Mafia: Definitive Edition

Z Multimediaexpo.cz

Hlavní menu hry Mafia: Definitive Edition

Mafia: Definitive Edition (česky Mafia: Definitivní edice) je remake videohry Mafia: The City of Lost Heaven z roku 2002, vyvinutý společností Hangar 13 a publikován společností 2K Games.

Je zasazena ve fiktivním městě Lost Heaven v USA ve 30. letech 20. století a vypráví příběh vzestupu a pádu gangstera Tommyho Angela v Salieriho zločinecké rodině. Je to čtvrtá hra v sérii Mafia.

Hra byla vydána pro Windows, PlayStation 4 a Xbox One 25. září 2020. Hra obdržela obecně kladné recenze od kritiků, s pochvalami za snahu znovu oživit příběh, výkony herců a grafiku, ale byli i kritické hlasy ke kvalitě animací.

Získala ocenění Česká hra roku 2020 za technologické řešení.

Obsah

Příběh

Taxikář Tommy Angelo se po náhodném střetu s dvěma gangstery, Pauliem a Samem, stává členem Salieriho zločinecké rodiny. Po letech práce pro rodinu se však proti ní obrací a rozhodne se proti rodině vypovídat.

V epilogu je zastřelen hlavními postavami Mafie II: Vitem Scalletou a Joem Barbarem. Děj v každé jednotlivé kapitole hry je velmi podobný originálu z roku 2002.

Hratelnost

Mafia: Definitive Edition je koncipovaná jako kompletní remake originálu, je postavena od základů, zachovává však původní mise, postavy a příběh, který rozšiřuje a upravuje. Všechny filmové scény byly znovu nahrány a předabovány. Stejně jako v originálu z roku 2002 hráči ovládají Tommyho Angela během kampaně pro jednoho hráče, pohybovat se lze pěšky či širokým výběrem automobilů a nově i na motocyklu.[1] Remake využívá stejný herní engine jako Mafia III, vylepšený světelný model a systém krytí, který původní hra neměla. Oproti původní hře přibyly motocykly. Ve hře je také nastavení obtížnosti 'Classic Difficulty', jde o nejtěžší nastavení, které mění některé hratelnostní prvky, jako například nutnost hlídat si množství munice a reakce policie na zločiny - tato nastavení přibližují hru originálu.

Mimo hlavní příběhovou linii je ve ve hře separátní mód Volné jízdy "Free ride" jako poklona původní hře. Tento mód umožňuje hráči prozkoumat město bez nutnosti plnit mise. Oproti originálu, je Volná Jízda a Extrémní jízda spojena do jednoho módu s tím, že mise z extrémní jízdy jsou nyní ve volné jízdě skryté po městě a hráč je může volně objevovat.

V říjnu 2020 přibyl do hry Patch, který přidal nové aktivity do volné jízdy, hráč může nyní taxikařit nebo závodit. Závodit lze ovšem jenom na závodním okruhu z mise Fair Play. Také přibyla možnost hrát hru v černobílém zobrazení, což je ve hře označeno jako "Noir Mode" (poklona Noirovým filmům z této doby). Patch rovněž umožňuje vypnout si ve hře části HUDu.

Vývoj

Mafia: Definitive Edition byla oznámena 13. května 2020 jako součást Mafia: Trilogy – remake Mafia, remaster Mafia II a re-release Mafia III. Vyvinuta kompletně od základů studiem Hangar 13 a podle oficiálních prohlášení té doby bude obsahovat „rozšířený příběh, hratelnost a hudbu“ originálu. Na vývoji se podílelo přes 200 lidí v Praze a Brně a další v Brightonu a Novatu. Vydání bylo původně naplánováno na 28. srpna 2020, z důvodů globální rýmičky covid-19 byla však odložena na 25. září.[2]

Vývojáři se u anglického obsazení rozhodli pro kompletní přeobsazení rolí oproti originálu z roku 2002. Herci mimo hlasu poskytli postavám svou podobu a výkon pro motion capture.

Plné lokalizace se dočkaly pouze jazyky, jenž byly plně lokalizovány v původní hře a tedy angličtina, čeština, francouzština, italština, němčina, ruština a španělština.

Další zásadní proměnou prošlo samotné zasazení. Vývojáři se zaměřili na napodobení stylu Amerických měst ve 20. a 30. letech 20. století, aby obohatili atmosféru a estetiku Lost Heaven a jednotlivých čtvrtí; některé čtvrti byly také přejmenovány (Hoboken – Holbrook). Úpravy v topografii mapy vedly ke změně v rozložení ulic, jež byly provedeny pro příjemnější jízdu a podle týmu měly za následek více vyhlídek na město. Bylo využito specializovaného data-mapping systému k identifikování často využívaných cest, aby byla omezena jízda po stále stejných trasách. Což se projevilo kupříkladu přemístěním Salieriho baru a závodního okruhu[3].

