Multimediaexpo.cz:Článek dne/Archiv

Z Multimediaexpo.cz

Přejít na: navigace, hledání

Zde je archiv článků DNE pro rok 2017, které již byly zveřejněné na hlavní stránce (aby nedocházelo k častému opakování).

Všechny články se vkládají pomocí šablon.George Michael během světového turné roku 1988

George Michael, (* 25. června 1963, † 25. prosinec 2016), byl britský zpěvák, skladatel a producent s kyperskými kořeny. V letech 19811986 působil společně s Andrewem Ridgeleym v popové skupině Wham!, která se proslavila hity jako Wake Me Up Before You Go-Go, Freedom, I'm Your Man, The Edge of Heaven či Last Christmas. Později se vydal na dráhu sólového zpěváka ovlivněného soulem a rhythm and blues, se skladbami jako Jesus To A Child nebo Fastlove či duetem s Eltonem Johnem Don't Let the Sun Go Down on Me. Za svou kariéru prodal více než 100 milionů hudebních nosičů, získal tři ceny Brit Awards a dvě Grammy.

Na začátku vystupoval jako DJ. Svou pěveckou kariéru začal se ska kapelou The Executive, kterou založil se spolužákem Andrewem Ridgeleym. Ta ovšem vydržela jen krátce. Proslavil se až po založení skupiny Wham! v roce 1981. Kapela těžila z nastupujícího žánru videoklipů a za svou pětiletou existenci celosvětově prodala přes 25 milionů nahrávek. Mezi její hity patřily Wake Me Up Before You Go-Go, vánoční Last Christmas, Freedom, I'm Your Man či The Edge of Heaven. V roce 1986 se však rovněž rozpadla a George Michael se vydal na sólovou dráhu. Už v roce 1984 vydal úspěšný single Careless Whisper, v roce 1986 přidal A Different Corner, o rok později s Arethou Franklin I Knew You Were Waiting For Me.

Debutové sólové album s názvem Faith a hitem One More Try mu vyšlo v roce 1987 a vyhrálo Grammy v kategorii Nejlepší album roku. 21 milionů (v USA více než 10 milionů) prodaných kusů ho zařadilo na 52. místo v žebříčku nejprodávanějších desek všech dob v USA. Po celém světě se prodalo více než 85 miliónů jeho nahrávek, George Michael byl nejvíce hraným interpretem britských rádií za uplynulých 20 let.

V roce 1991 se stal úspěšným jeho duet s Eltonem Johnem Don't Let the Sun Go Down on Me. Dne 20. dubna 1992 vystoupil ve Wembley se skupinou Queen na benefičním vzpomínkovém koncertě The Freddie Mercury Tribute k poctě jejího zesnulého zpěváka Freddieho Mercuryho. Zde zazpíval tři písně z repertoáru Queen...


284. článek dne...(do 9. ledna 2017)Retušovaná fotografie Elvise z 21. prosince 1970

Elvis Aaron Presley, známý jako „Král (The King)“, (* 8. ledna 1935, † 16. srpna 1977) byl americký zpěvákherec. Dokázal nenásilně skloubit inspiraci z černošského spirituálu, blues a country a stal se nejvýznamnější postavou amerického rock and rollu. Během své více než dvacet let trvající kariéry překonal mnoho rekordů prodeje desek a návštěvnosti koncertů. Víc než 100 jeho singlů se dostalo do TOP 40 ve Spojených státech a 17 se dostalo na 1. místo. Dodnes bylo prodáno přes jednu miliardu kopií jeho nahrávek.

Jako první nahrál Elvis tehdy populární balady My Happiness and That's When Your Heartaches Begin v Sun Records jako dárek pro svoji matku. Majitel společnosti Sam Phillips tou dobou hledal „bělocha s černošským hlasem“ a rozpoznal Elvisův zázračný potenciál. Roku 1954 nahráli bluesovou píseň That's All Right (Mama) a na druhou stranu původně bluegrassovou Blue Moon of Kentucky. V tehdejší době byl ovšem velký problém prorazit s černošskou hudbou, nicméně časem se to podařilo. Druhým Elvisovým singlem bylo Good Rockin' Tonight spolčně s I Don't Care if the Sun Don't Shine.

Roku 1955 se jeho kariéry ujal nový manažer Tom Parker a události nabraly rychlý spád. Elvis přešel k velké nahrávací společnosti RCA Records, roku 1956 nazpíval první singl pro RCA Records Heartbreak Hotel, jehož se rychle prodalo přes milion kopií. Od roku 1956 se také začal objevovat v televizi, velmi známé je jeho vystoupení před kamerou 5. června 1956 s písní Hound Dog, při které nedokázal pořádně „stát na značce“ a poněkud improvizoval. Roku 1957 vystoupil dokonce ve slavné Ed Sullivan Show.

