I. Ve finále porazila Belgičanku Kim Clijstersovou poměrem 4–6, 6–4 a 6–2. Do finále prošla bez boje, protože čtyři minuty před semifinálovým utkáním sestra Venus, proti níž měla hrát, odstoupila. Jako důvod uvedla zranění limitující ji při hře. Přesto bylo toto zdůvodnění podezřelé. Během finále diváci „bučeli“ na jejich otce a obě sestry, když byla Venus Williamsová přítomná v hledišti. Stejně tak nesouhlasné reakce zazněly na slavnostním vyhlášení.[31][31][32] Otec a tenisový trenér obou dcer Richard Williams to později označil za projev rasismu.[31][33] Žádná ze sester se dalších ročníků turnaje neúčastnila.[34] Dlouholetý bojkot ukončila Serena Williamsová v roce 2015, když nastoupila do dvouhry miamského turnaje.

Následující týden na události Tier I Miami Nasters vypadla ve čtvrtfinále s krajankou Jennifer Capriatiovou.

Další průběh sezóny 2001

Od počátku sezóny neodehrála až do French Open žádný turnaj na antuce. Na druhém grandslamu pak prohrála ve čtvrtfinále opět s Capriatiovou 6–2, 5–7, 6–2. Obdobně se před Wimbledonem nezúčastnila ani jednoho přípravného turnaje na trávě. Třetí grandslam sezóny ji znovu ve čtvrtfinále přiřkl Capriatiovou, které již potřetí v řadě podlehla 6–7(4), 7–5, 6–3. Wimbledon se tak stal čtvrtým grandslamem za sebou, na němž vypadla mezi posledními osmi.

V rámci severoamerické části 2001 na tvrdých dvorcích odehrála tři události. Po čtvrtfinálovém vyřazení na losangeleském turnaji, získala druhou trofej v sezóně na turnaji Rogers Cup konaném tentokrát v Torontu, když v semifinále přehrála Selešovou a ve finále zdolala světovou trojku Capriatiovou. Na US Open byla desátou nasazenou. V osmifinále zde porazila šestou hráčku světa a wimbledonskou finalistku Justine Heninovou, ve čtvrtfinále trojku Davenportovou a v semifinále přešla přes světovou jedničku Hingisovou, aby ze sesterského finále s Venus odešla poražena. Jednalo se o první grandslam otevřené éry od roku 1968, v němž proti sobě nastoupily sestry.

Na poslední události sezóny Turnaji mistryň v Mnichově postupně na cestě do finále přešla přes Silvii Farinaovou, Heninovou a Testudovou. Celý turnaj vyhrála, ovšem finále bylo bez boje, protože před jeho zahájením Davenportová skrečovala zápas pro poranění kolene. Sezónu 2001 zakončila na 6. místě žebříčku podruhé za sebou.

2002–03: Čtyři grandslamové tituly z dvouhry v řadě

Williamsová hraje proti Amélii Mauresmové ve čtvrtfinále turnaje v Sydney, 2002.

Zranění na počátku roku 2002 ji donutilo nenastoupit k semifinálovému zápasu turnaje v Sydney a vyřadilo ji také z prvního grandslamu sezóny Australian Open. První titul sezóny získala na americké půdě po výhře na turnaji State Farm Women's Tennis Classic ve Scottsdale, když ve finále zdolala světovou dvojku Jennifer Capriatiovou. Následně přidala další trofej z turnaje kategorie WTA Tier I Miami Masters v Key Biscayne. Jednalo se o její první vítězství na tomto podniku a stala se teprve třetí tenistkou v otevřené éře, která na jediném turnaji porazila první tři hráčky žebříčku WTA,[20] když postupně přešla přes trojku Martinu Hingisovou ve čtvrtfinále, dvojku svou sestru Venus v semifinále a ve finále zdolala první hráčku světa Capriatiovou. Výhra nad sestrou v poměru 6–2, 6–2 byla jejím teprve druhým vzájemným vítězstvím.

Před druhým grandslamem French Open odehrála na antuce tři turnaje. První finále na antukovém povrchu vůbec dosáhla v květnu na berlínském German Open, v němž nestačila na Belgičanku Justine Heninovou, když rozhodl až tiebreak třetího rozhodujícího setu. Následující týden dosáhla na svůj premiérový antukový titul kariéry, poté, co v semifinále římského Italian Open přehrála Capriatiovou a ve finále oplatila porážku Heninové.[35] Poslední výsledky ji vynesly na dosavadní žebříčkové maximum, a to na 3. místo. Jako třetí nasazená na French Open prošla až do finále se ztrátou jen dvou setů, v semifinále zdolala obhájkyni titulu a světovou jedničku Capriatiovou. Ve finále pak porazila Venus 7–5, 6–3, čímž si zajistila zisk druhého grandslamu a postoupila na 2. příčku žebříčku právě za starší sestru.

Ve Wimbledonu hladce přehrála v semifinálovém duelu Amélii Mauresmovou 6–2, 6–1 a poprvé se probojovala do finále. V něm se opět setkala se svou sestrou, obhájkyní titulu Venus, kterou zdolala ve dvou setech 7–6(4), 6–3, aby vyhrála svůj třetí grandslam bez ztráty jediného setu. Po tomto turnaji se poprvé stala nejlepší hráčkou planety, když byla klasifikována na 1. místě žebříčku WTA a na druhou pozici odsunula sestru. V historii tenisu představovala teprve druhou Afroameričanku, která tohoto umístění v rámci WTA dosáhla.[20] Sestry v Londýně získaly další trofej ve čtyřhře, celkově svou pátou grandslamovou.

Williamsová na turnaji v Charlestonu, 2002.

V období mezi Wimbledonem a US Open odehrála pouze jediný turnaj JPMorgan Chase Open v Los Angeles, na němž podlehla ve čtvrtfinále krajance Chandě Rubinové, která přerušila její sérii 21 výher za sebou. Jako nejvýše nasazená hráčka na US Open přešla v semifinále přes obhájkyni titulu Lindsay Davenportovou a probojovala se potřetí v řadě do finále grandslamu. To mělo opět stejné složení, když jí za soupeřku byla sestra Venus, kterou zdolala 6–4, 6–3, čímž si připsala druhý titul na US Open a čtvrtý celkově.

Na podzim vyhrála dva po sobě jdoucí turnaje, první tokijský Toyota Princess Cup, kde ve finále dominovala nad Kim Clijstersovou a druhý Sparkassen Cup v německém Lipsku, po finálové výhře nad Ruskou Anastasií Myskinovou. Na závěrečné události pro nejlepší tenistky světa Home Depot Championships, skončila ve finále na raketě páté nasazené Clijstersové ve dvou setech, která tak přerušila její další sérii 18 výher v řadě.

Celkové skóre výher-proher na konci sezóny 2002 činilo 56–5, osm turnajových titulů ve dvouhře a zakončení roku na 1. místě žebříčku. Od roku 1958, kdy byla Althea Gibsonová na konci sezóny klasifikována jako světová jednička se stala prvním Afroameričanem, který tento výkon (i mezi muži) dokázal. daný rok triumfovala na třech grandslamech ze čtyř, což se naposledy před ní podařilo Hingisové v roce 1997.[20]

Na prvním grandslamu nové sezóny 2003 Australian Open byla v 1. kole pouze tři míče od vyřazení v zápase s Émilií Loitovou. Poprvé se zde probojovala do semifinále, v němž ji hrozilo opět vypadnutí, když ve třetím rozhodujícím setu již s Clijstersovou prohrávala 5–2 a odvrátila dva mečboly, aby zápas nakonec získala pro sebe. Počtvrté v řadě se ve finále grandslamu střetla se starší sestrou Venus a počtvrté z něj odešla vítězně po setech 7–6(4), 3–6, 6–4. Dosažením titulu se stala teprve šestou ženou v otevřené éře tenisu, která vyhrála Grand Slam, všechny čtyři nejprestižnější tenisové turnaje, a to dokonce v řadě, i když čistý grandslam musí být získán v rámci jediné sezóny. Připojila se tak do klubu tenisových legend po bok Billie Jean Kingové, Chris Evertové, Martiny Navrátilové, Steffi Grafové a Margaret Courtové. Stala se také pátou tenistkou, jež vyhrála grandslamové turnaje v řadě, poté, co se tento výkon před ní podařil Maureen Connollyové, Courtové, Grafové a Navrátilové.[36] Sestry Williamsovy vyhrály na daném Australian Open šestý grandslamový titul v ženské čtyřhře.

Následně si připsala další turnajové tituly z pařížského Open Gaz de France a Miami Nasters konaném v Key Biscayne, na němž porazila v semifinále Clijstersovou a ve finále pak Capriatiovou. O týden později prohrála ve finále antukové události Family Circle Cup v Charlestonu s Heninovou, čímž zaznamenala první porážku sezóny po 21 vítězstvích. Další prohru si připsala v semifinále s Mauresmovou na římském Internazionali BNL d'Italia. Přesto na druhý grandslam roku French Open nastupovala jako nejvýše nasazená hráčka. Poté, co ve čtvrtfinále přehrála pátou nasazenou Mauresmovou, v semifinále nestačila na budoucí vítězku Heninovou, když podlehla ve třech setech 6–2, 4–6, 7–5. Jednalo se o její první grandslamovou porážku od roku 2001. Zápas byl z pohledu Williamsové kontroverzní, když se jí nelíbilo Heninové sportovní chování, diváci navíc aplaudovali při jejích chybách.[37]

Zlepšení přišlo ve Wimbledonu, kde v semifinále oplatila porážku Heninové a obhájila titul po finálové výhře nad sestrou Venus 4–6, 6–4, 6–2. Získala tak druhý titul v řadě a ve dvouhře celkově šestý grandslamový. Wimbledon se stal jejím posledním turnajem sezóny, celý zbytek roku musela vynechat pro poranění kolene, když se podrobila chirurgickému výkonu. Dlouhá absence ji stála první místo na žebříčku, kterému nepřetržitě vládla po 57 týdnů, vystřídala ji Kim Clijstersová. na konci sezóny figurovala na 3. příčce se čtyřmi tituly z posledního roku. Během rekonvalescence z kolenní operace byla 14. září 2003 zavražděna její sestra Yetunde Priceová.

2004–06: Zranění a nevyrovnané výkony

Podávající Williamsová na exhibici v listopadu 2004.

Na počátku sezóny 2004 nestihla Australian Open, protože se stále zotavovala ze zranění levého kolene. Odřekla i další turnaje, což vyvolalo spekulace, že ztratila zájem a motivaci o tenis.[38] Na kurty se vrátila po osmi měsících turnajem kategorie WTA Tier I NASDAQ-100 Open v Key Biscayne na Floridě, kde porazila ve čtvrtém kole šestnáctiletou ruskou juniorku Marii Šarapovovou a ve finále pak osmou hráčku světa Jelenu Dementěvovou hladce ve dvou setech 6–1, 6–1. Potřetí v řade vyhrála tento turnaj a úspěšně se navrátila na okruh WTA.

V přípravě na druhý grandslam French Open odehrála tři antukové turnaje. Poražena odešla ze čtvrtfinále Bausch & Lomb Championships ve floridském Amelia Island, následující týden odstoupila před třetím kolem pro opětovné zranění kolene z turnaje Tier I Family Circle Cup v Charlestonu. Další čtyři týdny odpočívala než se vrátila antukovou událostí kategorie Tier I Rome Masters, kde v semifinále podlehla světové devítce Jennifer Capriatiové 6–4, 6–4. Ačkoli byla na žebříčku až na 7. místě, pořadatelé French Open ji nasadili do ženské dvouhry jako dvojku. Prvními čtyřmi koly prošla přes hráčky, které byly klasifikované mimo TOP 50 žebříčku, ve čtvrtfinále pak narazila na Capriatiovou, jež jí přehrála ve třech setech 6–3, 2–6, 6–3. Jednalo se o její první vyřazení před semifinálem grandslamu od Wimbledonu 2001.

Přestože klesla o tři pozice na 10. příčku, tak ji ve Wimbledonu pořadatelé dle vlastních zvyklostí nasadili jako první hráčku turnaje. Ve čtvrtfinále se opět střetla s Capriatiovou, kterou tentokrát přehrála ve dvou setech, v semifinále přešla přes čtvrtou nasazenou Amélii Mauresmovou po těžkém boji 6–7(4), 7–5, 6–4, když ve druhé sadě na ni již soupeřka měla break a podržením servisu mohla dovést zápas do vítězného konce. Finále se stalo jedním z nejpřekvapivějších utkání celé wimbledonské historie, když obhájkyně titulu podlehla třinácté nasazené mladé Rusce Šarapovové 6–1, 6–4. Tato porážka ji poprvé od počátku roku 1999 vyřadila z elitní desítky tenistek žebříčku WTA.

Třetí finále sezóny si zahrála na losangeleských tvrdých dvorcích turnaje JPMorgan Chase Open, v němž nestačila na Lindsay Davenportovou 6–1, 6–3. Byla to první porážka s touto krajankou od US Open 2000. ¨Na další události Acura Classic v San Diegu odstoupila před čtvrtfinále kvůli poranění levého kolene. To ji neumožnilo start na dalších turnajích kategorií Tier I Rogers AT&T Cup v Montrealu a Letních olympijských hrách 2004 v Athénách. Vrátila se až třetím grandslamem US Open, kde byla nasazená jako hráčka číslo tři, ačkoli na žebříčku figurovala až na jedenáctém místě. Opět se ve čtvrtfinále potkala s osmou hráčkou světa Capriatiovou, s níž prohrála 2–6, 6–4, 6–4. Tento zápas provázelo několik chybných výroků čárových rozhodčích, včetně jednoho sporného výroku, jenž vedl k zákazu rozhodování po zbytek turnaje pro hlavního rozhodčího zápasu. Utkání se stalo jedním z popudů pro zavedení jestřábího oka do profesionálního tenisu.[39][40]

Do konce roku odehrála pouze tři turnaje. Druhý titul sezóny vybojovala na China Open v Pekingu, když ve finále přehrála aktuální vítězku US Open Světlanu Kuzněcovovou. Pět týdnů poté odehrála linecký turnaj, na němž vypadla již ve druhém kole se sedmdesátou třetí tenistkou žebříčku Alinou Jidkovou, přesto se kvalifikovala na závěrečnou událost sezóny WTA Tour Championships. V Robinově skupině Turnaje mistryň přehrála světovou pětku Dementěvovou, podlehla jedničce Davenportové a porazila trojku Anastasii Myskinovou. Ze skupiny postoupila do semifinále, kde zvítězila nad dvojkou Mauresmovou ve třech setech 4–6, 7–6(2), 6–4, ale setjně jako ve Wimbledonu se její finálovou přemožitelkou stala šestka Šarapovová s výsledkem 4–6, 6–2, 6–4. Za stavu 2–5 ve druhé sadě si vyžádala přestávku na ošetření poranění břišního svalstva, které ji omezovalo zejména při podání. Rychlost prvního servisu činila pouze něco okolo 65 mph. V rozhodujícím setu nad soupeřkou přesto vedla již 4–0 na gamy, poté ovšem následoval zvrat, Šarapovová získala šest her v řadě a poslední utkání roku vyhrála.[41] Na konci sezóny byla klasifikována na 7. místě žebříčku WTA a nevyhrála žádný grandslam ve dvouhře poprvé od roku roku 2001.

