V pátek 26. dubna 2024 úderem 22 hodiny začíná naše nová
a opravdu velká série soutěží o nejlepší webovou stránku !!
Proto neváhejte a začněte hned zítra soutěžit o lákavé ceny !!

Antverpy

Z Multimediaexpo.cz

Antverpy v roce 2014

Antverpy (nizozemsky Antwerpen, francouzsky Anvers) jsou se svými přibližně 464 000 obyvateli druhým největším belgickým městem. Město má velký přístav, druhý největší v Evropě. Antverpy leží na pravém břehu řeky Šeldy. Město si během doby své existence vysloužilo dvě přezdívky. Rubensovo město se mu říká proto, že tu žil vlámský malíř Peter Paul Rubens. Pojmenování Jeruzalém západu si město vysloužilo díky židům, kteří zde mají od 16. století velkou komunitu.

Antverpy jsou také vojenským městem. I když původní hradby byly zbořeny a nahradily je bulváry a parky, ve městě zůstalo několik menších tvrzí a pevností. Dominantou města je gotická katedrála na nábřeží Šeldy zasvěcená Panně Marii, která byla dostavěná roku 1523. Její stavba trvala 269 let. Katedrála je opravdu velká, má délku 117 m, šířku 65 m a náleží k ní 7 lodí a 14 kaplí. Stavba má jen jednu dokončenou věž o výšce 123 m. Hlavní klenba je podepřena 125 nosnými sloupy. Historické centrum města je okolo katedrály. Severozápadně od katedrály se nalézá bývalé hlavní tržiště Grote Markt se 67 m dlouhou renesanční radnicí a cechovní domy ze 16. a 17. století s bohatou sochařskou výzdobou. Jižně od katedrály narazíme na Groenplaats (Zelené náměstí), kterému dominuje socha Rubense v nadživotní velikosti.

Antverpy jsou známé především jako centrum diamantového průmyslu, jak z důvodu obchodu s nimi zde, tak pro dlouhou zdejší tradici jejich zpracování. Od devadesátých let jsou uznávána jako město módy a designu. Hlavně kvůli absolventům Královské akademie výtvarných umění se město stalo úspěšné v mezinárodním měřítku. Antverpy mají také jednu z nejstarších zoo na světě. Přímo uprostřed města si lze prohlédnout přes 4 000 zvířat. V roce 1920 město Antverpy hostilo Olympijské hry. Antverpy se za druhé světové války staly cílem německých raket V-2, které město velmi poničily, ale zničit přístav se Němcům nepodařilo.

Galerie

Partnerská města

Zatím nejsou podepsány smlouvy s městy

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Antverpy
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Antverpy