Jeho prvním filmem byl Love Me Tender (1956), mezi jeho nejlepší filmy patří Jailhouse Rock (1957) a King Creole (1958).

Je absolutně prvním umělcem, který ve čtyřech vystoupeních za sebou vyprodal Madison Square Garden v New Yorku ve dnech 9.–11. června 1972.


285. článek dne...(do 16. ledna 2017)Kate Moss v roce 2014.

Katherine Ann Moss, (* 16. ledna 1974) je anglická supermodelka a módní návrhářka. Je známou štíhlou postavou, zajímavými vztahy a ikonickými reklamními kampaněmi. Objevila se na více než 300 obálkach časopisů.

Moss se narodila v Addiscombe, v londýnském samosprávním městě Croydon v Anglii. Navštěvovala základní školu Ridgeway, potom Vysokou školu Riddlesdown, ale nebyla známa svým akademickým úspěchem, ačkoliv vynikala v sportu.

Objevila jí ve věku 14 roků Sarah Doukas (zakladatelka Storm Model Management) v roce 1988, na letišti JFK v New Yorku, po prázdninách na Bahamách. Kariéra Mossové začala, když jí Corinne Day nafotil černobílé fotky pro britský časopis The Face ve věku 15 roků, v sérii fotek zvané "The Third Summer of Love". Moss se stala antimodelkou v 90-tých letech jako protiklad k modelkám té doby, jako Cindy Crawford, Claudia Schiffer a Naomi Campbell, které měli vysoké ženské postavy.

V roku 1993 uvedla tulácký styl ve značně zveřejňované kampani pro Calvina Kleina, která zahrnovala také nahé pózování v reklamách na parfémy této značky Obsession. Moss okouzlila módní průmysl navzdory nezvykle malé výšce na předvádění na mole a pracuje pro takové elitní domy jako Gucci, Dolce & Gabbana, Louis Vuitton, Versace, Burberry, Chanel, Missoni, Dior, Longchamp a David Yurman.

Moss se zúčastňuje kampaní pro největší italské, francouzské, americké a britské návrháře jako Dior, Yves Saint-Laurent, Burberry, Rimmel a Bvlgari. Je zobrazovaná v největších módních časopisech jako UK Vogue, US Vogue, a francouzském Vogue, mezi jinými jsou to Man, Vanity Fair, Face a W. Moss se objevila na obálce Vogue minimálně 23-krát a 17-krát na titulní straně vydaní časopisu W, přičemž jedno číslo časopisu s 9 různými obaly znázorňuje tuto modelku. W dokonce označil Kate svojí múzou. Pracuje s nejznámějšími současnými fotografy v módním průmyslu, jako jsou Mario Testino, Mario Sorrenti, Steven Klein a Juergen Tellerem. Vyhrála prestižní ocenění Vogue/CFDA award udělované Fashion Designers of America (americkými módními návrháři) v červnu 2005.


286. článek dne...(do 17. ledna 2017)Carolina Ardohain v roce 2008.

Ana Carolina Ardohaín Dos Santos (* 17. ledna 1978) je argentinská supermodelka a televizní hvězda. Lidé jí velmi často znají pod přezdívkou Pampita.

Až do svých 17 roků žila v Santa Rosa. Tady ukončila základní školu na Escuela Nº 1 a střední školu absolvovala na Colegio República Argentina. Kromě toho, v tomto období se 9 roků věnovala studiu baletu. Byla Národní studentskou královnou krásy a také Královnou krásy provincie Trigo v Jujuy.

Po přestěhování do hlavního města Buenos Aires, pracovala v různých povoláních, aby si přivydělala. Začala v jednom z "bowling" klubů, potom fungovala jako promotérka. Později pracovala jako prodavačka oblečení v různých obchodech až dokud jí prostřednictvím jednoho z početných kastingů nevybrali jako modelku na předvádění, paradoxně, značky té samé fimy, které oděvy prodávala. Tam díky pomoci Pancha Dotta začala její oslňující kariéra modelky a pro svoje kampaně si jí vybírali všechny významné společnosti Latinské ameriky, předváděla na módních přehlídkách, grafických reklamách a její tvář se stala častým zjevem na stránkách časopisů jako Maxim, Cosmopolitan a Elle. Její známá přezdívka Pampita je odvozená nejen z místa narození – La Pampa, ale také podle histrické osobnosti, kterou na konci 70-tých let vytvořil Horacio Altuna. Pampita totiž bylo velmi krásné mladé děvče s fyzicky zaoblenými ladnými křivkami.