Hudba

Hudba v remaku vychází z původní hudby ve hře Mafia složené Vladimírem Šimůnkem. Úpravy původní hudby a skládání nových stop zařídil skladatel Jesse Harlin a zvukový ředitel Matt Bauer. Většina hudby byla nahrána v roce 2019 a nahráváno bylo v Nashvillu a také v Praze, přičemž v Praze byly nahrány smyčcové nástroje a perkusní, dřevěné a žesťové nástroje v Nashvillu. Kvůli globální rýmičce covid-19 probíhalo nahrávání netradičně, a to rozsazením hudebníků a nahrávání jednotlivých stop každou zvlášť.[4]

Zajímavosti a odlišnosti od původní hry

 • V původní verzi měla Sára málo prostoru a objevila se jen v jedné kapitole, ale v nové verzi měla více prostoru a objevila se ve více kapitolách.
 • V nové verzi jsme se mohli dozvědět příjmení Paulieho (Lombardo), Sama (Trapani) Sáry a Luigiho (Marino), mohli jsme se dozvědět i jméno radního (Roberto Ghillotti).
 • V původní verzi se obchodník v 12.kapitole Skvělý obchod jmenoval Bill a byl během přestřelky na parkovišti zabit, zatímco v nové verzi se jmenoval Gates a byl jen zraněn, což je odkaz na bohatého milionáře Billa Gatese.
 • V nové verzi Salieriho osobní strážce Carlo dostal více prostoru.
 • Ze hry byly vyškrtnuty postavy Idiota Joea a Žlutýho Peta.
 • V nové verzi se mise Jen tak pro radost odehrávala v noci, do přístavu jeli s náklaďákem všichni 3 Tom, Paulie i Sam a mezi kamerunskými doutníky byly drogy, ale v původní verzi se mise odehrávala přes den, s náklaďákem do přístavu jel jen Tom a mezi kubánskými doutníky byly diamanty.
 • Došlo k přejmenování u některých čtvrtí (Holbrook místo Hoboken, North Park místo New Ark a Beech Hill místo Oak Hill).

České obsazení dabingu

Remake obsahuje kromě titulků i dabing, mimo jiných jazyků také v češtině. Ten má na starosti i společně s distribucí společnost Cenega Czech. Oproti anglickému originálu, kde se rozhodli pro kompletní přeobsazení, pro český dabing byla snaha obsadit co nejvíce původních herců, avšak i zde došlo k přeobsazením.[5][6]

Dále také Petr Neskusil, František Kreuzmann ml., Jiří Valšuba, Otmar Brancuzský, Jana Mařasová, Tomáš Borůvka, Bohdan Tůma, Pavel Tesař, Valérie Zawadská, Jiří Ployhar, Jiří Bábek, Jan Vondráček, Marek Libert, Petr Gelnar, Milan Bouška, Oldřich Hajlich, Michal Holán, Antonín Navrátil, Radka Stupková, Miroslav Hanuš, Libor Hruška, Zbyšek Pantůček, Jana Holcová, Petr Burian, Bohuslav Kalva, Ernesto Čekan, Václav Rašilov, Jaroslav Horák a další.[7]

Velká Galerie

YouTube

Mafia: Definitivní Edice – Recenze
Mafia: Definitive Edition – FULL GAME CZ


Daniel Vávra – Názor na novou Mafii
Porovnáváme původní Mafii s Definitivní Edicí


Poznámky

 1. V preview verzi hry v cutscénách daboval Ladislav Cigánek

Reference

 1. BUMBOVÁ, Zuzana. Remake původní Mafia 1 nabídne i český dabing, motorky a nový scénář [online]. CDR, 2020-05-20, [cit. 2020-06-26]. Dostupné online.  
 2. WEB, 2K. A Message from Hangar 13 and 2K. Mafia - Official Website [online].  [cit. 2020-08-04]. Dostupné online.  ( ) 
 3. WEB, 2K. Rebuilding Lost Heaven for Mafia: Definitive Edition. Mafia - Official Website [online].  [cit. 2020-08-03]. Dostupné online.  ( ) 
 4. Jak vznikala hudba pro remake první Mafie. Hrej.cz [online].  [cit. 2022-02-14]. Dostupné online.  ( ) 
 5. WEB, 2K. Recasting Tommy Angelo for Mafia: Definitive Edition. Mafia - Official Website [online].  [cit. 2020-08-03]. Dostupné online.  ( ) 
 6. WEB, 2K. The supporting cast of Mafia: Definitive Edition. Mafia - Official Website [online].  [cit. 2020-08-03]. Dostupné online.  ( ) 
 7. Mafia: Definitivní edice / Mafia: Definitive Edition • Dabingforum.cz. dabingforum.cz [online].  [cit. 2020-08-30]. Dostupné online.  

Externí odkazy