Na Australian Open, poté, co Venus vypadla na počátku turnaje, vyvrátila názory, že sestry Williamsovy jsou již na ústupu ze svých nejlepších výsledků.[42] Ve čtvrtfinále zdolala Mauresmovou 6–2, 6–2, v semifinále si poradila se čtvrtou nasazenou Šarapovovou po boji 2–6, 7–5, 8–6, když odvrátila tři mečboly Rusky. Ve finále ji čekala světová jednička Davenportová, nad kterou zvítězila 2–6, 6–3, 6–0 a připsala si v ženské dvouhře druhý titul z prvního grandslamu a sedmý celkově. Výhra ji katapultovala na 2. pozici žebříčku, následně prohlásila, že chce znovu usednut na světový tenisový trůn.[43]

Na dalších pěti turnajích se neprobojovala ani jednou do finále. Na pařížském Open Gaz de France odstoupila před čtvrtfinále kvůli žaludečním potížím .[44] O tři týdny později skrečovala semifinále s Jelenou Jankovićovou na turnaji Dubai Duty Free Women's Open pro nataženou šlachu v pravém rameni.[45] Za další měsíc podlehla ve čtvrtfinále kategorie Tier I turnaje NASDAQ-100 Open v Key Biscayne starší sestře Venus ve dvou setech 6–1, 7–6(8). Prohrála s ní poprvé od roku 2001. Následující týden ji zraněný levý kotník přinutil odstoupit ze čtvrtfinále antukové události Bausch & Lomb Championships v Amelia Island. Pět týdnů poté stále nezlepšila svůj výkon, když ve druhém kole kategorie Tier I římského Internazionali BNL d'Italia vypadla s domácí Francescou Schiavoneovou 7–6(2), 6–1. Zranění kotníku ji vyřadilo z účasti na grandslamu French Open.[46]

Vrátila se ve Wimbledonu, kde byla čtvrtou nasazenou. Ovšem ani na nejslavnějším turnaji světa nedošlo ke zlepšení formy. První dvě kola vybojovala v třísetových zápasech a ve třetím již nestačila na osmdesátou pátou tenistku světa Jill Craybasovou 6–3, 7–6(4).

Po výhře v prvním kole na Tier I Rogers Cupu v Torontu se opět ozvalo zranění levého kolene, které mělo za následek její odhlášení z turnaje. Na posledním grandslamu roku US Open nestačila ve čtvrtém kole na sestru Venus a prohrála 7–6, 6–2. Jednalo se o jejich vzájemný zápas, jenž spolu sehrály v nejranější fázi (osmifinále) jakéhokoli grandslamu od jejich prvního utkání na Australian Open v roce 1998. Do konce sezóny pak odehrála pouze jediné utkání, když v 1. kole pekingského China Open nestačila na sto dvacátou sedmou tenistku žebříčku Sun Tchien-tchien. Poprvé od roku 1998 se nekvalifikovala na závěrečný Turnaj mistryň pro nejlepší hráčky. Sezónu uzavřela na 11. místě, premiérově mimo elitní desítku žebříčku od roku 1998.

Na začátku roku 2006 nenastoupila k žádnému přípravnému turnaji před Australian Open.[47] Na tomto grandslamu hrála jako obhájkyně titulu, ovšem vypadla ve třetím kole se sedmnáctou hráčkou Slovenkou Danielou Hantuchovou ve dvou setech 6–1, 7–6(5).[47] Následně se odhlásila z tokijského Toray Pan Pacific Open (jako důvod uvedla nedostatečnou kondici),[48] z dubajského Dubai Duty Free Women's Open, a také z turnaje Tier I NASDAQ-100 Open v Key Biscayne.[49] 10. dubna 2006 vypadla z první stovky žebříčku WTA (TOP 100), poprvé od 16. listopadu 1997. Krátce na to vydala prohlášení, že kvůli protrahovanému zranění kolene vynechá dva grandslamy French Open a Wimbledon. Na doporučení lékařů bude mimo hru až „do konce léta“.[50]

Na okruh se nakonec vrátila v červenci turnajem Western & Southern Financial Group Women's Open v Cincinnati. Díky herní neaktivitě klesla až na sto třicátou devátou pozici. V prvním kole hladce porazila světovou jedenáctku Myskinovou 6–2, 6–2. Došla do semifinále, v němž nestačila na turnajovou vítězku Věru Zvonarevovou. Semifinálové účasti dosáhla také v Los Angeles, kde podlehla dvacáté osmé hráčce světa Jankovićové ve dvou setech.

Na US Open nastupovala jako nenasazená tenistka, v této pozici poprvé od roku 1998 a pořadatelé jí museli udělit divokou kartu, protože žebříčkové umístění bylo příliš nízké na to, aby se mohla vyhnout kvalifikaci. Ve třetím kole přešla přes sedmnáctou hráčku Srbku Anu Ivanovićovou, v osmifinále pak skončila na raketě nejvýše nasazené Mauresmové 6–4, 0–6, 6–2.[47] Byl to její poslední zápas sezóny, rok uzavřela na 95. pozici žebříčku, nejnižší od roku 1997. Za celou sezónu odehrála pouze čtyři turnaje.

2007–08: Návrat do elitní světové desítky

Sezónu 2007 zahájila s obnovenou důvěrou, když vyjádřila záměr vrátit se mezi deset nejlepších tenistek světa na žebříčku WTA,[51] což wimbledonský vítěz a sportovní komentátor Pat Cash označil za „klamnou představu“.[52]

Williamsová po výhře nad Dinarou Safinovou na French Open 2007.
Na turnaji Moorilla Hobart International v Hobartu skončila ve čtvrtfinále.[51] Do prvního grandslamu roku Australian Open nastupovala jako nenasazená hráčka z osmdesáté první pozice žebříčku a všeobecně bylo předpovídáno, že je „mimo hru.“[53] Nicméně ve třetím kole si poradila s pátou nasazenou Naděždou Petrovovou, což bylo její první vítězství nad hráčkou elitní desítky od výhry s Lindsay Davenportovou ve finále Australian Open 2005 před dvěma lety. Ve čtvrtfinále byla dva míče od vyřazení se Šachar Pe'erovou, než zápas otočila.[54] Ve finále pak zdolala nejvýše nasazenou Marii Šarapovou hladce ve dvou setech 6–1, 6–2,[55] čímž vyvrátila spekulace o nemožnosti návratu. Ve dvouhře se jednalo o třetí titul z Melbourne a celkově osmý grandslamový v singlu. Věnovala jej své zavražděné sestře Yetunde.[55] Její finálové vystoupení označil magazín TENNIS.com za „jeden z nejlepších výkonů její kariéry“[53] a BBC Sport uvedl, že se „pravděpodobně jednalo o nejsilovější pojetí hry, jaká kdy byla v ženském tenise k vidění.“[56]

Příští událostí se stal na konci března turnaj kategorie WTA Tier I floridský Miami Masters v Key Biscayne. Ve čtvrtém kole zopakovala výhru nad světovou dvojkou Šarapovovou 6–1, 6–1 a ve finále se střetla s jedničkou Justine Heninovou, kterou porazila 0–6, 7–5, 6–3, poté, co musela odvracet mečbol ve druhém setu..[57]

Na dalším turnaji kategorie Tier I Family Circle Cup v Charlestonu hraném na antuce skrečovala utkání druhého kola pro natažené tříslo. O týden později vyhrála svou premiérovou dvouhru v prvním kole Fed Cupu proti belgiskému družstvu hraného na tvrdém povrchu,[58] ovšem k druhému singlu již nenastoupila, aby příliš nenamáhala koleno. Před druhým grandslamem French Open odehrála v rámci evropské přípravy pouze jediný antukový turnaj, a to v Římě Tier I Internazionali BNL d'Italia, kde došla do čtvrtfinále. V něm prohrála se čtrnáctou nasazenou Švýcarkou Patty Schnyderovou ve třech setech 6–3, 2–6, 7–6(5).[58] Přesto jí tento výsledek stačil k návratu do první desítky žebříčku, a to na 9. místo. Na French Open nastupovala jako osmá nasazená, ve čtvrtfinále však nedokázala přejít přes příští vítězku Heninovou 6–4, 6–3.[58] Svůj výkon označila za „odporný a příšerný“ a horší, než kdy předtím.[59] Také prohlásila, že se cítí být „zahanbená.“.[60]

Williamsové se při returnu natahuje k míči v 1. kole Wimbledonu 2008 proti Kaie Kanepiové.
Přes pařížskou porážku patřila k favoritkám dalšího grandslamu ve Wimbledonu.[61] Během čtvrtého kola proti Daniele Hantuchové za stavu 5–5 ve druhém setu upadla, protože ji postihla svalová křeč. Po přestávce na ošetření si podržela svůj servis a sadu dovedla do tiebreaku. Déšť však utkání přerušil na téměř dvě hodiny. Po obnovení hry dokázala zvítězit po setech 6–2, 6–7(2), 6–2.[62] V následném čtvrtfinále však opět nestačila na světovou jedničku Heninovou, když jí podlehla 6–4, 3–6, 6–3. K zápasu nastoupila s pevnou bandáží lýtka a byla donucena hrát pomalý slajsovaný jednoručný bekhend, protože byla navíc limitována poraněním palce levé ruky. Po zápase se jí dostalo kritiky za nesportovní vyjádření, když prohlásila, že by Heninovou porazila, pokud by byla zdravá.[63] Po třetím grandslamu sezóny se na žebříčku posunula o dvě příčky výše na 7. pozici, nejvyšší umístění od roku 2005.

Kvůli poranění levého palce odřekla turnaje hrané mezi Wimbledonem a US Open.[58] Na posledním grandslamu přehrála ve čtvrtém kole aktuální wimbledonskou finalistku Marion Bartoliovou,[58] aby poté prohrála potřetí za sebou ve čtvrtfinále grandslamu se stejnou tenistkou, Belgičankou Heninovou 7–6(3), 6–1.[58]

Williamsová podává ve Wimbledonu 2008

V říjnu nepřešla čtvrtfinále stuttgartského turnaje Porsche Tennis Grand Prix, když nestačila na světovou dvojku Světlanu Kuzněcovovou.[58] Na další události dosáhla třetí finálové účasti v sezóně. Jednalo se o turnaj kategorie Tier I moskevský Kremlin Cup, na němž v semifinále oplatila předchozí prohru Kuzněcovové a ve finále si již neporadila s další Ruskou Jelenou Dementěvovou.[58] Poslední výsledky ji však zajistily postup na 5. místo žebříčku a účast na závěrečném turnaji mistryň Sony Ericsson Championships in Madrid. Ovšem přítomnost na této události byla krátká. Po prohraném prvním setu premiérového utkání s Annou Čakvetadzeovou musela zápas skrečovat pro zranění a odstoupit z turnaje.[64] Sezónu zakončila na 7. pozici žebříčku jako nejvýše postavená Američanka. V tomto postavení se ocitla poprvé od roku 2003.[58]

Sezónu 2008 zahájila první účastí na mistrovství smíšených družstev Hopmanově poháru v australském Perthu.[65] Do Melbourne přijela jako sedmá nasazená tenistka a toto postavení odpovídalo dosaženému výsledku, když na Australian Open vypadla ve čtvrtfinále se čtvrtou hráčkou světa a třetí nasazenou Jelenou Jankovićovou 6–3, 6–4.[66] Byla to její čtvrtá čtvrtfinálová porážka na grandslamu v řadě. Také ve čtyřhře spolu se sestrou Venus vypadly mezi posledními osmi páry, když nestačily na turnajové sedmnáctky Číňanky Čeng Ťie a Jen C’.

Následně se odhlásila ze tří turnajů pro nutný stomatologický operativní výkon.[67] Po návratu získala tři tituly za sebou. První z nich vybojovala na indickém turnaji kategorie Tier II Bangalore Open v Bengalúru, kde v semifinále porazila Venus 6–3, 3–6, 7–6(4),[66] poté, co zachránila zápas odvrácením mečbolu za stavu 5–6 ve třetím setu. Jednalo se o jejich první vzájemné utkání od osmifinále na US Open 2005. Ve finále vyhrála nad Patty Schnyderovou.[66] Na turnaji Tier I Sony Ericsson Open v Key Biscayne získala celkově pátý titul z tohoto podniku, čímž vyrovnala rekord Němky Steffi Grafové. Ve čtvrtfinále zde přešla přes světovou jedničku Heninovou, s níž předtím na grandslamech třikrát v řadě prohrála, v semifinále si poradila s dvojkou Kuzněcovovu a ve finále se čtyřkou Jankovićovou.[66] Triumf v Key Biscayne se stal jubilejním třicátým titulem z dvouhry na okruhu WTA.

Na turnaji Tier I Family Circle Cup v Charlestonu, zdolala ve čtvrtfinále počtvrté v řadě druhou nasazenou Šarapovovou.[66] Ve finále zvítězila nad další Ruskou Věrou Zvonarevovou,[66] čímž završila svůj desáty vyhraný turnaj v kategorii WTA Tier I a první hraný na antuce od French Open 2002. Její šňůra sedmnácti výher v řadě byla ukončena ve čtvrtfinále berlínského Tier I Qatar Telecom German Open, kde nestačila na Dinaru Safinovou po setech 2–6, 6–1, 7–6(5).[66] Jako pátá nasazená na římském Tier I Internazionali BNL d'Italia prošla také mezi posledních osm, kde jí čekala Alizé Cornetová. Zápas se ovšem neuskutečnil,[66] protože Williamsová odstoupila pro zranění zad.

Williamsová na stanfordském turnaji, USA, 2008.
Na druhý grandslam French Open přijela v pozici páté nasazené tenistky. V celém pavouku ženské dvouhry byla jedinou vítězkou tohoto turnaje, protože čtyřnásobná šampiónka Heninová krátce předtím 14. května překvapivě ukončila profesionální kariéru. Ve třetím kole ovšem podlehla dvacáté sedmé nasazené Slovince Katarině Srebotnikové 6–4, 6–4.[66]

Ve Wimbledon se jako šestá nasazená poprvé za poslední čtyři roky probojovala do semifinále. Ve třetím kole porazila bývalou světovou jedničku a wimbledonskou vítězku z roku 2006 Amélii Mauresmovou, v sesterském finále pak nestačila na Venus, která vyhrála ve dvou setech.[66] Jednalo se o první grandslamové finále od roku 2003, v němž se sestry střetly. Společně pak triumfovaly bez ztráty setu v ženské čtyřhře a připsaly si první grandslamové vítězství v této soutěži od roku 2003.

Poté odehrála čtyři utkání v americké profesionální tenisové lize World Team Tennis za klub Washington Kastles,[68] když družstvu přispěla 49 body.

Na kalifornském turnaji Bank of the West Classic ve Stanfordu byla první nasazenou hráčkou, ale semifinále proti kvalifikantce Aleksandře Wozniakové musela skrečovat za stavu 6–2, 3–1[66] kvůli obnovenému zranění levého kolene. Následující týden vynechala další turnaj East West Bank Classic hraný v Los Angeles.

Do soutěže ženské dvouhry v rámci olympijského turnaje na pekingských Letních olympijských her 2008 nastupovala jako čtvrtá nasazená, ale nezvládla čtvrtfinále, když v něm podlehla páté nasazené a pozdější olympijské vítězce Jeleně Dementěvové ve třech setech 3–6, 6–4, 6–3.[66] Spolu se sestrou Venus si zopakovaly triumf z LOH 2000 v Sydney a podruhé vyhrály soutěž ženské čtyřhry. Ve finále přehrály španělský pár Anabel Medinaová Garriguesová a Virginia Ruanová Pascualová.

Williamsová returnuje na Turnaji mistryň 2008.