Její fotografie rovněž zahrnují kampaně na spodní prádlo pro společnosti Victoria's Secret a Wonderbra. Carolina Ardohain dostala příležitost předvést se divákům na televizních obrazovkách a to prostřednictvím různých vlastních programů a šou, přičemž nejznámější z nich jsou El Rayo a El sitio.

Během Mistrovství světa ve fotbale 2002 (Jižní Korea–Japonsko) se Ardohain stala "křestní mámou" argentinského Národního výběru.

Svoje místo si vydobyla také ve Španělsku, když byla španělskou televizí TVE pozvána do programu El Show de Flo. V listopadu 2002 se provdala za ex-modela, fotografa a podnikatele Martína Barrantese. Působila jako herečka v dvou argentinských telenovelách a to "Rebelde Way" (2003, Rebelantská cesta) a "Doble Vida" (2005, Dvojitý život). Mimo jiné jí vybrali na prezentaci reklamních kampaní značek Honda a Coca Cola.


287. článek dne...(do 25. ledna 2017)Aero L-159 (číslo 6067) v roce 2011.

Aero L-159 Alca (Advanced Light Combat Aircraft) je jednomístný, jednomotorový lehký víceúčelový taktický bojový podzvukový letoun. Dvoumístné varianty L-159T1 a L-159B jsou primárně určeny pro výcvik a kondiční létání pilotů, sekundárně mohou působit jako víceúčelové lehké bojové letouny.

Vznik letounu se odvíjel od zkušeností s typy L-39 a L-59. Samotný vývoj začal v roce 1994. Prototyp byl představen 12. června 1997. První let se konal 2. srpna téhož roku. První prototyp L-159 byl postaven jako dvoumístný. Jednalo se o modifikaci trupu letounu L-59. Další typy byly již jednomístné. Následně započal vývoj varianty B, která je dvoumístná a má sloužil jako cvičný letoun.

Česká armáda objednala a posléze obdržela 72 kusů jednomístné varianty L-159. Původně byly dislokovány na letištích Čáslav a Náměšť nad Oslavou, dnes jich je ve službě pouze 24 v Čáslavi, zbylé jsou uskladněny a hledá se pro ně kupec. Faktory snižujícími jejich prodejnost jsou mj. absence vlastních palubních zbraní a systému pro doplňování paliva za letu, stejně jako skutečnost, že řada důležitých náhradních dílů pochází ze Spojených států které ovšem do mnoha zemí díly nejsou ochotny z politických důvodů dodávat.

Letoun je vybaven pro bojovou činnost proti pozemním i vzdušným cílům a je schopen plnění bojových úkolů ve dne, v noci a za ztížených povětrnostních podmínek. Hlavním určením letounu je přímá letecká podpora. Je rovněž schopen vedení taktického vzdušného průzkumu a vzdušného boje na krátkou vzdálenost. Druhotným určením letounu je plnění výcvikových úloh při přechodu na plnohodnotné bojové letouny a rovněž výcvik v použití zbraňově-navigačního kompletu a samotných zbraní.

Pro plnění těchto úkolů je letoun vybaven moderním avionickým systémem, tzv. integrovaným zbraňově-navigačním kompletem (ZNK), jehož architektura je vybudována okolo sběrnice MIL-STD-1553 s dvojicí řídicích počítačů. Dodavatelem a integrátorem systému byla firma Boeing. ZNK umožňuje pilotovi řešit navigační úlohy a úkoly boje proti vzdušným a pozemním cílům a za letu měnit konfiguraci systémů a zobrazení informací na palubě podle okamžité potřeby.


288. článek dne...(do 1. února 2017)Originální manuál ukrývá opravdu mnoho informací.

Master of Orion je první díl série tahových strategických počítačových her typu 4X společnosti MicroProse. Byla vydána v roce 1993.

Hráč začíná s kolonií na jedné planetě. Úkolem je kolonizovat další planety, bránit je před nepřáteli a pomocí diplomacie a dobývání opanovat galaxii.

Ve hře je kromě hráče volitelný počet (1 až 5) dalších ras. Lze vybírat z deseti ras, z nichž každá má jinou rasovou výhodu (bonus na výzkum, na střelbu, na pozemní útoky, na růst populace, a další) Hráč s nimi může uzavírat mír či spojenectví, dávat dary, obchodováním zvýšit průmyslovou produkci či vyměňovat technologie. Pokud jsou již zkolonizovány alespoň dvě třetiny galaxie, každých 25 tahů se sejde Galaktická rada a ze dvou nejmocnějších říší volí Pána Galaxie. Volba je úspěšná, pokud některý z kandidátů získá alespoň dvě třetiny hlasů; zdržení se hlasování se počítá jako hlas proti oběma kandidátům. Po zvolení Pána Galaxie má hráč možnost odmítnout se podřídit jeho vládě; v takovém případě proti němu vedou příznivci Pána Galaxie válku do úplného vyhlazení.

