13. září 2021 je velmi významné datum pro naši Encyklopedii !!
Máme zcela novou kancelář, která leží přímo u obchodního centra Atrium Flora a stanice metra Flora !
Naše stará adresa je definitivně nahrazena novou — Jičínská 226/17, 130 00 Praha 3 - Žižkov.

Prut (řeka)

Z Multimediaexpo.cz


Prut (ukrajinsky Прут, rumunsky Râul Prut) je řeka na Ukrajině (Ivano-Frankivská, Černovická oblast), v Rumunsku (župy Botoşani, Iaşi, Vaslui, Galaţi) a v Moldavsku. Pod městem Černivci tvoří v krátkém úseku ukrajinsko-rumunskou hranici a poté v délce 711 km moldavsko-rumunskou hranici. Je 989 km dlouhá. Povodí má rozlohu 27 500 km².

Obsah

Průběh toku

Pramení ve Východních Karpatech na severním svahu hřbetu Černohora. Až k městu Černivci teče v hluboce zařezané dolině, níže se pak dolina rozšiřuje až na 10 km u města Leovo. Říční koryto je široké a místy řeka překonává peřeje. Ústí zleva do Dunaje poblíž města Galaţi.

Přítoky

Vodní stav

Zdrojem vody jsou sněhové a dešťové srážky. Průměrný roční průtok vody činí přibližně 80 m³/s, maximální 5000 m³/s a minimální 15 až 20 m³/s. Zamrzá v lednu až v únoru na 40 až 50 dní. Při otepleních rozmrzá. Ledy z řeky mizí v první polovině března. Nejvyšších vodních stavů dosahuje na jaře. V létě a na podzim dochází k povodním při deštích a v zimě při otepleních a deštích.

Využití

Vodní doprava je možná do města Leovo. Na řece leží města Jaremče, Kolomyja, Sňatyn, Černivci, Novoselycja, Ungheni, Leovo.

Historie

Ve starověku byl známý jako Pyretus, či Porata. Před rokem 1940, kdy Sovětský svaz okupoval Besarábii a Severní Bukovinu, téměř celá řeka protékala Rumunskem.

Externí odkazy

Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Prut (řeka)