Z pozice čtvrté nasazené tenistky na poolympijském US Open porazila ve čtvrtfinále sedmou hráčku turnaje Venus 7–6(6), 7–6(7). V každém setu již prohrávala 3–5, v první sadě navíc odvrátila dva a ve druhé osm setbolů sestry. V semifinále přehrála Safinovou a ve finále druhou nasazenou Jankovićovou, která tak nadále zůstávala bez grandslamového titulu. Jednalo se o její třetí výhru na US Open v ženské dvouhře a celkově devátý singlový grandslam. Tento triumf ji zajistil návrat na světový trůn ženského tenisu – první místo žebříčku WTA, poprvé od roku 2003.[69]

Na stuttgartském podniku Tier II Porsche Tennis Grand Prix podlehla jako nejvýše nasazená ve druhém kole třicáté tenistce Li Na 0–6, 6–1, 6–4. Na turnaji si také zahrála se sestrou čtyřhru, ovšem po postupu do druhého kola byl americký pár nucen odstoupit kvůli zranění Serenina levého kotníku. 3. října 2008 se odhlásila z Tier I Kremlin Cupu v Moskvě pro přetrvávající zranění a únavu z náročného programu.[70] Odpočinek ji stál první místo žebříčku, které přenechala Srbce Jankovićové.

Na závěrečném turnaji mistryň Sony Ericsson Championships v Dauhá nejdříve zvítězila v Robinově skupině nad Safinovou, poté prohrála se sestrou Venus 5–7, 6–1, 6–0 a do plánovaného třetího utkání proti Dementěvové vůbec nenastoupila pro poranění břišního svalstva. Sezónu završila 2. místem na žebříčku, nejlepším umístěním i celkovou předvedenou hrou od roku 2003.

2009: Opět nejlepší tenistkou světa

Na svém prvním turnaji v roce 2009 Medibank International v Sydney startovala z pozice nejvýše nasazené hráčky. V prvním kole měla problémy s Australankou Samanthou Stosurovou, když odvrátila čtyři mečboly za stavu 5–4 ve třetí sadě pro podávající soupeřku. Utkání vybojovala poměrem 6–3, 6–7(4), 7–5. Ve čtvrtfinále zdolala mladou Dánku Carolinu Wozniackou také s obtížemi 6–7(5), 6–3, 7–6(3), když zachránila tři mečboly protihráčky za stavu 5–6 v rozhodujícím setu. Posledním zápasem se pro ni stalo semifinále, v němž podlehla potřetí za sebou Rusce Jeleně Dementěvové tentokrát 6–3, 6–1.

Williamsová na Australian Open 2009.

Na první grandslam sezóny Australian Open přijela v roli druhé nasazené hráčky. Ve dvou utkáních se ocitla tři míče od vyřazení, ve čtvrtfinále pak porazila osmou nasazenou Světlanu Kuzněcovovou a v semifinále přešla přes turnajovou čtyřku Dementěvovou. Svůj desátý grnadslamový titul z dvouhry získala po hladké finálové výhře trvající 59 minut nad Ruskou Dinarou Safinovou po setech 6–0, 6–3. Vítězství ji vrátilo na první místo žebříčku WTA a získaná finanční odměna z ní učinila nejlépe vydělávající sportovkyni všech dob, když si na prémiích připsala více peněz než druhá v hodnocení, golfistka Annika Sörenstamová. Potřetí také v Melbourne zvítězila se sestrou Venus v ženské čtyřhře.

Na pařížském Open GDF SUEZ odstoupila před semifinále s Dementěvovou pro zranění kolena. Do turnaje Barclays Dubai Tennis Championships z kategorie Premier 5 v rámci okruhu WTA 2009 nastupovala jako nejvýše nasazená tenistka. Ve čtvrtfinále přehrála bývalou světovou jedničku Srbku Anu Ivanovićovou, skončila ovšem na raketě sestry Venus po semifinálové prohře 6–1, 2–6, 7–6(3).

Na turnaji Sony Ericsson Open v Key Biscayne, z kategorie Premier Mandatory, postupně zdolala tři nejlepší čínské hráčky, a to světovou třicet čtyřku Pcheng Šuaj, poté sedmnáctou nejlepší tenistku světa Čeng Ťie a nakonec čtyřicítku Li Na, čímž se probojovala do semifinále, v němž oplatila poslední porážku sestře Venus v poměru 6–4, 3–6, 6–3. Na turnaji hrála se zraněním stehna[71] a ve finále nestačila na jedenáctou nasazenou Bělorusku Viktorii Azarenkovou.

Finálová prohra se stala první ze šňůry čtyř nevyhraných zápasů v řadě, což je dosud v tomto ohledu její osobní rekord.[72] Na třech odehraných antukových turnajích odešla poražena hned v prvním kole, včetně událostí kategorie Premier 5 Internazionali d'Italia v Římě a Premier Mandatory Mutua Madrilena Madrid Open. 20. dubna musela po nevyrovnaných výkonech přenechat post světové jedničky Rusce Safinové. Přestože před French Open nevyhrála ani jeden zápas na antuce, ve druhém grandslamu sezóny došla až do čtvrtfinále, v němž podlehla budoucí vítězce Světlaně Kuzněcovové po vyrovnaném boji 7–6 (4), 5–7, 7–5. Tato prohra přerušila její sérii osmnácti grandslamových výher v řadě.

Williamsová na Australian Open 2009.

Svou formu opět zlepšila ve Wimbledonu. V semifinále musela proti čtvrté nasazené Rusce Dementěvové odvracet mečbol, přesto utkání dovedla do vítězného konce po setech 6–7(4), 7–5, 8–6. Ve finále se střetla se starší sestrou Venus, kterou přehrála 7–6(3), 6–2 a získala třetí titul z dvouhry nejslavnějšího turnaje světa, celkově jedenáctý grandslamový. Ačkoli byla ve dvouhře aktuální vítězkou tří ze čtyř grandslamů, nestačilo to na pozici světové jedničky, kterou nadále zůstala Safinová. Jízlivými poznámkami se tak veřejně zmínila o systému přidělování bodů do žebříčku WTA.[73] Spolu s Venus obhájily titul v ženské čtyřhře a připsaly si celkově devátý grandslam v této soutěži.

Po Wimbledonu odehrála dva turnaje kategorie Premier. Prvním z nich byl Western & Southern Financial Group Women's Open v Cincinnati, na němž vypadla ve třetím kole, druhým pak Rogers Cup, kde v semifinále podlehla světové pětce Dementěvové.

Do US Open vstupovala jako druhá nasazená tenistka. Grandslam pro ni skončil v semifinále, v němž ji zastavila příští vítězka Belgičanka Kim Clijstersová, která se na dvorce vrátila po osmnácti měsíční mateřské dvolené. Zápas provázely vyhrocené momenty. Ve chvíli, kdy Williamsová podávala za stavu 15–30 při poměru gamů 4–6 a 5–6, čárová rozhodčí zahlásila při jejím druhém podání chybu nohou, což automaticky znamenalo dva mečboly pro belgickou soupeřku. Raketou začala rozrušeně gestikulovat směrem k lajnové rozhodčí a sprostě se na ni ohradila: „Přísahám Bohu, že vezmu ten zasranej míček a narvu ho do tvýho zasranýho krku.“[74] Toto nesportovní chování vyústilo v penalizaci od hlavní rozhodčí zápasu. Ta jí udělila trestný míček – jednalo se o druhý prohřešek, již předtím obdržela varování za hození rakety – a zápas tak skončil bez aktivní dohry na dvorci, výsledkem 6–4, 7–5 pro Clijstersovou. Následující den obdržela nejvyšší možnou pokutu turnaje, a to 10 000 dolarů plus 500 dolarů za hození rakety. Incident byl poté vyšetřován Grandslamovým výborem. V listopadu 2009 vydal prohlášení, že musí uhradit pokutu ve výši 175 000 dolarů, jinak jí bude zakázán start na příštím US Open nebo jiném grandslamovém turnaji.[75] Začalo ji také běžet dvouleté zkušební období, ve kterém se nesmí během grandslamu dopustit žádného nezdvořilého či agresivního chování, pod hrozbou zákazu startu na nejbližším ročníku US Open. Pokud nebude zaznamenán žádný takový incident ve stanovené lhůtě pokuta se jí sníží na 82 500 dolarů.[75] Hráčka se za své chování odmítla omluvit, jak na pozápasové tiskové konferenci,[76] tak v oficiálním prohlášení vydaném následujícího dne.[77] Omluvu čárové rozhodčí vyjádřila až dva dny po zápase. Ze čtyřhry hrané s Venus nebyla diskvalifikována a sesterský pár grandslam vyhrál, třetí ženskou čtyřhru ze čtyř možných v aktuální sezóně a celkově desátý společný titul.[77][78]

Williamsová na US Open 2009.

Po US Open odehrála dva turnaje. Nejdříve událost z kategorie Premier Mandatory China Open v Pekingu, kde byla vyřazena ve třetím kole Ruskou Naděždou Petrovovou a nakonec turnaj mistryň WTA Tour Championships v katarském Dauhá, na němž v Robinově skupině postupně porazila světovou sedmičku Venus Williamsovou, pětku Dementěvovou a trojku Kuzněcovovou. V utkání se sestrou odvrátila mečbol v tiebreaku třetího rozhodujícího setu. Semifinálový zápas zůstal nedohrán, protože aktuální finalistka z US Open Wozniacká za stavu 6–4, 0–1 utkání skrečovala. Ve finále se opět střetla se sestrou Venus, podruhé během čtyř dnů, a podruhé v řadě zvítězila nad unavenou a chyby produkující sourozenkyní, tentokrát v poměru setů 6–2, 7–6(4).[79] Získala tak druhé singlové vítězství z turnaje mistryň.

Sezónu podruhé v kariéře zakončila jako nejlepší hráčka světa na 1. místě žebříčku. Odehrála v ní celkem 16 turnajů, což bylo více než kdy předtím. Překonala také absolutní rekord Justine Heninové z roku 2007 ve výši výdělku za jednu sezónu, když si na odměnách okruhu 2009 připsala 6 545 586 dolarů. Ve čtyřhře sestry Williamsovy zakončily shodně na druhém místě žebříčku, přestože odehrály pouhých šest turnajů, ostatní tenistky umístěné na předních pozicích hrají minimálně 16 a více turnajů. Připsala si pět grandslamových vítězství, dvě ve dvouhře a tři ve čtyřhře, celkově jich na svém kontě měla dvacet tři.

Agentura Associated Press jí vyhlásila Sportovkyní roku,[80] když ve volbě drtivě vyhrála, získala 66 z celkových 158 hlasů – žádný jiný kandidát neobdržel více než 18 hlasů. Mezinárodní tenisová federace ji pak vyhlásila mistryní světa ve dvouhře i čtyřhře.[81]

2010: Pokračující dominance

Williamsová podává na Australian Open 2010, kde získala double – titul v ženské dvouhře i čtyřhře.

Premiérovou událostí sezóny 2010 se pro ni stal turnaj v Sydney. V semifinále si poradila s Francouzskou Aravane Rezaïovou po setech 3–6, 7–5, 6–4, přestože ve druhé sadě již prohrávala 2–5 a byla dva míče od vyřazení. Ve finálovém utkání nestačila na obhájkyni titulu a světovou pětku Jelenu Dementěvovou 6–3, 6–2.

Na prvním grandslamu roku Australian Open obhajovala trofeje z dvouhry a společně s Venus i ze čtyřhry. Do čtvrtfinále prošla bez ztráty jediného ztraceného servisu i setu, vyřadila v něm Bělorusku Viktorii Azarenkovou po náročném boji 4–6, 7–6, 6–2, když ve druhém setu prohrávala 0–4 a byla blízko prohry. V semifinále přehrála šestnáctou nasazenou Li Na 7–6(4), 7–6(1) poté, co proměnila až pátý mečbol, jenž znamenal postup do pátého singlového finále tohoto turnaje a celkově patnáctého v kariéře. V něm porazila šampiónku z roku 2004 Belgičanku Justine Heninovou ve třech sadách 6–4, 3–6, 6–2 a připsala si dvanáctý grandslam ve dvouhře, čímž v rámci otevřené éry předčila Australanku Margaret Courtovou s 11 tituly. Utkání s Heninovou bylo premiérovým finálovým zápasem na grandslamu.[82] Poprvé od dablu Jennifer Capriatiové v letech 2001–02 se Američanka stala první, které se podařilo obhájit trofej. Také ve čtyřhře úspěšně završily obhajobu se sestrou Venus, když bez větších problémů ve finále zdolaly světové jedničky Caru Blackovou a Liezel Huberovou 6–4, 6–3.

Zranění dolní končetiny si vynutilo její odhlášení z dalších pěti turnajů, včetně dvou událostí kategorie Premier 5 Barclays Dubai Tennis Championships a kategorie Premier Mandatory Sony Ericsson Open ve floridském Key Biscayne.

Na okruh se vrátila až římským Internazionali BNL d'Italia, kde se probojovala do semifinále, v němž podlehla Srbce Jeleně Jankovićové po setech 4–6, 6–3, 7–6(5). Za stavu 5–4 ve třetí sadě měla mečbol, který ovšem neproměnila a následně nevyužila ani nadějný stav vedení 5–2 v rozhodujícím tiebreaku.

Na Mutua Madrileña Madrid Open měla v prvním kole volný los. Utkání druhého kola se stalo nejdelším v její dosavadní kariéře. Zahrála v něm 73 nevynucených chyb, přesto po třech hodinách a dvaceti šesti minutách udolala Rusku Věru Duševinovou v poměru setů 6–7(2), 7–6(5), 7–6(5). Ve druhé sadě odvrátila za stavu 5–6 mečbol soupeřky a v úvodu třetího setu si poranila horní končetinu. Následující zápas prohrála se šestnáctou nasazenou Naděždou Petrovovou 4–6, 6–2, 6–3. Proměnila pouze dva z osmi nabízených brejkbolů Rusky. Ženskou čtyřhru vyhrály společně s Venus.

Sestry Williamsovy na Australian Open
Na druhém grandslamu roku French Open prošla snadno přes první tři kola, v osmifinále přehrála Šachar Pe'erovou, ovšem ve čtvrtfinále podlehla Australance Samantě Stosurové v poměru 6–3, 6–7(2), 8–6. Během zápasu zahrála 46 nevynucených chyb a promarnila možnost ukončit duel, když neproměnila mečbol za stavu 5–4 v rozhodujícím setu. Jednalo se o první grandslam od French Open 2008, který nevyhrála nebo nebyla poražena budoucí vítězkou turnaje. Od roku 2003 zde nepostoupila dále než do čtvrtfinále. Ve čtyřhře byly s venus prvním nasazeným párem. Po semifinálové výhře nad Huberovou a Anabel Medinaovouu Garriguesovou si poprvé v kariéře zajistily 1. místo na žebříčku WTA pro čtyřhru, i přes významně nižší počet odehraných turnajů na okruhu než ostatní tenistky. Ve finále pak přehrály dvanáctou nasazenou česko-slovinskou dvojici Květa Peschkeová a Katarina Srebotniková po hladkém průběhu 6–2, 6–3 a získaly čtvrtý grandslam v ženské čtyřhře za sebou.

V úvodním kole Wimbledonu porazila mladou Portugalku Michelle Larcherovou de Britovou 6–0, 6–4 poté, co prezentovala vynikající první servis s patnácti zahranými esy. Ve druhém kole si hladce poradila s Annou Čakvetadzeovou 6–0, 6–1 a následovala další výhra se Slovenkou Dominikou Cibulkovou 6–0, 7–5, opět doplněna výjimečným servisem s 20 zahranými esy. V osmifinále přehrála bývalou wimbledonskou vítězku Marii Šarapovovou 7–6(9), 6–4, když v první sadě odvrátila tři setboly a celkově nastřílela 19 es. Čtvrtfinálové utkání vyhrála s Číňankou Li Na po setech 7–5, 6–3, aby se v semifinále střetla s překvapením turnaje Češkou Petrou Kvitovou, jíž porazila 7–6(5), 6–2, přestože v prvním setu na ni měla soupeřka break. Ve čtyřhře s Venus vyhrály poslední dva ročníky. Hattrick se jim ovšem nezdařil, když ve čtvrtfinále nestačily na ruskou dvojici Jelena Vesninová a Věra Zvonarevová, jíž podlehly ve třech sadách 3–6, 6–3, 6–4.