Hráč může vyhrát hru tím, že se stane Pánem Galaxie, nebo vyhlazením ostatních ras.

Každá hvězdná soustava má nejvýše jednu kolonizovatelnou planetu. Existuje šest typů nepřítelského prostředí, například planeta toxická nebo s radiací. Ty lze kolonizovat až po vynalezené potřebné technologie. Dále se planety liší svojí úrodností, minerálním bohatstvím a kapacitou. Navíc existují artefaktové planety, na kterých lze najít technologie a výzkum na nich prováděný se počítá dvojnásobně. Nejvýznamnější z nich je Orion, na němž lze najít velmi pokročilé technologie a výzkum se čtyřnásobí. Tato planeta je chráněna velmi silnou válečnou lodí. Dobytí Orionu sice není nutná ani postačující podmínka k vítězství, ale ovlivní vztah ostatních mocností k hráči.

Růst kolonie spočívá ve zvyšování počtu obyvatel, továren a raketových základen. Během hry lze vynalézt technologie, které zvětšují maximální počet továren a obyvatelstva, účinnost raketových základen a efektivitu boje se znečištěním. Produkci každé kolonie může hráč rozdělit v libovolném poměru mezi pět různých oblastí.

Body výzkumu generované všemi koloniemi hráč může libovolně rozdělit mezi šest oblastí. V každé z těchto oblastí má na výběr z řady technologií...


289. článek dne...(do 2. února 2017)Justin Timberlake na 49. CMA Awards (2015).

Justin Randall Timberlake (* 31. ledna 1981) je americký zpěvák a herec, devítinásobný držitel prestižní Ceny Grammy a čtyřnásobný držitel Emmy Awards.

Do povědomí posluchačů se dostal coby člen světoznámé chlapecké skupiny 'N Sync. V roce 2002 vydal své první sólové album nazvané Justified, kterého se celosvětově prodalo více než 7 milionu kopií. Timberlakovo druhé album nazvané FutureSex/LoveSounds bylo vydáno v září 2006 a tři písně z desky se umístily na prvním místě Billboard Hot 100. Založil i svou vlastní nahrávací společnost nazvanou Tenman Records a oděvní značku William Rast.

Ve svých jedenácti letech soutěžil v televizní show Star Search, kde pod jménem Justin Randall zpíval country písně. V letech 1993 a 1994 účinkoval v pořadu The Mickey Mouse Club, ve kterém se seznámil se svým budoucím kolegou, jímž byl Joshua Scott "JC" Chasez, se svojí budoucí láskou a zpěvačkou Britney Spears, hercem a kamarádem Ryan Goslingem a zpěvačkou Christinou Aguilerou.

Od roku 1995 byl členem později známé chlapecké skupiny vystupující v 90. letech 20. století pod jménem 'N Sync, v ní se stal idolem teenagerů. V letech 1996 až 1997 se skupinou vystupovali především v Evropě. Roku 1998 vydali album *NSYNC, kterého se prodalo 11 milionů kusů. Druhé album vydali v roce 2000 a No Strings Attached se stalo nejrychleji se prodávaným albem historie. Obdobně úspěšné bylo i jejich třetí album Celebrity. Skupina zanikla v roce 2002, rozpad využil k vydání sólového alba.

Debutový singl se jmenoval "Like I Love You", poprvé jej zazpíval na udílení cen MTV Video Music Awards v srpnu 2002. Singl se umístil na 11. příčce žebříčku Billboard Hot 100 a zaznamenal i mezinárodní úspěch. V listopadu téhož roku vydal u vydavatelství Jive a Zomba debutové album nazvané Justified. Album dosáhlo velkého komerčního úspěchu. V prvním týdnu prodeje v USA debutovalo na čísle dvě a prodalo se jej 439 000 kopií. Nakonec se jen v USA tohoto alba prodalo více než 3,8 milionu kusů, celosvětový prodej přesahoval 7 milionovou hranici. Dalšími singly byly písně "Cry Me a River" (3. příčka), "Rock Your Body" (5. příčka) a "Señorita" (27. příčka). Album produkovali The Neptunes a Timbaland.


290. článek dne...(do 3. února 2017)Ashton Kutcher na Time 100 (2010)

Christopher Ashton Kutcher (* 7. února 1978) je americký herec, scenárista, producent, investor a bývalý model.

