V pátek 26. dubna 2024 úderem 22 hodiny začíná naše nová
a opravdu velká série soutěží o nejlepší webovou stránku !!
Proto neváhejte a začněte hned zítra soutěžit o lákavé ceny !!

Soči

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
m (Nahrazení textu)
m (1 revizi)

Verze z 16. 11. 2013, 18:33


Soči (rusky: Сочи[1]) je ruské město v Krasnodarském kraji, nacházející se mezi pobřežím Černého moře a úpatím Kavkazu. Žije v něm okolo 330 tisíc obyvatel. Soči s předměstskými oblastmi je roztaženo do délky 147 kilometrů a může proto být v závislosti na pojetí evropských hranic označováno za nejdelší město v Evropě.[2] Městská aglomerace Velké Soči je rozlohou 3502 km2 největší v Rusku, 3,5krát větší než Moskva. V roce 2014 uspořádá zimní olympijské hry.

Obsah

Historie

Od 6. do 15. století oblast patřila Chazarům, kteří v moderním Soči vybudovali mnohé budovy, např. kostely. V části Loo se zachovaly ruiny byzantské baziliky. Od 15. století černomořské pobřeží kontrolovala Osmanská říše, ale po porážce Turků v roce 1829 byla oblast předána Rusku.

V roce 1838 byla založena pevnost Aleksandrija (rus. Александрия), přejmenovaná o rok později na Navaginské opevnění a po Krymské válce obnovena jako Dachovskij post, později Dachovskij posad. Až v roce 1896 dostalo sídlo současné jméno podle protékající řeky (Šača v místních jazycích). Městem se stalo Soči v roce 1917.

Již v první polovině 20. století se ze Soči stalo výstavní rekreační středisko, kde měl své letní sídlo Stalin a nyní ho tam má v Vladimir Putin. Jeho sídlo má název Bočarov ručej a prezident je výjimečně používá jako místo k neformálním politickým jednáním.[3]

Podnebí a geografie

Navzdory podhorské poloze má město velmi příjemné klima. Průměrné letní teploty jsou mezi 26 a 32 °C. Rekreační oblast je i v zimě teplá (průměr v lednu a únoru 7 °C). Podnebí zde umožňuje pěstovat čaj – na nejsevernějším místě v Evropě.

Ekonomika

Základem hospodářství Soči je turistika a poskytování souvisejících služeb, význam má i potravinářský průmysl a v menší míře strojírenství a stavebnictví.

Městskou dopravu zajišťují autobusy, projekt trolejbusové sítě nebyl za sovětské éry realizován, nyní se plánuje výstavba trasy lehkého metra. Meziměstskou dopravu zajišťuje hlavně železnice, ale také přístav a mezinárodní letiště Adler-Soči.

Kultura a turistika

Letní turistickou atrakcí je každoroční filmový festival Kinotavr, v říjnu se koná festival módy Sametové sezóny, celý rok je přitažlivá Kavkazská biosférická rezervace, zapsaná v roce 1999 do seznamu památek Světového dědictví UNESCO.

Ve městě je několik muzeí – např. umělecké, etnografické či Literární památník N. A. Ostrovského. Soči má velké množství kulturních, historických, přírodních a architektonických památek[4]

Sport

Soči je známé svou tenisovou školou, která vychovávala v mladém věku některé šampiony – např. Jevgenije Kafelnikova nebo Marii Šarapovovou, která se odsud v sedmi letech přestěhovala na Floridu.

Olympijská kandidatura

Poprvé Soči kandidovalo na pořádání zimních olympijských her 2002, které ale byly přiděleny Salt Lake City. V červenci 2005 Ruský olympijský výbor oznámil kandidaturu města na pořádání zimních olympijských her 2014. Město se o hry ucházelo za silné podpory ústřední vlády a samotného prezidenta Putina. Součástí plánu je vybudování některých sportovišť v blízkém sousedství kavkazských přírodních rezervací, což se stalo předmětem kritiky ekologických organizací.[5] Mezinárodní olympijský výbor nicméně svými hlasy 5. července 2007 rozhodl, že hry se uskuteční právě v Soči.

Partnerská města

Partnerskými městy Soči jsou:

Významné osobnosti

Galerie

Externí odkazy


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Soči

Chybná citace Nalezena značka <ref> bez příslušné značky <references/>.