Dne 3. června 2010 triumfovala bez jakýchkoli problémů ve finále ženské dvouhry nad Věrou Zvonarevovou po setech 6–3, 6–2. Ruska si nevytvořila ani jedinou brejkbolovou šanci, zatímco Američanka třikrát prolomila její podání.[83][84] Mimo jiné, v sedmi odehraných zápasech neztratila jediný set.[85] Získala tak 13. grandslamový titul ve dvouhře. Devítinásobná vítězka wimbledonské dvouhry Martina Navrátilová označila její servis za nejlepší, který kdy od ženy viděla, jednoduše „úžasný“. S celkově zahranými 89 esy překonala rekord v nejvyšším počtu zahraných es tenistkou na jednom grandslamovém turnaji.[83][84] Finalistka prohlásila, že Serena často mění umístění, rotaci a sílu při podání.[84] Navrátilová dodala, že ji řadí mezi pět nejlepších tenistek historie, protože „velikost hráče nespočívá pouze v počtu vyhraných grandslamů či turnajů, ale také v jeho komplexním pojetí hry. A ve všech těchto kvalitách dosáhla Serena vrcholu.“[84]

Po wimbledonské výhře se objevila na obálce časopisu Sports Illustrated.[86] V srpnu před US Open oznámila, že se na doporučení lékařů nezúčastní posledního grandslamu sezóny. Pro dlouhodobou herní absenci ji 11. října na prvním místě žebříčku WTA vystřídala dvacetiletá Dánka Caroline Wozniacká.[87] Do konce sezóny již neodehrála žádný zápas. Rok zakončila na 4. místě singlového žebříčku, když za celý rok odehrála pouze šest turnajů. V deblovém umístění skončila na 11. místě se čtyřmi odehranými událostmi.

2011: Návrat po zranění

Anglickým turnajem AEGON International se vrátiia na okruh

Pro pokračující zotavování po zranění nohy se na začátku sezóny odhlásila z Hopmanova pojáru i úvodního grandslamu Australian Open.[88][89] 2. března 2011 potvrdila informaci, že u ní došlo ke vzniku hematomu a rozvoji plicní embolie.[90][91][92]

Na okruh se vrátila turnajem v Eastbourne AEGON International,[93] na němž vyhrála první zápas od předchozího Wimbledonu nad Cvetanou Pironkovovou. Ve druhém kole ji vyřadila třetí nasazená Ruska Věra Zvonarevová po třech hodinách hry.

Následoval Wimbledon, do kterého přijížděla jako obhájkyně titulu. Přestože na žebříčku figurovala na 26. příčce, pořadatelé ji nasadili jako turnajovou sedmičku. V úvodním kole zdolala francouzskou dvojku Aravane Rezaïovou, poté si poradila s Rumunkou Simonou Halepovou a ve třetí fázi s Marií Kirilenkovou. V osmifinále pak nestačila na turnajovou devítku Marion Bartoliovou.

V letní části sezóny se objevila na amerických betonech ve Stanfordu, kde z pozice nenasazené hráčky přešla v úvodních dvou kolech přes Anastasii Rodionovovou a Kirilenkovou. Ve třetím dějství turnaje ji čekala aktuální wimbledonská finalistka Maria Šarapovová, s níž si poradila ve dvou setech. Mezi posledními čtyřmi zdolala wimbledonskou semifinalistku Sabine Lisickou a první titul sezóny si připsala, když ve finále oplatila wimbledonskou porážku Bartoliové po výhře ve dvou sadách. Triumf pro ni představoval 38. vítězství na okruhu WTA ve dvouhře.

Následně se účastnila kanadského Rogers Cupu, kde po vyřazení Aljony Bondarenkové, postoupila bez ztráty setu také přes Němku Julii Görgesovou. Následovaly třísadové výhry nad Čeng Ťie a Lucií Šafářovou, po nichž v semifinále narazila na jednu z tenistek s nejstabilnějšími výkony v probíhající sezóně Viktorii Azarenkovou. Po výhře nad Běloruskou postoupila do druhého finále v řadě. V něm na její raketě skončila zlepšující se australská hráčka Samantha Stosurová a připsala si 39. singlový titul kariéry.

Na torontském Canada Masters
Na cincinnatském turnaji nejdříve porazila Češku Lucii Hradeckou, aby do druhého kola již nenastoupila pro zranění pravého palce na noze.

Do posledního newyorského grandslamu roku US Open vstupovala jako turnajová dvacet osmička. Na cestě do finále prošla přes mladou Srbku Bojanu Jovanovskou, Nizozemku Michaëllua Krajicekovou, Bělorusku Azarenkovou a po dalších dvousetových výhrách nad Anou Ivanovićovou, Anastasií Pavljučenkovovou se probojovala do semifinále. V něm porazila světovou jedničku Caroline Wozniackou. V boji o titul jí pak předešlou finálovou prohru oplatila Samantha Stosurová po přesvědčivém výsledku 2–6 a 3–6. V utkání došlo k incidentu Williamsové s hlavní řeckou rozhodčí zápasu Evou Asderakiovou, která v první hře druhé sady učinila kontroverzní rozhodnutí. Během výměny za stavu 30:40, jež znamenala breakbol pro Australanku, Williamsová po odehrání míče zakřičela s viditelnou prodlevou, v momentu kdy se Stosurová snažila dosáhnout na míč, jenž nezachytila. Měla tak následovat shoda. Rozhodčí však využila pravidla o úmyslném vyrušení soupeřky během hry a míč přidělila Australance, která získala první hru. Američanka s protesty neuspěla, a po zbytek následně prohraného zápasu, pokračovala s narážkami vůči ní. Po skončení utkání jí odmítla podat ruku a při následném komentáři míč označila „za vítězný (winner), který ale nebyl započítán“.[94] Vrchní rozhodčí turnaje se později hlavní rozhodčí utkání zastal a inkriminované rozhodnutí označil za správné.[95]

Finále na US Open představovalo její poslední utkání sezóny. Rok zakončila na 12. místě se dvěma tituly a bilancí dvacet dva výher a tří proher. Celkově odehrála pouze šest turnajů.

2012: Singlový Golden Slam a dva grandslamy

Poprvé od Australian Open 1999 nastoupila do mixu na grandslamu French Open, a to s Bobem Bryanem

Sezónu zahájila premiérovou účastí na Brisbane International v rámci přípravy na Australian Open.[96] Během zápasu s Bojanou Jovanovskou si v gamu, kdy již podávala na vítězství v utkání, zranila pravý kotník. Důsledkem bylo odstoupení z turnaje.[97] Do melbournského Australian Open se stihla zotavit a jako dvanáctá nasazená neztratila v úvodních třech kolech žádný set. V osmifinále však podlehla Rusce Jekatěrině Makarovové poměrem 2–6 a 3–6. Poté odehrála vítěznou dvouhru za americký tým v úvodním kole Světové skupiny II Fed Cupu nad Anastasií Jakimovovou po setech 5–7, 6–1 a 6–1, čímž pomohla Američankám k výhře nad Běloruskem 5:0 na zápasy a postupu do baráže o Světovou skupinu.

Na floridském Miami Masters jako desátá nasazená oplatila porážku z US Open Australance Stosurové, když vyhrála 7–5 a 6–3. Vítězství jí zajistilo návrat do elitní světové desítky. Ve čtvrtfinále však nestačila na Dánku Caroline Wozniackou, jíž podlehla poměrem 4–6 a 4–6. Následující týden zaznamenala premiérovou finálovou účast v sezóně, které dosáhla na turnaji v Charlestonu hraném na zelené antuce. V semifinále přešla hladce přes Stosurovou 6–1 a 6–1 a v boji o titul dalším jednoznačným výsledkem 6–0 a 6–1 vyhrála nad Luciíe Šafářovou. Jednalo se o jubilejní 40. titul její kariéry ve dvouhře na okruhu WTA. Na žebříčku postoupila na 9. příčku.

Evropskou sezónu zahájila na modré antuce turnaje Mutua Madrileña Madrid Open, kde si jako nasazená devítka podruhé v řadě zahrála finále. Ve třetím kole zvládla utkání s Caroline Wozniackou poměrem 1–6, 6–3 a 6–2. Čtvrtfinále znamenalo vyřazení soupeřky a světové dvojky Marie Šarapovové po setech 6–1, 6–3. Postupem do finále přes překvapení turnaje, kvalifikantku Lucii Hradeckou, poskočila na šesté místo světové klasifikace.[98] V boji o madridský titul si pak snadno poradila se světovou jedničkou Viktorií Azarenkovou výsledkem 6–1 a 6–3, čímž získala 41. singlovou turnajovou trofej.

Semifinále Wimbledonu
Následně odletěla na Rome Masters, kde jako devátá nasazená došla do semifinále. Před jeho začátkem z turnaje odstoupila pro zádové zranění a Číňanka Li Na prošla do finále bez boje. Na žebříčku znovu postoupila o jedno místo na pátou pozici. Na pařížském grandslamu French Open zaznamenala jako jedna z favoritek negativní osobní rekord. Z pozice páté nasazené tenistky skončila již v úvodním kole na raketě 111. hráčky světa Francouzky Virginie Razzanové po setech 6–4, 65–7 a 3–6, což znamenalo první prohru v úvodním kole dvouhry Grand Slamu v kariéře. Roland Garros pro ni představoval 47. start v singlové grandslamové soutěži. Do smíšené čtyřhry pak nastoupila poprvé od Australian Open 1999. S krajanem Bobem Bryanem však vypadli v úvodní fázi turnaje, když nestačili na argentinský pár Gisela Dulková a Eduardo Schwank po setech 5–7, 6–3 a [6–10].

Do travnatého Wimbledonu vstupovala jako turnajová šestka. V úvodním kole si poradila s Barborou Záhlavovou-Strýcovou a následně také s Melindou Czinkovou. Ve třetím kole narazila na dvacátou pátou nasazenou čínskou hráčku Čeng Ťie. Ve vítězném třísetovém utkání nastřílela 23 es, což znamenalo nový ženský wimbledonský rekord.[99] V osmifinále přešla přes Kazašku Jaroslavu Švedovovou a mezi posledními osmi se střetla s českou obhájkyní titulu Petrou Kvitovou,[100] jíž nepovolila ani jeden set. Při semifinálové výhře nad světovou dvojkou Viktorií Azarenkovouá poměrem 6–3 a 7–66, opět posunula svůj nedávný rekord na 24 es zahraných v jediném utkání.[101] V boji o mísu Venus Rosewater narazila na třetí hráčku světové klasifikace Polku Agnieszku Radwańskou,[102] pro niž to byla debutová účast v grandslamovém finále. Williamsová zvítězila výsledkem 6–1, 5–7 a 6–2. Připsala si tak 14. singlový grandslam kariéry a pátý wimbledonský, čímž se ve wimbledonské statistice vyrovnala starší sestře Venus.[103]

Ve wimbledonské ženské čtyřhře nastoupila po boku Venus. Jednalo se o jejich první deblový turnaj od Wimbledonu 2010. Ve finále zdolaly šestý nasazený pár Češek Andrea Hlaváčková a Lucie Hradecká výsledkem 7–5 a 6–4. Společně získaly pátý titul v této soutěži a celkově třináctý grandslamový.[104]

Týden po londýnské události se objevila ve Stanfordu, kde obhajovala titul z pozice nasazené jedničky. Do finále se probojovala se ztrátou pouhých deseti gamů z předešlé části turnaje. Poprvé od roku 2004 se v boji o titul na americkém ženském turnaji utkaly dvě Američanky. Williamsová přehrála krajanku Coco Vandewegheovou, startující jako šťastnou poraženou, výsledkem 7–5 a 6–3. Výhra pro ni znamenala 43. titul na okruhu.[105]

Poté se vrátila zpět do Londýna, kde na přelomu července a srpna proběhly Letní olympijské hry. Hrálo se opět na trávě v All England Clubu. Semifinále ženské dvouhry proti běloruské světové jedničce Azarenkové pro ni znamenalo hladkou výhru 6–1, 6–2. Ve finále pak deklasovala v nejjednoznačnějším zápase o olympijské zlato v historii Mariu Šarapovovou 6–0 a 6–1.[106][107] Během šesti zápasů Williamsová ztratila pouze 17 her, což představovalo poměr 81 % vyhraných gamů. V celém turnaji, včetně ženské čtyřhry, neprohrála ani jeden set. Ziskem zlaté medaile ve dvouhře se po Steffi Grafové stala druhou tenistkou historie, která završila Golden Slam, tj. vyhrála na všech čtyřech grandslamech a také soutěž olympijských her ve dvouhře.[108]

V ženské čtyřhře nastoupila se sestrou Venus a celou soutěž opět vyhrály, jako tři týdny předtím ve Wimbledonu. Finálový zápas měl dokonce stejné složení, když proti nim nastoupil čtvrtý nasazený pár Hlaváčková s Hradeckou. Zlatou medaili získaly Američanky výhrou ve dvou sadách 6–4 a 6–4. Staly se tak prvními tenistkami, včetně mužských kategorií, které dokázaly vyhrát konkrétní olympijskou soutěž třikrát. Předešlé dva tituly získaly v letech 20002008. Současně obě sourozenkyně dokázaly jako první tenistky či tenisté získat na olympijských turnajích čtyři zlaté kovy.[109]

Do US Open vstupovala jako čtvrtá nasazená. Předchozí formu z letní části potvrdila sérií 23 vítězných gamů, kterou zahájila za stavu 4–4 v prvním setu utkání třetího kola s Jekatěrinou Makarovovou a ukončila ji až při poměru 3–0 první sady čtvrtfinále proti Aně Ivanovićové. V semifinále si poradila s Italkou Erraniovou a v boji o titul zdolala světovou jedničku Azarenkovou ve třech setech, přestože v rozhodujícím dějství již prohrávala 3–5 na gamy. Následně však vyhrála čtyři hry a utkání dovedla do vítězného konce. Zařadila se tak po bok Steffi Grafové a starší sestry Venus Williamsové, jako třetí tenistka historie, která dokázala v jedné sezóně vyhrát Wimbledon, letní olympijské hry a US Open.

Sezónu uzavřela istanbulským Turnajem mistryň, do něhož vstupovala jako třetí nasazená. Poté, co v základní skupině porazila Kerberovou, Li i Azarenkovou, postoupila do semifinále, kde přešla přes Agnieszku Radwańskou. V boji o titul zdolala Šarapovovou po setech 6–4 a 6–3. Připsala si tak třetí vítězství z této události.

2013: Kralování ženskému tenisu a dva Grand Slamy

Během sezóny vyhrála jedenáct singlových titulů, nejvíce ve své kariéře v rozmezí jediného roku. V únoru se vrátila na 1. místo žebříčku WTA, které již neopustila a na antuce neprohrála žádný zápas.