Svoji kariéru začal jako model. K herectví se dostal v roli Michaela Kelsa v televizním seriálu Zlatá sedmdesátá, který byl vysílán po dobu osmi sezón. Filmový debut přišel s romantickou komedií Brzy to přijde a pozornost publika získal rolí Hele vole, kde mám káru?. V roce 2003 si zahrál v romantických komediích Líbanky, Šílený rande a téhož roku na stanici MTV vytvořil, začal produkovat a moderovat pořad Napálené celebrity. V roce 2004 si zahrál hlavní roli ve filmu Osudový dotek a získal přízeň diváků.

Po účasti v soutěži IMTA v roce 1998, Kutcher podepsal smlouvu s další modelingovou agenturou v New Yorku, objevil se v reklamách pro Calvina Kleina a pracoval v Paříži a v Miláně.

Po svém úspěchu v modelingu, se přestěhoval do Los Angeles. Byl obsazen do mnoha rolí, i přesto, že roli Dannyho Walkera ve filmu Pearl Harbor (2001) (nahrazen Joshem Hartnettem) nevyhrál, včetně Hele vole, kde mám káru? (2000), Líbánky (2003) a Hádej kdo? (2005). V roce 2003 si zahrál v rodinném filmu Dvanáct do tuctu. V roce 2004 si zahrál hlavní roli v dramatickém filmu Osudový dotek, film získal negativní kritiku, ale skvělé tržby. V roce 2003 se stal tvůrcem, producentem a moderátorem show Napálené celebrity, která běžela na stanici MTV. Stal se exkluzivním producentem několika dalších show Krásky a šprti, Aventures in Hollyhood, The Real Wedding Crashers a Opportunity Knocks. Spoustu projektů je produkováno skrz Katalys Films, což je produkční společnost, kterou vytvořil s Jasonem Goldbergem. V roce 2010 produkoval a hrál v akční komedii Vrahouni, v které hrál nájemného vraha. V květnu 2011 bylo oznámeno, že nahradí Charlieho Sheena v seriálu Dva a půl chlapa. Jeho premiéru v seriálu v epizodě "Nice to Meet You, Walden Smidt" sledovalo 28,7 milionů diváků.

Je úspěšným investorem. Je spoluzakladatelem filmy A-Grade Invesments. 29. října 2013 společnost Lenovo oznámila, že najala Kutchera jako produkčního inženýra.


291. článek dne...(do 7. února 2017)Mosazný astroláb z roku 1465.

Mosaz je slitina mědi a zinku. Zvláštním druhem mosazi je tombak používaný k výrobě plášťů střel.

Mosaz se používá již od starověku (1 000 př. n. l.), ale ve velmi omezeném množství, protože ji bylo těžké vyrobit. Vyráběla se žíháním mědi s oxidem zinečnatým na dřevěném uhlí. Zinek se vyredukoval jako pára a rozpouštěl se v mědi. Mosaz byla velmi drahá, používala se na výrobu mincí a šperků. Společným tavením zinku a mědi se ji podařilo vyrobit až roku 1781. Díky svým chemickým a fyzikálním vlastnostem se i dnes používá v mnoha průmyslových odvětvích. Hustota mosazi 8 400 až 8 700 kg.m-3. Teplota tání je 850–920°C.

Výroba mosazi byla zpočátku velmi nekvalitní. Zinková ruda uhličitan zinečnatý (ZnCO3), neboli kalamín, se nechával s mědí redukovat pod dřevěným uhlím za teplot kolem 1 000 °C. Bod varu zinku je ale 907 °C, takže se většina zinku vypařovala a pouze část se ho vstřebávala do mědi. Tímto způsobem se mosaz vyráběla až do počátku 19. století, kdy se podařilo zachycovat a následně nechávat kondenzovat zinkové páry. To vedlo k možnosti průmyslové výroby mosazi.

K získávání mosazi je používáno 25 % veškeré produkce mědi. Největší technologickou potíží při výrobě je ztráta zinku vzniklá jeho odpařováním. Kvůli tomu se při výpočtu vsázky zinek leguje vždy na horní hranici normy. Výroba je neobyčejně náchylná na dodržování a nepřekračování tavících teplot. Interval teploty tuhnutí mosazí je 950 – 880 °C. Teplota lití se vybírá přibližně do 50 až 100 °C nad likvidem, takže do 1 050 °C. Teplota tavení nesmí překračovat teplotu lití o více než 50 °C, a tak se volí do 1 100 °C. Při kontrole jakosti se měří teplota a zjišťuje se výsledné chemické složení taveniny.

Mosazi pro tváření obsahují 5–42 % zinku. Ms 70 a Ms 67 jsou optimální pro zpracování zastudena. Ms 63, Ms 60 a Ms 58 zase pro výrobu výkovků. Pokud do těchto mosazí přidáme 1 až 2 % olova, zvýšíme tím jejich obrobitelnost.

Hlubokotažné mosazi mají obsah zinku okolo 30 %, takže to jsou mosazi Ms 70 a Ms 68. Trpí na vyšší obsah nečistot. Jsou vhodné pro zpracování zastudena. Dodávají se jako nejrůznější tvárné polotovary. Pro hluboký tah ve vyžíhaném stavu, a pro ostatní účely v různých stupních tvrdosti. Využívají se k výrobě lamelových chladičů do automobilů, nebo třeba lopatek parních turbín.


292. článek dne...(do 21. února 2017)Rihanna v New Yorku (2011)

Rihanna (* 20. února 1988) je barbadoská zpěvačka, která je ve své tvorbě ovlivněna styly R&B, reggae, dancehall a dance. Nahrává u hudební společnosti Def Jam Recordings a Roc Nation.

Je držitelkou sedmi cen Grammy. Celkem nahrála dvanáct "number-one" hitů (v americké hitparádě Billboard Hot 100) a ve svých 23 letech tak byla nejmladší umělkyní, která toho dosáhla. Do roku 2012 celosvětově prodala na 25 milionů kusů alb, a také 60 milionů digitálních kopií singlů, což z ní činí nejúspěšnější umělkyni v digitálním prodeji. Podle Billboard také získala 20 Hot 100 Top 10 singlů rychleji než jakýkoli jiný solo umělec za poslední století za období šesti let a čtyř měsíců, čímž se dostala v žebříčku na Madonnu a umístila se na druhém místě, s prvním obsazeným skupinou The Beatles. Nyní vyhrála také cenu Ikony naší generace od American Music Awards a byla tak prvním umělcem tohoto ocenění.

Je také nejsledovanější umělkyní historie na YouTube, kde její kanál (RihannaVEVO) dosáhl téměř 5 a tři čtvrtě miliardám zhlédnutí, kdyby se ale započítala všechna videa, kde Rihanna vystupuje, tak by počet zhlédnutí dosáhl okolo 6 a čtvrt miliard. Kanál RihannaVEVO má taktéž nejvíce VEVO Certified videí (tj. videa, která dosáhla více než 100 milionů zhlédnutí) s celkovým počtem 20. Ovšem poté jsou dvě videa s Eminemem, jedno se Shakirou, jedno s Drakem a jedno se skupinou Coldplay, jež všechna přesáhla 100 milionů zhlédnutí. Proto má Rihanna, zatím, 25 VEVO Certified videí.

Má dva mladší bratry, kteří se jmenují Rorrey a Rajad. Rihanna chodila na dvě základní školy, kde se dvěma spolužačkami založila hudební trio. V roce 2004 vyhrála „Miss Combermere Beauty Pageant“ a vystoupila na „Colours of Combermere School Show“ s písní „Hero“ od Mariah Carey". Když jí bylo 15, nastal pro Rihannu zásadní zlom v kariéře. Jeden z jejich přátel ji totiž představil producentovi Evanu Rogersovi, který byl na Barbadosu na dovolené s manželkou. Evan Rogers a jeho kolega Carl Sturken pomohli Rihanně nahrát v USA vlastní písně a rozeslali je do několika nahrávacích společností. Jednu z nahrávek dostal do ruky i Jay-Z, který s ní podepsal smlouvu u jeho nahravácí společnosti Def Jam Recordings.


293. článek dne...(do 24. února 2017)Letecký pohled na město Cheb.

Cheb je významné město na západě Čech v Karlovarském kraji, které leží na řece Ohři.

Historie Chebu, jednoho z nejstarších měst na území Čech, sahá do 9. století. Poprvé je připomínán v roce 1061 v listině německého krále Jindřicha IV. S kolonizační politikou raného středověku souvisí stavba prvního kamenného hradu. V roce 1157 získává Cheb jako dědictví německý císař Friedrich Barbarossa, který nechává starý hrad přebudovat na reprezentativní císařskou rezidenci. Za vlády krále Jana Lucemburského bylo město v roce 1322 jako dědičná zástava definitivně připojeno k zemím Koruny české. V rámci království mělo výsadní postavení samosprávného území a vlastní sněm. Služeb Chebských využíval pro svá politická jednání i český král Jiří z Poděbrad. V 16. století se v dosud katolickém Chebu začínají prosazovat vlivy protestantismu. Poslední událostí, která dala městu zasáhnout do velké politiky, bylo zavraždění generalissima císařských vojsk, vévody Albrechta z Valdštejna, ke kterému došlo v Chebu 25. února 1634. Druhá polovina 17. století a století 18. znamenají pro město výraznou barokní proměnu. Na přestavbách a výstavbě nových budov se podíleli tak významní architekti a stavitelé jako Kryštof Dienzenhofer, Abraham Leutner, Pavel Bayer, Giovanni Batista Alliprandi, Anton Pfeffer a chebský rodák Balthasar Neumann, který má stálou expozici v Krajském muzeu. Historické městské jádro prošlo na přelomu 50. a 60. let 20. století rozsáhlou asanací a rekonstrukcí. Pro svoji stavební a architektonickou jedinečnost byl Cheb, ve kterém dnes žije přes 33 000 obyvatel, prohlášen v roce 1981 městskou památkovou rezervací. Město má své muzeum, divadlo se stálou scénou, Galerii výtvarného umění, galerii fotografie G4 a Městskou knihovnu.