Během vítězného French Open 2013
Rok odstartovala titulem na Brisbane International, kde ve finále zdolala Anastasii Pavljučenkovovou 6–2, 6–1. V celém turnaji ztratila pouze 17 her a na Australian Open přijížděla jako hlavní favoritka.[110] V úvodním kole ženské dvouhry proti Gallovitsové-Hallové si však poranila kotník.[111] Přesto prošla do čtvrtfinále, v němž ji vyřadila Sloane Stephensová 6–3, 5–7 a 4–6.[112]

Čtvrtfinálovou výhrou na únorovém Qatar Total Open nad Petrou Kvitovou, se pošesté vrátila do čela klasifikace WTA.[113] Ve finále nestačila na Viktorii Azarenkovou 6–7, 6–2 a 3–6.[114] Po prohře však odstartovala šňůru 34zápasové neporazitelnosti na Sony Open Tennis, kde po zdolání Marii Šarapovové 4–6, 6–3, 6–0, slavila titul.[115] Série pokračovala triumfem na Family Circle Cupu po finálovém vítězství nad Jelenou Jankovićovou 3–6, 6–0, 6–2,[116], trofejí z Mutua Madrid Open, kde na ni nestačila opět Šarapovová 6–1, 6–4,[117] a další turnajovou výhrou na římském Internazionali BNL d'Italia, kde si poradila s Azarenkovou 6–1, 6–3.[118]

Výbornou formu potvrdila svým druhým titulem z French Open, když v rozhodujícím střetnutí zdolala obhájkyni titulu Šarapovovou 6–4 a 6–4.[119] Po Martině Navrátilové, Chris Evertové a Steffi Grafové se stala čtvrtou ženou, jež vyhrála každý z grandslamových turnajů alespoň dvakrát. Její neporazitelnost ukončila až v osmifinále Wimbledonu Němka Sabine Lisická.[120]

17. singlový grandslam vybojovala na US Open 2013
O tři týdny později si připsala premiérové vítězství kariéry v kategorii International na Swedish Open, kde si ve finále poradila se švédskou Johannou Larssonovou 6–4, 6–1. Trofej znamenala, že v sezóně 2013 zůstala na antuce neporažena.[121] Letní US Open Series rozehrála na Rogers Cupu, na němž získala osmý triumf roku po finálové výhře nad Soraně Cîrsteaové 6–2, 6–0.[122] Do boje o titul se probojovala další týden na Cincinnati Masters a finálová účast jí zajistila výhru v celé sérii US Open. Turnaj však nevyhrála, když v posledním zápase byla nad její síly Viktoria Azarenková.[123] Sedmnáctou grandslamovou trofej kariéry si připsala na US Open, kde ve finále oplatila Azarenkové čerstvou porážku.[124] Na čínském China Open pak triumfovala podesáté v roce, když v duelu o titul hladce zdolala Jelenu Jankovićovou 6–2, 6–2. Poprvé v kariéře tak během jedné sezóny dosáhla na dvouciferný počet titulů z dvouhry.[125]

Podruhé za sebou vyhrála všech pět utkání na závěrečném Turnaji mistryň v Istanbulu, kde si po semifinálové výhře nad Jankovićovou poradila v boji o titul s čínskou turnajovou čtyřkou Li Na ve třech setech. Sezónu tak potřetí v kariéře zakončila na 1. místě žebříčku.

2014: Světovou jedničkou více než 200 týdnů a 18. grandslam

V úvodu sezóny prodloužila svou neporazitelnost úspěšnou obhajobou Brisbane International na dvacet dva zápasů. V semifinále si počtrnácté v řadě poradila se čtvrtou hráčkou žebříčku Marií Šarapovovou a ve finále zdolala světovou dvojku Viktorii Azarenkovou po dvousetovém průběhu. Během Australian Open jí stěžovalo hru zranění. V osmifinále vypadla se Srbkou Anou Ivanovićou. Později sdělila, že uvažovala o odstoupení z turnaje před třetím kolem proti Hantuchové vzhledem k zádovým potížím. Mezi poslední čtyřku tenistek došla na Dubai Tennis Championships, kde byla nad její síly Francouzka Alizé Cornetová. Poprvé od srpnového Western & Southern Open 2012, nepočítaje grandslam, tak byla vyřazena již před branami finále, a poprvé od dané události také prohrála utkání bez zisku jediné sady.

Březnový Indian Wells Masters opět bojkotovala. V daných dvou týdnech překonala šestou v pořadí a dětský idol Moniku Selešovou v počtu 178 týdnů na čele světové klasifikace. Jako obhájkyně titulu přijížděla na Miami Masters, kde po semifinálovém vyřazení Šarapovové zdolala i Li Na a ziskem rekordního sedmého titulu z floridské události tak překonala Agassiho výkon. Na zelené antuce Family Circle Cupu překvapivě vypadla ve svém úvodním duelu druhého kola se Slovenkou Janou Čepelovou, když ji provázelo poranění dolní končetiny. Následně uvedla, že se cítí být vyčerpaná a na několik týdnů si potřebuje od tenisu odpočinout. Na dvorce se vrátila květnovým Madrid Masters, kde před čtvrtfinále s Petrou Kvitovou odstoupila pro zranění levého stehna. Ze šesté na druhou pozici v žebříčku WTA Race pro turnaj mistryň se posunula po třetím úspěšně obhájeném titulu v sezóně, když opanovala Rome Masters. Po semifinálové odplatě z lednového grandslamu s Ivanovićovou zvládla i finálový duel proti světové jedenáctce Saře Erraniové, která na ni uhrála jen tři gamy. Ve druhém kole navazujícího French Open však utržila nejhorší grandslamovou porážku v kariéře, když Španělce Garbiñe Muguruzaové dokázala odebrat po dvou hrách v každém setu.

Ve Wimbledonu si v prvních dvou kolech poradila s Annou Tatišviliovou a Chanelle Scheepersovou. Ve třetí fázi však překvapivě vypadla s Francouzkou Alizé Cornetovou, s níž utržila druhou prohru v roce. Jednalo se o její nejrychlejší wimbledonské vyřazení od sezóny 2005. Ze soutěže čtyřhry, kde hrála po boku Venus, musel sesterský pár utkání druhého kola skrečovat za stavu 0–3 na gamy, když mladší ze sourozenkyň nebyla schopna hry. Oficiálním prohlášením bylo sděleno za příčinu virové onemocnění. Následně se odhlásila ze Swedish Open.[126]

Následovala vítězná vlna na amerických betonech, když vyhrála 19 z 20 dalších zápasů. Čtvrtý sezónní titul dobyla na standfordském Bank of the West Classic. Cestou pavoukem přehrála tři hráčky elitní dvacítky – Ivanovićovou, Petkovicovou a Kerberovou. Ve vydání žebříčku z 4. srpna 2014 se stala pátou hráčkou v historii klasifikace WTA, která strávila na čele alespoň 200 týdnů. Na Canada Masters skončila v semifinále, když na její raketě nejdříve zůstaly Samantha Stosurová, Lucie Šafářová a Caroline Wozniacká, aby poté navzdory 19 zahraným esům nestačila na sestru Venus, poprvé od roku 2009 po sérii pěti výher.

Na šestý pokus vyhrála poprvé Cincinnati Masters, když ve finále přehrála Anu Ivanovićovou. Poté potřetí v řadě triumfovala na US Open, kde ji soupeřky nepřipravily o žádný set. V semifinále přešla přes vítězku debla Jekatěrinu Makarovovou a ve finále zdolala Dánku Caroline Wozniackou. Osmnáctý kariérní grandslam z dvouhry znamenal posun na 2. příčku statistik otevřené éry po bok Evertové a Navrátilové. Vyrovnala také rekord šesti titulů Evertové na US Open. Za výhru inkasovala 3 milióny dolarů a bonus 1 miliónu za prvenství v US Open Series, což znamenalo čtyřmiliónou odměnu – k danému datu, nejvyšší výdělek v historii tenisu (včetně mužů). Jako první žena touto částkou také překročila hranici 60 miliónů dolarů, které v kariéře vydělala.

Na singapurském Turnaji mistryň utržila ve druhé fázi červené skupiny debakl od Simony Halepové 0–6 a 2–6, který znamenal konec 16zápasové neporazitelnosti na této akci. Rumunka ji také přivodila nejtěžší porážku za posledních 16 let.[127][128] Zbylé dva duely nad Bouchardovou a Ivanovićovou světová jednička vyhrála a postoupila do semifinále. V něm zdolala Caroline Wozniackou až v tiebreaku rozhodující sady. Ve finále pak oplatila čerstvou prohru Halepové výsledkem 6–3 a 6–0. Získala tak pátý titul z Turnaje mistryň, třetí v řadě, a počtvrté v kariéře zakončila rok na prvním místě žebříčku WTA. V průběhu sezóny neopustila jeho čelo ani na jeden týden. Takový výkon naposledy před ní dosáhla Němka Steffi Grafová v roce 1996.[129] Stala se také nejlepší tenistkou okruhu WTA.

2015: Zisk druhého „Serena Slamu“

Šestý titul na Australian Open představoval 19. Grand Slam

Sezónu potřetí rozehrála jako členka amerického týmu na Hopmanově poháru.[130] Základní skupinu vyhrála v páru s Johnem Isnerem, když porazila Pennettaovou, Šafářovou a hladce podlehla Bouchardové. Ve finále proti Polsku zajistila jediný bod vítězstvím nad Agnieszkou Radwańskou, ale v rozhodujícím mixu Američané prohráli a obsadili druhé místo.

Na Australian Open startovala jako nejvýše nasazená. V úvodních třech kolech uštědřila každé soupeřce po jednom „kanáru“. Ve čtvrtém kole otáčela duel s Garbiñe Muguruzaovou. Ve čtvrtfinále zdolala finalistku předchozího ročníku Dominiku Cibulkovou, aby ji nezastavila ani překvapivá 19letá semifinalistka Madison Keysová. V boji o titul přehrála světovou dvojku Marii Šarapovovou poměrem 6–3 a 7–6. Dosáhla tak na šestnácté vzájemné vítězství v řadě[131] a devatenáctý grandslamový titul ze singlu, což znamenalo posun na druhé místo otevřené éry za 22 titulů Steffi Grafové[132]. Ve 33 letech se také stala nejstarší vítězkou Australian Open open éry, stejně jako šestou melbourneskou trofejí navýšila svůj rekord v otevřené éře.[131] S Venus Williamsovou se odhlásily ze soutěže čtyřhry.[133]

Následující víkend odehrála v Buenos Aires utkání amerického týmu ve 2. světové skupině Fed Cupu proti Argentině. K výhře 4:1 na zápasy přispěla vítezstvím nad Maríou Irigoyenovou.[134] Poté oznámila, že by se měla zúčastnit Indian Wells Masters a ukončit tak 14letý bojkot tohoto turnaje.[135][136] V úvodním zápase se jí při návratu na kalifornskou událost dostalo ovací ve stoje.[137] Před semifinále proti světové trojce Simoně Halepové odstoupila pro poranění pravého kolena.

S pohárem Suzanne Lenglenové po finálové výhře na French Open. Pařížským vítězstvím se stala třetí tenistkou historie, jež vyhrála každý Grand Slam alespoň třikrát
Na navazujícím Miami Open dosáhla čtvrtfinálovou výhrou nad Sabine Lisickou jubilejního 700. vítězného zápasu na okruhu WTA Tour. Stala se tak osmou hráčkou otevřené éry, jíž se tento výkon podařil.[138] Mezi poslední čtveřicí tenistek zdolala Halepovou po těsném třísetovém boji.[139] Ve finále pak deklasovala dvanáctou nasazenou Carlu Suárezovou Navarrovou 6–2 a 6–0. Prodloužila tak sérii neporazitelnosti na 21 utkání. Z Miami Masters si připsala rekordní osmý titul, čímž se stala čtvrtou tenistkou historie, která vyhrála jeden turnaj alespoň osmkrát. Zařadila se tím po bok Chris Evertové, Steffi Grafové a Martiny Navrátilové.[140][141][142]

V týdnu od 20. dubna figurovala 114. týden na čele žebříčku WTA bez přerušení, což znamenalo posun na na třetí příčku za 186 týdnů Grafové a 156 týdnů Navrátilové. Premiérovou porážku sezóny utrpěla v semifinále antukového Mutua Madrid Open od světové čtyřky Petry Kvitové.[143][144] Češka tak ukončila její 27zápasovou neporazitelnost.[145] Jediné utkání odehrála na římském Internazionali BNL d'Italia než odstoupila pro poranění lokte.[146]

Postupem do čtvrtého kola French Open přes Viktorii Azarenkovou se stala první ženou otevřené éry, která vyhrála alespoň 50 zápasů na každém ze čtyř Grand Slamů.[147] V něm vyřadila krajanku Sloane Stephensovou.[148] Ve svém 40. grandslamovém čtvrtfinále si hladce poradila s Erraniovou. Mezi poslední čtyřkou dokázala otočit nepříznivý průběh se Švýcarkou Timeou Bacsinszkou, když ztratila první set i podání ve druhé sadě. V závěru si však připsala deset gamů v řadě.[149][150]

Zisk šesté mísy Venus RosewaterWimbledonu znamenal 21. grandslam
Třetí titul z Roland Garros vybojovala po třísetové finálové výhře nad Lucií Šafářovovu, která jí od poloviny zápasu zkomplikovala cestu za 20. grandslamem.[151][152][153] Trofej znamenala, že se stala třetí tenistkou historie, jež vyhrála každou událost Grand Slamu nejméně třikrát, což se před ní podařilo pouze Margaret Courtové a Steffi Grafové. Jako první hráčka, od svého výkonu v roce 2002, dosáhla na vítězství ve třech majorech za sebou. Australian Open i French Open v jediné sezóně naposledy před ní opanovala Jennifer Capriatiová roku 2001.[154]

Na prahu vyřazení se ocitla ve třetím kole Wimbledonu proti Heather Watsonové. V rozhodující sadě ztrácela za stavu 0–3 dvě prohraná podání. Britka na servisu však nevyužila gamebol na vedení 4–0, a poté ani vedení 5–4, kdy šla podávat na ukončení zápasu. Po výhře 6–2, 4–6 a 7–5 komentovala Američanka postup slovy: „Budu upřímná. Nevím, jak se mi povedlo vyhrát, sama jsem v to rozhodně nedoufala.“[155][156] V osmifinále přehrála sestru Venus Williamsovou za 67 minut, když využila čtyři z devíti brejkových příležitostí a aktivní poměr vzájemných duelů zvýšila na 15–11.[157] V semifinále zdolala Marii Šarapovovou, jež si nevypracovala žádnou brejkovou příležitost. Bylo to její sedmé vzájemné vítězství za sebou a celkový poměr zvýšila na 18–2.[158] Pošesté zvedla mísu Venus Rosewater nad hlavu po finálové výhře nad 21letou Španělkou Garbiñe Muguruzaovou. Stala se první ženou v historii, která získala po šesti titulech na třech grandslamech. 21. grandslamový titul z dvouhry znamenal ztrátu jedné trofeje na Grafovou. Podruhé v kariéře také dobyla nekalendářní grandslam, tj. zisk všech čtyř majorů za sebou,[159] médii v jejím podání označovaný za Serena Slam.[160] Ve věku 33 let a 289 dní se stala nejstarší šampionkou Grand Slamu open éry, když překonala věkový rekord Martiny Navrátilové, jež vyhrála Wimbledon 1990 ve věku 33 let a 263 dní. Na okruhu WTA Tour si připsala 68. trofej a dotáhla se na čtvrtou příčku Australanky Evonne Goolagongové.[161]

V žebříčku WTA z 13. července dosáhla, jako první tenistka od jeho zavedení, v roli světové jedničky více než dvojnásobný počet bodů před druhou ženou v pořadí.[162] Po Wimbledonu posedmé vyhrála anketu ESPY pro nejlepší tenistku roku.[163] Před utkáním druhého kola na bastadském Swedish Open s Klárou Koukalovou odstoupila pro zranění lokte.[164]

Pro nedoléčené zranění se odhlásila ze srpnového Bank of the West Classic, kde měla obhajovat trofej[165] Její 19zápasovou neporazitelnost ukončila 18letá Švýcarka a světová dvacítka Belinda Bencicová v semifinále Canada Masters.[166][167] Jednalo se o druhou porážku v sezóně a první na tvrdém povrchu od WTA Finals 2014. Další týden obhájila trofej na Cincinnati Masters po výhře nad světovou trojkou Simonou Halepovou. 69. trofej na okruhu WTA Tour znamenala odpoutání se od Goolagongové a setrvání na páté pozici open éry.[168][169] Na US Open Series skončila druhá o pět bodů za Karolínou Plíškovou.