Historický dům číslo 17, stojící na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad, zdobí rodový erb Junckerů z roku 1379. Zde, v někdejším hostinci U zlatého jelena, bydlel roku 1791 básník Friedrich Schiller, když v Chebu sbíral materiál pro své dílo o Valdštejnovi. Později po pobytu básníka Friedricha Schillera byl dům nazýván domem Schillerovým. Kromě toho zde bydleli 1547 císař Karel V., 1673 císař Leopold I. nebo 1798 arcivévoda Karel. Dominantou východní strany náměstí je nová barokní radnice postavená v letech 1723 až 1728 podle návrhu pražského dvorního architekta Giovanniho Battisty Alliprandiho.


294. článek dne...(do 1. března 2017)Originální CD Warcraftu III

Warcraft III: Reign of Chaos je strategická počítačová hra společnosti Blizzard Entertainment vydaná 5. července 2002.

Jde o druhé pokračování hry Warcraft: Orcs & Humans a třetí hru ve fiktivním světě Warcraft.

Datadisk ke hře Warcraft III: The Frozen Throne byl vydán s ročním odstupem 1. července 2003.

Warcraft III obsahuje čtyři hratelné rasy, a to Lidi a Orky, kteří se již objevili v předešlých hrách, a noční elfy a nemrtvé, kteří jsou v příběhu Warcraftu novinkou. V single-player kampani si stejně jako ve StarCraftu zahrajete za všechny rasy v postupném příběhu. Mód multiplayer dovoluje hru proti jiným hráčům, přes internet, ale i hru proti počítačem kontrolovaným postavám stejně jako v single-player módu.

Děj hry začíná po mnohaletém klidu ve chvíli, kdy se mladému vůdci Hordy Thrallovi ve snu zjeví bývalý mocný kouzelník a nyní prorok Medivh a vyzve jej k ukončení bojů s lidskou Aliancí, opuštění země Lordaeronu a vyhledání západního kontinentu Kalimdor. Thrall toto varování poslechne a společně s osvobozenými azerothskými orky odpluje.

Medivh zatím v podobě havrana zaletí do Lordaeronu, kde právě Král Terenas jedná s Arcimágem Antonidasem o nákaze, jež postihla severní území. Medivh se k diskuzi přidá a přesvědčuje krále k tomtéž kroku jako přesvědčil Thralla. Terenas pokládá proroka za blázna a neuposlechne. Medivh poté letí do města kouzelníků, Dalaranu a zkusí totéž u Antonidase. Ten je však stejně skeptický jako Terenas. Jejich rozhovor tajně sledovala Antonidasova studentka Jaina Proudmoore. Antonidas jí pošle na pomoc lordaereonskému princi Arthas Menethilovi, který mezitím se svým paladinským mistrem, Utherem Lightbringerem, zlikvidovali orkské pány mečů klanu Blackrock. Všichni se potom poprvé střetávají s nemrtvými, které řídí kult "Zatracených" pod vedením necromancera Kel'Thuzada, kteří roztrušují po vesnicích nakažené obilí, které poddané změní na jeho zvrácené služebníky. Společně pak odhalují stále chmurnější informace...


295. článek dne...(do 14. března 2017)V Tower (mrakodrap), Pankrácká pláň (Praha)

V Tower je třicetipatrový 104 metrů vysoký mrakodrap se 130 byty, budovaný na Pankrácké pláni v Praze 4, na dosud nezastavěné ploše severovýchodně od křižovatky ulic Pujmanové a Milevská, na hranici Krče a Nuslí, nedaleko trojmezí s Podolím. V době svého vzniku byl nejvyšším bytovým domem v České republice. Stavba byla zahájena v červnu 2015, dokončena má být v říjnu 2017. Investorem je lucemburská skupina Aceur Investment, návrh je od českého architekta Radana Hubičky. Projekt by měl stát tři miliardy korun.

Mrakodrap bude mít 130 bytů, které se budou nacházet od 5. patra výš. Jejich plocha bude v rozmezí 50 až 400 metrů čtverečních a jejich cena bude stoupat s výškou. Nejluxusnější budou střešní byty zvané penthousy, které budou mít vlastní bazény a terasy. Pro obyvatele bytů bude k dispozici například privátní fitness a bazén, služby hotelového typu včetně například čistírny a úklidu zajistí non stop fungující recepce. Denně 24 hodin bude fungovat také vlastní ochranka. Parkování bude zajištěno ve třech podzemních podlažích, kde se bude nacházet 254 parkovacích stání. Celý vzhled stavby má dle slov architekta symbolizovat mužství a ženství.

Dosud je nejvyšším bytovým domem Rezidence Eliška v pražských Vysočanech, která má 25 pater a výšku téměř 94 metrů.

Původně se projekt jmenoval City Epoque a patřil zkrachovalé firmě ECM. Ta ho plánovala postavit už před ekonomickou krizí, její nástup však plány na několik let zmrazil. Nakonec projekt koupila developerská společnost PSJ Invest, investorem se stala lucemburská investiční skupina Aceur Investment a po dlouhých odkladech stavba konečně v červnu 2015 započala. Dokončení se plánuje na říjen 2017.

Samotná budova se nachází na pravém břehu řeky Vltavy v Nuslích, necelých 5 kilometrů od centra Prahy a spolu s dalšími výškovými budovami vzdálenými méně než 300 m jako City Tower (109 m), City Empiria (104 m) a Panorama Hotel Prague (79 m) bude tvořit hlavní dominantu Prahy 4. Vyvýšené místo pankrácké pláně poskytne obyvatelům V Toweru panoramatický výhled na obytné čtvrtě Vyšehrad, Vinohrady, ale i na historické centrum s Pražský hradem. Komplex se nachází v blízkosti několika rekreačních zařízení a nedalekého obchodního centra Arkády Pankrác.


296. článek dne...(do 22. března 2017)Karolína Plíšková na US Open 2016

Karolína Plíšková (* 21. března 1992) je česká profesionální tenistka, která na okruh ITF vstoupila roku 2006 a profesionálkou se stala v sezóně 2009. Hraje za pražský klub I. ČLTK. Do sezóny 2013 strávila převážnou část kariéry na okruhu ITF, kde získala první titul v roce 2008 na turnaji v Bolu.

Ve své dosavadní kariéře na okruhu WTA Tour vyhrála šest turnajů ve dvouhře a pět získala ve čtyřhře. V rámci okruhu ITF si připsala deset titulů ve dvouhře a šest ve čtyřhře, které většinou vybojovala se svým dvojčetem Kristýnou, která je také profesionální tenistkou. Na žebříčku WTA byla ve dvouhře nejvýše klasifikována v říjnu 2016 na 5. místě a ve čtyřhře pak v témže měsíci na 11. místě.

V juniorské kategorii získala singlový titul na grandslamu Australian Open 2010, když ve finále zdolala Britku Lauru Robsonovou poměrem 6–1 a 7–6. Ve finále ženské dvouhry US Open 2016 ji přehrála druhá hráčka žebříčku a nastupující světová jednička Angelique Kerberová.

V českém fedcupovém týmu debutovala v roce 2015 v utkání světové skupiny proti Kanadě, když nastoupila do úvodního utkání, v němž dokázala ve dvou sadách porazit Françoise Abandovou. Následně porazila ještě ve třetí dvouhře Gabrielu Dabrowskou, čímž zajistila Česku postup do semifinále. Češky v sérii nakonec zvítězily celkově 4:0 na zápasy. Ve finále Fed Cupu 2015 v Praze proti Rusku plnila roli hráčky číslo dvě. Nejprve podlehla Šarapovové, v dalším utkáním však porazila za nepříznivého stavu 1:2 z pohledu Česka Pavljučenkovovou. V závěrečné čtyřhře pak Plíšková a Barbora Strýcová porazily ve třech setech pár Pavljučenkovová a Vesninová a český tým se tak stal vítězem této soutěže.

Na ženském okruhu ITF debutovala v roce 2006, kdy se objevila na turnajích ITF v Chorvatsku. Hlavní soutěže se zúčastnila, hned ve svém druhém turnaji v Cavtatu, kde došla až do osmifinále. Debutu se dočkala i na okruhu WTA, když se pokoušela probojovat z kvalifikace domácího turnaje Prague Open 2006.

Sezónu 2007 začala opět na turnajích ITF v Chorvatsku. Následně hrála na domácím turnaji Prague Open 2007, kde jí organizátoři dali divokou kartu do hlavní soutěže. Konečná přišla hned v prvním kole. Divákům se zde také představila i ve čtyřhře po boku svého dvojčete Kristýny Plíškové. Za celou sezónu se celkem čtyřikrát probojovala do osmifinále a rok ukončila na 860. místě žebříčku.


297. článek dne...(do 24. března 2017)