Na US Open přijížděla s cílem završit kalendářní Grand Slam, čímž se mohla zařadit po bok tří hráček historie, které jej do té doby vybojovaly. Do semifinále pronikla po třísetové výhře nad sestrou Venus Williamsovou. Mezi poslední čtveřicí však nezvládla zápas se čtyřicátou třetí ženou žebříčku Robertou Vinciovou, přestože úvodní set získala poměrem 6–2. Italská soupeřka však dokázala otočit průběh a další dva sety si připsala shodně 6–4, přestože v rozhodujícím dějství doháněla ztrátu gamů 0–2. Stanice ESPN to označila za jedno z největších vítězství v historii sportu[170] a periodikum The Five Thirty Eight za největší vítězství v éře moderního tenisu.[171] Williamsová tak poprvé v sezóně prohrála grandslamové utkání, čímž završila svou 26zápasovou neporazitelnost, respektive 33zápasovou počítaje i triumf na US Open 2014. Vinciová výhru komentovala jako nejlepší moment svého života.[170] V předchozích čtyřech vzájemných střetnutích neuhrála proti Američance žádný set.[172] Nicméně si i přes porážku zabezpečila popáté v kariéře pozici světové jedničky na konci roku.[173]

Dne 1. října oznámila ukončení sezóny.[174] Hlavním důvodem pro ni byl čas na vyléčení různých zdravotních šrámů: „Hrála jsem zraněná většinu sezony, ať už to byl loket, koleno nebo – krátce po jistém utkání ve Flushing Meadows – srdce. Jsem bojovnice a chci hrát tak dobře, jak dokážu, co nejdéle to půjde. Tohle bylo velmi těžké rozhodnutí, ale udělala jsem ho z lásky ke hře.“ Williamsová tak neobhajovala na Turnaji mistryň titul z posledních tří let.[174]

V roce 2015 se stala druhou nejlépe placenou sportovkyní světa,[175] když na turnajových odměnách vydělala 11,6 milionu dolarů a dalších 13 milionů jí plynulo z reklam. V prsinci téhož roku byla vyhlášena sportovkyní roku časopisem Sports Illustrated.[176]

2016: První porážka ve finále Australian Open

Sezónu otevřela na Hopman Cupu v páru s Jackem Sockem. Do prvního zápasu ji 4. ledna nevpustil zánět kolena. Její místo tak zaujala 656. hráčka žebříčku Victoria Duvalová. Druhý singl proti Jarmile Wolfeové z týmu Zlaté Austrálie skrečovala po prohraném prvním setu. Mix pak již odehrála Duvalová a z turnaje odstoupila.[177] V roli obhájkyně titulu prošla do finále Australian Open bez ztráty setu. Ve dvacátém šestém finálovém duelu na Grand Slamu však popáté prohrála. Nad její síly byla německá debutantka v této fázi majoru Angelique Kerberová, která ji přehrála ve třech setech. Jednalo se o její první prohru ze sedmi finále na Australian Open i první třísetovou grandslamovou porážku v přímé bitvě o titul, když všech osm předchozích bitev hraných na tři sady zvládla.

Soupeření se sestrou Venus

Podrobnější informace naleznete na stránce: Soupeření sester Williamsových


V rámci ženské dvouhry Grand Slamu odehrála proti starší sestře Venus Williamsové čtrnáct zápasů, z toho osm finálových a na dalších turnajích okruhu WTA Tour se s ní potkala třináctkrát. Drží aktivní bilanci v poměru 16–11. Sestry jsou jedinými tenistkami v otevřené éře světového tenisu, které spolu hrály čtyři po sobě jdoucí finále grandslamu. Naposledy se utkaly v září 2015 na newyorkém US Open 2015, kde ve čtvrtfinále zvítězila mladší Serena Williamsová 6–2, 1–6 a 6–3.[157].

Další aktivity

Móda

Tenistka je známá svým častým nekonformním a barevným oblečením, které nosí během zápasů. Pozornost vzbudila na US Open 2002 svým černým elastanovým lycra kočičím oblečením.[178] O dva roky později se na stejném grandslamu představila bavlněnou denim sukni a botami až do výše kolen, ve kterých ovšem nesměla nastoupit k zápasům.[179] Ve Wimbledonu 2008 se před utkáními rozehrávala v bílém nepromokavém plášti, a to i při slunečném počasí.[180] Také mimo dvorce se prezentuje novou módou. V listopadu 2004 se na londýnské premiéře akční komedie Když se setmí ukázala v červených šatech s hlubokým výstřihem.[181]

Během smluvního působení u firmy Puma měla speciální řady oblečení,[182] stejně jako po přestupu ke společnosti Nike, s níž v dubnu 2004 uzavřela kontrakt na 40 miliónů dolarů.[183] Od roku 2004 také navrhuje vlastní módní řadu šatů s názvem „Aneres“, což je křestní jméno napsané pozpátku a od roku 2009 se pod jejím jménem prodávají kolekce kabelek a klenotů.[184] Kolekce nazvaná Signature Statement je distribuována především v síti Home Shopping Network (HSN).

V roce 2015 se stala první sportovkyní černé pleti, která se objevila na titulní straně časopisu Vogue, a to v dubnovém čísle nasnímaná Annie Leibovitzovou.[185]

Média

Sama sebe nadabovala v díle animovaném seriálu Simpsonovi (2001), v němž si její postavička zahrála po boku sestry Venus, Peta Samprase a Andreho Aggasiho.[186] Svůj hlas opět propůjčila postavám z dětského animovaného seriálu Higglytown Heroes (2005) a epizodě kresleného Avatar: The Last Airbender vysílaného na kabelovém kanálu Nickelodeon,[187] který označila za svůj oblíbený.[188]

Sérii snímků nafotila pro vydání 2003 a 2004 časopisu Sports Illustrated Swimsuit Issue.[189] V dubnu 2005 zveřejnila hudební stanice MTV záměr vysílat reality show ze životů Sereny a Venus, s variantou přenosu na kanálu ABC Family. Dvakrát se objevila ve skryté kameře Punk'd stanice MTV a v roce 2007 také jako poslední hvězda v reality seriálu kanálu ABC s názvem Fast Cars and Superstars: The Gillette Young Guns Celebrity Race. Roku 2002 si zahrála roli slečny Wigginsové v epizodě „Crouching Mother, Hidden Father“ třetí řady My Wife and Kids,[190] jako host také ztvárnila postavy v seriálech Pohotovosti a Zákon a pořádek: Útvar pro zvláštní oběti.[191] V roce 2007 se objevila ve videoklipu I Want You amerického rapera Commona, po boku Alicie Keysové a Kanya Westa.[192]

Na konci roku 2009 se stala první aktivní sportovkyní na světě, jež se účastnila reklamy týkající se produktů ženské hygieny. Jednalo se o sérii online videí a tištěných reklam na zaváděcí tampony Tampax. Manažer společnosti se směrem k hráčce vyjádřil: „Protože s naším odvětvím nechce mít řada hvězd nic společného, jsme nadšení, že Serena byla pro.“[193]

Spolu se sestrou Venus byly námětem vzniku několika skladeb, například rocková kapela Super Furry Animals na svém studiovém albu Phantom Power natočila píseň s názvem Venus and Serena. Sourozenkyň se také týkají singly Signs od Snoop Dogga a My Chick Bad od rappera Ludacrise.

Herecká filmografie

 • 2005 – Avatar: The Last Airbender (seriál)
 • 2004 – Hair Show
 • 2004 – Higglytown Heroes (seriál)
 • 2004 – Open Access (seriál)
 • 2002 – Elvis Lives (TV film)
 • 2002 – Street Time (seriál)
 • 2001 – My Wife and Kids (seriál)
 • 2001 – Strážkyně zákona (seriál)
 • 1999 – Zákon a pořádek: Útvar pro zvláštní oběti (Tseriál)
 • 1994 – Pohotovost (seriál)

Podnikání: Miami Dolphins

V srpnu 2009 se sestry Williamsovy staly spoluvlastníky klubu amerického fotbalu Miami Dolphins. Formálně byla informace zveřejněna na tiskové konferenci po prohlídce tréninkového hřiště. Jedná se o první Afroameričanky, kterým National Football League povolila franšízing. Dalšími prominentními spoluvlastníky jsou mimo jiné Jimmy Buffett, Gloria a Emilio Estefanovi (první kubánsko-američtí vlastníci), Marc Anthony či Jennifer Lopez. Většinový vlastník klubu Stephan Ross sdělil: „Jsme nadšeni, že se minoritními společníky staly Venus a Serena. Obě patří k nejrespektovanějším světovým sportovkyním a jsou vyslankyněmi tenisu. Jejich vstup také odráží náš závazek mít tah na branku a dokládá velkou různorodost, která z jižní Floridy činí multikulturní klenot.“[194]

Charita

V roce 2008 hráčka pomohla financovat výstavbu Střední školy Sereny Williamsové v keňském Matooni.[195][196] Roku 2003 ji Nadace Avon ocenila za práci a získání finančních příspěvků v projektu prevence rakoviny prsu.[197] Účastnila se řady besed ve školách a komunitních centrech zaměřených na rizika u dospívajících.[20] Po zemětřesení na Haiti 2010 se společně s dalšími tenisty rozhodla vypustit poslední přípravu na Australian Open 2010, místo níž se zapojila do charitativní akce, která podpořila oběti přírodní katastrofy.[198]

Literární tvorba

Během Wimbledonu 2009 oznámila, že píše námět k televiznímu seriálu, jenž má v plánu odevzdat agentuře k převedení na scénář. Rukopis měl obsahovat prvky úspěšných amerických seriálů, jakými se staly Zoufalé manželky, Sex ve městě a Griffinovi.[199] První knihou tenistky je autobiografie On the Line (Na čáře), vydaná po skončení US Open 2009.

Soukromý život

Serena a Venus Williamsovy se řadí k náboženské společnosti Svědkové Jehovovi, jejíž členové nevolí. Sestry nicméně vyjádřily podporu americkému prezidentu Baracku Obamovi.[200]

Serena Williamsová udržovala partnerský vztah s raperem Commonem, než došlo v roce 2010 k rozchodu.[201]

Hovoří francouzsky a pozápasové rozhovory na French Open opakovaně vedla v tomto jazyce.[202][203] Starší polosestra Yetunde Priceová, která příležitostně pracovala pro Venus a Serenu Williamsovy jako asistentka, byla 14. září 2003 zastřelena. Vrah byl shledán vinným z úmyslného zabití, nikoli vraždy, a odsouzen k patnácti letům odnětí svobody ve vězení.[204][205][206][207]

Výsledky a rekordy

Podrobnější informace naleznete na stránce: Hráčské statistiky Sereny Williamsové


Název turnaje Roky Dosažený rekord Spoludržitelé
Hopmanův pohár 2003–2008 2 tituly v Hopmanově poháru Dominik Hrbatý
Tommy Robredo
James Blake
Arantxa Sánchezová Vicariová
Australian Open 2003–2015 6 titulů z dvouhry v otevřené éře zůstává sama
Australian Open 2007 titul z pozice nenasazené hráčky Chris O'Neilová (1978)
US Open
Australian Open
1999–2010 vítězka grandslamu z dvouhry ve třech různých desetiletích Martina Navrátilová
French Open 1999French Open 2010 1999–2010 nejvyšší počet finálových výher na grandslamu v řadě (čtyřhra) (12) Venus Williamsová
Martina Navrátilová
Grand Slam 2002 vítězka 2 grandslamů ve dvouhře bez ztráty setu během jednoho kalendářního roku Billie Jean Kingová
Martina Navrátilová
Steffi Grafová
Martina Hingisová
Justine Heninová
Grand Slam 2000–současnost vítězka 4 grandslamů ve dvouhře bez ztráty setu Evonne Goolagongová
Miami Masters 2002–2015 8 titulů ve dvouhře 'zůstává sama
Sport 1995–současnost nejvyšší výdělek ženy v historii sportu jediná
Wimbledon 2012 2012 nejvíce zahraných es hráčkou na jediném grandslamu (102) jediná
 • Na turnaji Lipton International Players Championships 1998 v Key Biscayne vyhrála pátý zápas ve dvouhře nad hráčkou elitní desítky žebříčku WTA (TOP 10), čímž se stala tenistkou, která tohoto výkonu od vstupu na profesionální okruh dosáhla nejrychleji, a to v průběhu šestnácti zápasů.
 • Na Evert Cupu 1999 v Indian Wells vyhrála jako druhá nenasazená hráčka historie turnaj kategorie WTA Tier I.
 • V roce 2001 se stala první tenistkou, jež vyhrála závěrečný Turnaj mistryň na první pokus.
 • Na French Open 2002 se stala první mladší sestrou, která dokázala v rámci grandslamu porazit starší sourozenkyni.
 • 10. června 2002 se spolu se sestrou Venus staly prvním sourozeneckým párem historie tenisu, který byl souběžně klasifikován na prvních dvou místech žebříčku.
 • Titulem na Australian Open 2003 se stala první Afroameričankou, jež tento turnaj vyhrála.
 • Na Sony Ericsson Open 2007 v Key Biscayne se stala nejníže postavenou tenistkou vůbec (č. 18), která porazila dvě nejvýše postavené hráčky na žebříčku v rámci jediného turnaje.
 • 8. září 2008 se vrátila na pozici nejlepší hráčky světa (č. 1 na žebříčku), a to po nejdelším časovém období vůbec – pěti letech a jednom měsíci.
 • Časopis Men's Fitness ji zařadil mezi deset nejvíce pověrčivých sportovců na světě.[208]

Ocenění

1998
 • WTA – Nováček roku
 • Tennis Magazine/Rolex Rookie of the Year
1999
 • WTA – Nejlepší zlepšení na okruhu
 • Tennis Magazine – Tenista roku
2000
 • WTA – Nejlepší pár ve čtyřhře (s Venus Williamsovou)
 • Teen Choice Awards - Cena za mimořádný výkon
 • Forbes – 100 největších celebrit (č. 68)
2001
 • Forbes – 100 největších celebrit (č. 71)
2002
 • WTA – Tenistka roku
 • ITF – Mistryně světa
 • Associated Press – Sportovkyně roku
 • Forbes – 100 největších celebrit (č. 72)
2003
 • 34. ročník NAACP Image Awards – Prezidentova cena
 • ESPY – Nejlepší tenistka
 • ESPY – Nejlepší tenistka
 • Laureus World – Sportovkyně roku
 • Nadace Avon – Celebrity Role Model Award
 • BET – Nejlepší sportovkyně roku
 • Forbes – 100 největších celebrit (č. 60)
2004
 • WTA – Návrat roku
 • Family Circle/Prudential Financial Player Who Makes a Difference Award
 • ESPY – Nejlepší tenistka
 • BET – Sportovkyně roku
 • Forbes – 100 největších celebrit (č. 63)
2005
 • BET – Sportovkyně roku
 • Forbes – 100 největších celebrit (č. 62)
2006
 • Forbes – 100 největších celebrit (č. 87)
2007
 • BET – Sportovkyně roku
 • Laureus World – Návrat roku
 • Harris Poll – Nejoblíbenější sportovní hvězda
 • Forbes – 100 největších celebrit (č. 69)
2008
 • WTA – Tenistka roku
 • Forbes – 100 největších celebrit (č. 69)
2009
 • Harris Poll – Nejoblíbenější sportovní hvězda
 • ESPY – Nejlepší tenistka
 • Glamour Magazine – Žena roku
 • SI.com – Sportovkyně desetiletí
 • AP – Sportovkyně roku
 • ITF – Mistryně světa ve dvouhře
 • ITF – Mistryně světa ve čtyřhře (s Venus Williamsovou)
 • ESPN – 2. nejlepší tenista desetiletí (po R. Federerovi)
 • WTA – Tenistka roku
 • WTA – Nejlepší pár ve čtyřhře (s Venus Williamsovou)
 • WTA – nejoblíbenější pár čtyřhry u fanoušků (s V. Williamsovou)
 • Doha 21st Century Leaders Awards – za výjimečné schopnosti
 • Forbes – 100 největších celebrit (č. 67)
2010
 • Laureus World – Sportovkyně roku
 • TIME Magazine – mezi 100 nejvlivnějšími lidmi
 • Forbes – 100 největších celebrit (č. 61)
 • BET – Sportovkyně roku
 • ESPY – Nejlepší tenistka
 • Harris Poll – Nejoblíbenější sportovní hvězda[209]
 • Teen Choice Awards - Sportovkyně roku
2011
 • TIME Magazine – 30 legend ženského tenisu
 • Forbes – 100 největších celebrit (č. 84)
 • BET – Sportovkyně roku
 • ESPY – Nejlepší tenistka
2012
 • Forbes – 100 největších celebrit (č. 77)
 • BET – Sportovkyně roku
 • WTA – Tenistka roku[210]
 • ITF – Mistryně světa ve dvouhře[211]
 • L'Équipe – Champion of Champions
 • USA – Sportovkyně roku
2013
 • Associated Press – sportovkyně roku
 • Forbes – 100 největších celebrit (č. 56)
 • ESPY – nejlepší sportovkyně
 • ESPY – nejlepší tenistka
 • WTA – tenistka roku
 • ITF – mistryně světa ve dvouhře
 • L'Équipe – Champion of Champions
 • Harris Poll – 10 nejoblíbenějších ženských sportovních hvězd (č. 1)
 • vítězka US Open Series
2014
 • WTA – tenistka roku
 • ITF – Mistryně světa ve dvouhře
 • TIME – 100 nejvlivnějších lidí
 • BET – sportovkyně roku
 • Teen Choice Awards – sportovkyně roku
2015
 • Associated Press – sportovkyně roku
 • BET – sportovkyně roku
 • ESPY – nejlepší tenistka
 • ESPN – tenistka roku
 • Woman's Sports Foundation – sportovkyně roku
 • Harris Poll 10 nejlepších ženských sportovních hvězd (č. 1)
 • Harris Poll 10 sportovců všch dob (č. 4)
 • Harris Poll 10 největších tenistů (č. 1)
 • WTA – tenistka roku
 • ITF – mistryně světa ve dvouhře
 • Sports Illustrated – sportovkyně roku
 • United States Sports Academy – sportovkyně roku
 • L'Équipe – Champion of Champions
 • AIPS – sportovkyně roku
 • Nickelodeon Kid's Choice Awards - Queen of Swag

Finále na Grand Slamu

Ženská dvouhra: 26 finále (21 výher, 5 proher)

Stav rok turnaj povrch soupeřka ve finále výsledek
Vítězka 1999 US Open tvrdý SUI Martina Hingisová 6–3, 7–6(7–4)
Finalistka 2001 US Opentvrdý USA Venus Williamsová 6–2, 6–4
Vítězka 2002French Open antuka USA Venus Williamsová 7–5, 6–3
Vítězka 2002 Wimbledon tráva USA Venus Williamsová 7–6(7–4), 6–3
Vítězka 2002 US Open (2) tvrdýUSA Venus Williamsová 6–4, 6–3
Vítězka 2003 Australian Open tvrdýUSA Venus Williamsová 7–6(7–4), 3–6, 6–4
Vítězka 2003 Wimbledon (2) trávaUSA Venus Williamsová 4–6, 6–4, 6–2
Finalistka 2004 Wimbledon tráva Russia Maria Šarapovová 6–1, 6–4
Vítězka 2005 Australian Open (2) tvrdý USA Lindsay Davenportová 2–6, 6–3, 6–0
Vítězka 2007 Australian Open (3) tvrdý RUS Maria Šarapovová 6–1, 6–2
Finalistka 2008 Wimbledon tráva USA Venus Williamsová 7–5, 6–4
Vítězka 2008 US Open (3) tvrdýSRB Jelena Jankovićová 6–4, 7–5
Vítězka 2009 Australian Open (4) tvrdýRUS Dinara Safinová 6–0, 6–3
Vítězka 2009 Wimbledon (3) trávaUSA Venus Williamsová 7–6(7–3), 6–2
Vítězka 2010 Australian Open (5) tvrdýBEL Justine Heninová 6–4, 3–6, 6–2
Vítězka 2010 Wimbledon (4) trávaRUS Věra Zvonarevová 6–3, 6–2
Finalistka 2011 US Opentvrdý AUS Samantha Stosurová 6–2, 6–3
Vítězka 2012 Wimbledon (5) tvrdýPOL Agnieszka Radwańská 6–1, 5–7, 6–2
Vítězka 2012 US Open (4) tvrdýBLR Viktoria Azarenková 6–2, 2–6, 7–5
Vítězka 2013 French Open (2) antukaRUS Maria Šarapovová 6–4, 6–4
Vítězka 2013 US Open (5) tvrdýBLR Viktoria Azarenková 7–5, 6–7(6–8), 6–1
Vítězka 2014 US Open (6) tvrdý DEN Caroline Wozniacká 6–3, 6–3
Vítězka 2015 Australian Open (6) tvrdý Rusko Maria Šarapovová 6–3, 7–6(7–5)
Vítězka 2015 French Open (3) antuka CZE Lucie Šafářová 6–3, 6–7(2–7), 6–2
Vítězka 2015 Wimbledon (6) tráva ESP Garbiñe Muguruzaová 6–4, 6–4
Finalistka 2016Australian Open tvrdý GER Angelique Kerberová4–6, 6–3, 4–6

Ženská čtyřhra: 13 finále (13 výher)

Stav rok turnaj povrch spoluhráčka soupeřky ve finále výsledek
Vítězka 1999 French Open antuka USA Venus Williamsová SUI Martina Hingisová
RUS Anna Kurnikovová
6–3, 6–7(2–7), 8–6
Vítězka 1999 US Open tvrdýUSA Venus Williamsová USA Chanda Rubinová
FRA Sandrine Testudová
4–6, 6–1, 6–4
Vítězka 2000 Wimbledon tráva USA Venus Williamsová FRA Julie Halardová-Decugisová
JPN Ai Sugijamová
6–3, 6–2
Vítězka 2001 Australian Open tvrdý USA Venus Williamsová USA Lindsay Davenportová
USA Corina Morariuová
6–2, 2–6, 6–4
Vítězka 2002 Wimbledon (2) tráva USA Venus Williamsová ESP Virginia Ruanová Pascualová
ARG Paola Suárezová
6–2, 7–5
Vítězka 2003 Australian Open (2) tvrdý USA Venus Williamsová ESP Virginia Ruanová Pascualová
ARG Paola Suárezová
4–6, 6–4, 6–3
Vítězka 2008 Wimbledon (3) tráva USA Venus Williamsová USA Lisa Raymondová
AUS Samantha Stosurová
6–2, 6–2
Vítězka 2009 Australian Open (3) tvrdý USA Venus Williamsová SVK Daniela Hantuchová
JPN Ai Sugijamová
6–3, 6–3
Vítězka 2009 Wimbledon (4) tráva USA Venus Williamsová AUS Samantha Stosurová
AUS Rennae Stubbsová
7–6(7–4), 6–4
Vítězka 2009 US Open (2) tvrdýUSA Venus Williamsová ZIM Cara Blacková
USA Liezel Huberová
6–2, 6–2
Vítězka 2010 Australian Open (4) tvrdý USA Venus Williamsová ZIM Cara Blacková
USA Liezel Huberová
6–4, 6–3
Vítězka 2010 French Open (2)antuka USA Venus Williamsová CZE Květa Peschkeová
SLO Katarina Srebotniková
6–2, 6–3
Vítězka 2012 Wimbledon (5) tráva USA Venus Williamsová Česká republika Andrea Hlaváčková
Česká republika Lucie Hradecká
7–5, 6–4

Smíšená čtyřhra: 4 finále (2 výhry, 2 prohry)

Stav rok turnaj povrch spoluhráč soupeři ve finále výsledek
Finalistka 1998 French Open antuka ARG Luis Lobo USA Justin Gimelstob
USA Venus Williamsová
6–4, 6–4
Vítězka 1998 Wimbledon tráva BLR Max Mirnyj IND Mahesh Bhupathi
CRO Mirjana Lučićová
6–4, 6–4
Vítězka 1998 US Open tvrdý BLR Max Mirnyj USA Patrick Galbraith
USA Lisa Raymondová
6–2, 6–2
Finalistka 1999 Australian Open tvrdý BLR Max Mirnyj RSA David Adams
RSA Mariaan de Swardovát
6–4, 4–6, 7–6(7–5)

Chronologie grandslamových výsledků

Ženská dvouhra

Turnaj 1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 SR V–P
Australian Open A 2K 3K 4K ČF A Vítěz A Vítěz 3K Vítěz ČF Vítěz Vítěz A 4K ČF 4K Vítěz F 6 / 16 74–10
French Open A' 4K 3K A ČF Vítěz SF ČF A ČF 3K ČF ČF A 1K Vítěz 2K Vítěz 3 / 14 54–11
Wimbledon A 3K A SF ČF Vítěz Vítěz F 3K A ČF F Vítěz Vítěz 4K Vítěz 4K 3K Vítěz 6 / 16 79–10
US Open A 3K Vítěz ČF F Vítěz A ČF 4K 4K ČF Vítěz SF A F Vítěz Vítěz Vítěz SF 6 / 16 84–10
SR 0 / 0 0 / 4 1 / 3 0 / 3 0 / 4 3 / 3 2 / 3 0 / 3 1 / 3 0 / 2 1 / 4 1 / 4 2 / 4 2 / 3 0 / 2 2 / 4 2 / 4 1 / 4 3 / 4 0 / 1 21 / 62 291–41
výhry–prohry 0–0 8–4 11–2 12–3 18–4 21–0 19–1 14–3 12–2 5–2 19–3 19–3 23–2 18–1 9–2 17–2 21–2 13–3 26–1 6–1

Ženská čtyřhra

Turnaj 1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 Celkově V/P
Grand Slam
Australian Open A 3K SF A Vítěz A Vítěz nehrála ČF Vítěz Vítěz A A ČF A A 36–3
French Open A Vítěz nehrála 3K Vítěz nehrála 13–1
Wimbledon A 1K A Vítěz 3K Vítěz 3K nehrála 2K Vítěz Vítěz ČF A Vítěz A 2K A 39–3
US Open 1K A Vítěz SF 3K nehrála Vítěz nehrála 3K SF ČF A 27–6
výhry–prohry 0–1 2–1 16–1 10–0 10–1 6–0 8–1 0–0 0–0 0–0 1–0 9–1 20–1 14–1 0–0 8–1 7–2 5–2 0–0 117–13

Velká Galerie

Poznámky

 1. Označení „nejlepší hráčka historie“ je vzhledem k charakteru tenisu vyjádřením názoru dané osoby, média, ankety, průzkumu apod., nikoli objektivně změřitelným faktem. Uvedené zdroje obsahují informaci, kdy byla Serena Williamsová označena nejlepší tenistkou historie.[3][4][5][6][7][8][9][10][11]

Reference

 1. Bleacher Report – Serena Williams Will Go Down in History as the Best Female Player of All Time (anglicky)
 2. . Dostupné online.  
 3. . Dostupné online.  
 4. http://www.metro.us/sports/legends-evert-king-call-serena-williams-greatest-ever-metro-us/tmWmie---26cv55IcoExFE/
 5. . Dostupné online.  
 6. . Dostupné online.  
 7. . Dostupné online.  
 8. . Dostupné online.  
 9. . Dostupné online.  
 10. . Dostupné online.  
 11. . Dostupné online.  
 12. WTAtennis.com – Million Dollar Club (PDF, 2013)
 13. Serena je nejstarší světovou jedničkou, tenisportal.cz, 18.2.2013
 14. Williams sisters net gold in doubles, beating Spaniards in final [online]. ESPN, 17. srpna 2008, [cit. 2009-04-22]. Dostupné online.  
 15. Serena sets career prize money mark [online]. ESPN, 30. ledna 2009, [cit. 2009-04-22]. Dostupné online.  
 16. Bleacher Report – The Williams Sisters and the Rise of the Women's Power Game (anglicky)
 17. Kimmelman, Michael: The New York Times Sunday Magazine: "How Power Has Transformed Women’s Tennis", August 25, 2010, p. MM23.
 18. The New York Times: Crouse, Karen: "Williams Sisters Write Their Own Story", August 30, 2009, p. F2.
 19. Tennishead.net – Girl power: Evolution of the women's game (December, 2011)
 20. 20,0 20,1 20,2 20,3 20,4 20,5 20,6 20,7 20,8 20,9 Serena Williams (USA) [online]. WTA Tour, Inc., [cit. 2009-06-23]. Dostupné online.  
 21. Bio – Serena Williams [online]. serenawilliams.com, [cit. 2009-04-29]. Dostupné online.  
 22. Successful & Famous People that were Homeschooled [online]. sharebradenton.homestead.com, [cit. 2009-04-22]. Dostupné online.  
 23. PEYSER, Marc; SAMUELS, Allison. Venus And Serena Against The World [online]. Newsweek, Inc., 24. srpna 1998, [cit. 2009-04-19]. (Newsweek.) Dostupné online.  
 24. Edmonson, 2005, Venus and Serena Williams, s. 46–47.
 25. FORD, Bonnie D.. Gimpy Jankovic swats away defending champion Williams [online]. ESPN.com, 22. ledna 2008, [cit. 2009-04-29]. Dostupné online.  
 26. Harder, Better, Faster... Top servers [online]. WTA Tour, Inc., 28. listopadu 2008. Dostupné online.  
 27. NOBLES, Charlie. Serena Williams And Capriati in Final [online]. The New York Times Company, 29. března 2003, [cit. 2009-04-29]. (The New York Times.) Dostupné online.  
 28. WERTHEIM, L. Jon. Not So Fast, Kiddo. Sports Illustrated, 15. září 2008. Dostupné online [cit. 20-5-2009].  
 29. Head to Head – Serena Williams vs Venus Williams [online]. WTA Tour, Inc., [cit. 2009-04-22]. Dostupné online.  
 30. ZANCA, Sal A.. Continents Apart, Williams Sisters Make History [online]. The New York Times Company, March 1, 1999, [cit. 2009-04-22]. (The New York Times.) Dostupné online.  
 31. 31,0 31,1 31,2 What Happened at Indian Wells?
 32. WTA Tour: Serena Williams Player page
 33. Off-court distractions
 34. Indian Wells boycott hurts Williamses more than it helps [online]. Yahoo, 19-3-2009, [cit. 2009-04-22]. Dostupné online.  
 35. PRESTON, Eleanor. Hingis may be out to end of year [online]. London : Guardian News and Media Limited, 20-5-2002, [cit. 2009-04-23]. (The Guardian.) Dostupné online.  
 36. LEICESTER, John. Grand Slam for Serena Williams? [online]. Tennis Channel, 11-2-2009, [cit. 2009-04-22]. (Associated Press.) Dostupné online.  
 37. Williams 'hurt' by jeers. BBC Sports, 6-6-2003. Dostupné online [cit. 4-5-2009].  
 38. Serena's biggest test BBC Sport
 39. High drama. Serena falls to Capriati amid controversy; Roddick continues to roll. Associated Press, 7-9-2004. Dostupné online [cit. 4-5-2009].  
 40. Controversial Capriati-Williams 2004 US Open match calls on YouTube [online]. . Dostupné online.  
 41. Sharapova tops injured Serena for WTA title [online]. NBC Sports, 16-11-2004, [cit. 2009-04-23]. (Associated Press.) Dostupné online.  
 42. Angry Williams rejects criticism
 43. Williams eyes return to top spot. BBC Sport, 29-1-2005. Dostupné online [cit. 4-5-2009].  
 44. Serena Williams Pulls from WTA Paris with Stomach Illness
 45. Strained Tendon Forces Serena Out
 46. Serena Pulls Out, Citing Ankle Injury
 47. 47,0 47,1 47,2 Serena Williams Playing Activity (výsledky sezóny 2006 lze otevřít v menu), WTA Tour official website. Přístup: 19-8-2008.
 48. Serena & Davenport to miss Tokyo
 49. Injured Serena pulls out of Miami
 50. Serena targets late-summer return
 51. 51,0 51,1 Serena targets number one ranking. BBC Sport, 17-3-2006. Dostupné online [cit. 23-4-2009].  
 52. Williams is lost cause
 53. 53,0 53,1 New Mindset: Serena Playing for Herself, TENNIS.com. Přístup: 19. srpna 2008.
 54. Williams battles to win over Peer, BBC News. Přístup: 19. srpna 2008.
 55. 55,0 55,1 Superb Williams wins Aussie title, BBC News. Přístup: 19. srpna 2008.
 56. Resurgent Serena targets Paris, BBC News. Accessed August 19, 2008.
 57. Serena takes title in epic final, BBC News. Přístup: 19. srpna 2008.
 58. 58,0 58,1 58,2 58,3 58,4 58,5 58,6 58,7 58,8 Serena Williams Playing Activity (2007 results can be accessed by selecting the year from the drop-down menu) [online]. WTA Tour, Inc., [cit. 2008-08-19]. Dostupné online.  
 59. Serena Williams Falters and Henin Capitalizes
 60. Serena felt 'violated' by Henin defeat
 61. ATKIN, Ronald. Serena ready to reclaim top billing [online]. London : June 24, 2007, [cit. 2008-08-19]. (The Independent.) Dostupné online.  
 62. Injured Serena seals amazing win, BBC News. Přístup: 19-8-2008Williams then lost her quarterfinal match with Worl.
 63. Serena hits out at Stich comments
 64. Women's Tennis Association. Justine Reaches Semis; Injury Forces Serena Out. Women's Tennis Association, 2007-11-07. Dostupné online [cit. 2001-11-07].  
 65. USA beat Serbia to take Hopman Cup, BBC News. Přístup: 19-8-2008.
 66. 66,00 66,01 66,02 66,03 66,04 66,05 66,06 66,07 66,08 66,09 66,10 66,11 Serena Williams Playing Activity, WTA Tour official website. Přístup: 19-8-2008.
 67. Serena returns to action with win. BBC News, 5-3-2008. Dostupné online [cit. 19-8-2008].  
 68. Washington Kastles Announce 2008 Team Schedule Featuring Serena Williams and the Addition of John McEnroe and Anna Kournikova
 69. LIN, Thomas. Serena Williams Wins to Regain No. 1 Ranking [online]. The New York Times Company, 7-9-2008, [cit. 2009-05-04]. (New York Times.) Dostupné online.  
 70. The Ticker
 71. Azarenka routs Serena Williams to win Sony Ericsson title
 72. TANDON, Kamakshi. Serena's protests lack teeth [online]. ESPN.com, 13-5-2009, [cit. 2009-05-19]. Dostupné online.  
 73. Serena shocked to stay number two
 74. Serena Williams is fined $10,500 for US Open line judge tirade [online]. The Guardian, 14-9-2009, [cit. 2010-06-05]. Dostupné online.  
 75. 75,0 75,1 CLAREY, Christopher. Serena Williams Given Hefty Fine but No Suspension for Tirade. NY Times, 30-11-2009. Dostupné online [cit. 30-11-2009].  
 76. Serena Williams tries to move on from uproar over outburst. CNN, 15-9-2009. Dostupné online [cit. 15-9-2009].  
 77. 77,0 77,1 Pucin, Diane. Serena Williams is fined $10,500 for tirade at U.S. Open Los Angeles Times (13-9-2009)
 78. usopen.org
 79. Serena ends Venus reign in Doha. BBC Sport, 1-11-2009. Dostupné online [cit. 4-11-2009].  
 80. Williams wins AP's Female Athlete of the Year award [online]. tennis.com, 22-12-2009, [cit. 2009-12-24]. Dostupné online.  
 81. Serena ITF World Champion [online]. sonyericssonwtatour.com, 23-12-2009, [cit. 2009-12-24]. Dostupné online.  
 82. Williams, Henin set for final. ESPN, 30-1-2010. Dostupné online [cit. 18-3-2010].  
 83. 83,0 83,1 Bishop, Greg. A Booming Serena Williams Keeps Title [online]. 2010-07-03, [cit. 2010-07-05]. (The New York Times.) Dostupné online.  
 84. 84,0 84,1 84,2 84,3 Associated Press. Serena routs Zvonareva for fourth Wimbledon title [online]. 2010-07-03, [cit. 2010-07-05]. (Tennis Magazine.) Dostupné online.  
 85. Wilson, Stephen. Serena Williams beats Zvonareva to win Wimbledon [online]. 2010-07-03, [cit. 2010-07-05]. (The Washington Times.) Dostupné online.  
 86. Serena Williams Graces the Cover of Sports Illustrated [online]. . Dostupné online.  
 87. . Dostupné online.  
 88. . Dostupné online.  
 89. . Dostupné online.  
 90. . Dostupné online.  
 91. . Dostupné online.  
 92. Serena to Make Brisbane Debut. Brisbaneinternational.com.au (2011-10-12). Retrieved on 2012-07-10.
 93. Serena withdraws from Brisbane International. Brisbane International (2012-01-04). Retrieved on 2012-07-10.
 94. Dream Final in Madrid, Azarenka vs Serena. Wtatennis.com. Retrieved on 2012-07-10.
 95. . Dostupné online.  
 96. . Dostupné online.  
 97. . Dostupné online.  
 98. . Dostupné online.  
 99. . Dostupné online.  
 100. . Dostupné online.  
 101. . Dostupné online.  
 102. . Dostupné online.  
 103. . Dostupné online.  
 104. . Dostupné online.  
 105. . Dostupné online.  
 106. . Dostupné online.  
 107. . Dostupné online.  
 108. . Dostupné online.  
 109. . Dostupné online.  
 110. . Dostupné online.  
 111. BBC – French Open: Serena Williams beats Maria Sharapova to win title (anglicky)
 112. Associated Press – Serena Williams Loses To Sabine Lisicki In Wimbledon 4th Round (anglicky)
 113. . Dostupné online.  
 114. . Dostupné online.  
 115. . Dostupné online.  
 116. . Dostupné online.  
 117. . Dostupné online.  
 118. . Dostupné online.  
 119. Serena Williamsová vyhrála popáté tenisový Turnaj mistryň. Sportovní noviny [online]. . Dostupné online.  
 120. Výprask na Turnaji mistryň. Halepová povolila Sereně jen dva gemy. Lidovky.cz [online]. . Dostupné online.  
 121. Serena v Singapuru smetla Halepovou a připsala si už pátý triumf z Turnaje mistryň. tenisportál.cz [online]. . Dostupné online.  
 122. Full 2015 Hopman Cup line-up revealed [online]. ITF, 2014-10-01, [cit. 2014-11-26]. Dostupné online. (anglicky) 
 123. 131,0 131,1 Serena je nejstarší šampionkou Australian Open a slaví už 19. grandslamový titul. Tenisportal.cz [online]. 2015-01-31 [cit. 2015-02-01]. Dostupné online.  
 124. Serena Wins Historic 19th Major [online]. Melbourne : WTA Tour, Inc., rev. 2015-02-01, [cit. 2015-01-31]. Dostupné online.  
 125. . Dostupné online.  
 126. . Dostupné online.  
 127. The New York Times – After a 14-Year Boycott, Serena Williams Plans to Play at Indian Wells (anglicky)
 128. . Dostupné online.  
 129. . Dostupné online.  
 130. . Dostupné online.  
 131. . Dostupné online.  
 132. . Dostupné online.  
 133. . Dostupné online.  
 134. . Dostupné online.  
 135. . Dostupné online.  
 136. . Dostupné online.  
 137. . Dostupné online.  
 138. . Dostupné online.  
 139. . Dostupné online.  
 140. . Dostupné online.  
 141. . Dostupné online.  
 142. . Dostupné online.  
 143. . Dostupné online.  
 144. . Dostupné online.  
 145. . Dostupné online.  
 146. . Dostupné online.  
 147. Serena po obratu proti Watsonové: Ve výhru jsem už ani nedoufala. Tenisportal.cz [online]. 2015-07-04 [cit. 2015-07-04]. Dostupné online.  
 148. Serena přežila drama proti Watsonové a může se těšit na souboj se sestrou Venus. Tenisportal.cz [online]. 2015-07-03 [cit. 2015-07-04]. Dostupné online.  
 149. 157,0 157,1 Serena v Londýně vyhrála souboj se sestrou Venus. tenisportal.cz [online]. 2015-07-06 [cit. 2015-07-07]. Dostupné online.  
 150. Serena porazila Šarapovovou posedmnácté v řadě. Na grandslamech neprohrála už 27 zápasů. Tenisportal.cz [online]. 2015-07-09 [cit. 2015-07-09]. Dostupné online.  
 151. French Open: Serena Williams says 20th grand slam win was most difficult. The Guardian [online]. 2015-06-06 [cit. 2015-06-26]. Dostupné online.  
 152. Serena Williamsová ovládla i Wimbledon. A má čtvrtý titul v řadě. iDNES.cz [online]. 2015-07-11 [cit. 2015-07-11]. Dostupné online.  
 153. Serena Wins Wimbledon & Serena Slam 2 [online]. WTA Tour, Inc., 2015-07-11, [cit. 2015-07-11]. Dostupné online.  
 154. . Dostupné online.  
 155. http://www.thewrap.com/espy-awards-winners-2015-complete-list/
 156. . Dostupné online.  
 157. Serena Williamsová přijde kvůli lokti o obhajobu ve Stanfordu. Sport.cz [online]. 2015-07-31 [cit. 2015-08-01]. Dostupné online.  
 158. . Dostupné online.  
 159. . Dostupné online.  
 160. . Dostupné online.  
 161. . Dostupné online.  
 162. 170,0 170,1 GARBER, Greg. Serena Williams upset by Roberta Vinci in US Open semis. ESPN [online]. 2015-09-11 [cit. 2015-09-11]. Dostupné online.  ( ) 
 163. BIALIK, Carl; MORRIS, Benjamin. Roberta Vinci’s Upset Of Serena Williams Is The Biggest In Modern Women’s Tennis History. The Five Thirty Eight [online]. 2015-09-11 [cit. 2015-09-11]. Dostupné online.  ( ) 
 164. Williamsová kalendářní Grand Slam nezíská, finále bude italské. Djokovič byl jako blesk. Novinky.cz [online]. 2015-09-11 [cit. 2015-09-12]. Dostupné online.  
 165. Serena Clinches Year-End World No.1. WTA [online]. 2015-09-11 [cit. 2015-10-03]. Dostupné online.  
 166. 174,0 174,1 pva. Letos končím, oznámila Serena. Nebude ani na Turnaji mistryň. TenisPortal.cz [online]. 2015-10-01 [cit. 2015-10-03]. Dostupné online.  
 167. . Dostupné online.  
 168. McCarvel, N. (December 16, 2015). Serena Williams revels in Sports Illustrated cover limelight. USAToday.com, ověřeno k 17. prosinci 2015
 169. Australian Open: Champion Serena Williams has injury doubts [online]. BBC Sport, 2016-01-05, [cit. 2016-01-05]. Dostupné online. (anglicky) 
 170. ROBERTS, Selena. Tennis; Sunny Outlook Keeps Serena Williams Winning [online]. NYT Company, September 2, 2002, [cit. 2009-09-24]. (The New York Times.) Dostupné online.  
 171. Serena Dresses in Denim, Boots at U.S. Open [online]. FOX News Network, LLC, 31-8-2004, [cit. 2008-04-25]. (Associated Press.) Dostupné online.  
 172. COPPING, Nicola. Serena Williams's Wimbledon raincoat stops talk about play [online]. London : Times Newspapers Ltd., June 24, 2008, [cit. 2009-04-25]. (TimesOnline.) Dostupné online.  
 173. Serena Williams Keen on Fashion Career [online]. FOX News Network, LLC, 14-11-2004, [cit. 2009-04-25]. (Associated Press.) Dostupné online.  
 174. BATRA, Ruhi. Courting both tennis and glamour [online]. Bennett Coleman & Co. Ltd., 28-1-2007, [cit. 2009-04-25]. (The Times of India.) Dostupné online.  
 175. BROWN, Carolyn M.. Serena Williams aces Nike deal worth approximately $40 million [online]. Allbusiness.com, 1-4-2004, [cit. 2009-04-24]. (Black Enterprise.) Dostupné online.  
 176. MARR, Madeleine. Serena Williams has a passion for fashion [online]. Miami Herald Media Co., 3-3-2009, [cit. 2009-04-25]. (The Miami Herald.) Dostupné online.  
 177. . Dostupné online.  
 178. "The Simpsons" Tennis the Menace (2001) [online]. IMDb.com, Inc., [cit. 2009-04-26]. (IMDb.com.) Dostupné online.  
 179. Avatar: The Last Airbender: The Day of Black Sun (1): The Invasion [online]. TV.com, [cit. 2009-04-24]. Dostupné online.  
 180. KENNEDY, Lauren Paige. Serena Williams Gets Back in the Game [online]. WebMD, LLC., [cit. 2009-04-24]. (WebMD the Magazine.) Dostupné online.  
 181. THURMOND, Sarah. Golovin, Hantuchova, Kirilenko in SI swimsuit issue [online]. 11-2-2009, [cit. 2009-05-09]. (Tennis Magazine.) Dostupné online.  
 182. On stage or on court, Serena plays the lead [online]. 13-1-2003, [cit. 2009-05-10]. (The Sydney Morning Herald.) Dostupné online.  
 183. Serena to voice queen with 'devious plans' for planet [online]. ESPN. Associated Press, 30-1-2007, [cit. 2009-05-11]. Dostupné online.  
 184. Common "I Want You" Video [online]. 23-10-2007, [cit. 2009-04-26]. (Rapdirt.com.) Dostupné online.  
 185. NEWMAN, Andrew Adam. Serena Williams's Ad Deals Survive Her Outburst on Court. The New York Times, 28-9-2009. Dostupné online [cit. 28-9-2009].  
 186. Williams sisters buy into Dolphins group ESPN, 25-8-2009
 187. Serena Williams in Kenya on charity tour [online]. People's Daily, 15-11-2008. Dostupné online.  
 188. Claire Wanja. Serena Williams to Visit Kenya on Charity cause [online]. Kenya Broadcasting Corporation, 10-11-2008, [cit. 2009-04-24]. Dostupné online.  
 189. Jewel and Serena Williams Help the Avon Foundation Raise Millions for the Fight Against Breast Cancer [online]. Avon Products, Inc., 15-10-2003, [cit. 2009-04-26]. (Avon.) Dostupné online.  
 190. Stars rally for a common cause [online]. Tennis Australia, 16-1-2010, [cit. 2010-01-16]. Dostupné online.  
 191. wimbledon.org
 192. . Dostupné online.  
 193. . Dostupné online.  
 194. . Dostupné online.  
 195. Top 10 Most Superstitious Athletes
 196. Tiger is Still America's Favorite Sports Star, but Shares Title with Kobe Bryant [online]. Harris Interactive, 20-7-2010, [cit. 2010-07-21]. Dostupné online.  
 197. . Dostupné online.  
 198. . Dostupné online.  

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Serena Williams
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Serena Williams