Black-Friday-2019-06-Multimediaexpo.png

Burundi

Z Multimediaexpo.cz

Přejít na: navigace, hledání
Burundi
Burundská republika
Republika y'Uburundi
République du Burundi
Flag of Burundi.png  Coat of arms of Burundi.png
Burundská vlajka   
Burundi bwacu (Naše Burundi)
Burundská hymna
Geografie
Burundi in its region.png
Mapa burundi.png
Hlavní město: Bujumbura
Rozloha: 27 830 km2 (154. na světě)
z toho 8 % vodní plochy
Nejvyšší bod: Heha (2 670 m n.m.)
Časové pásmo: +2
Obyvatelstvo
Počet obyvatel: 8 390 505 (92. na světě)
Hustota zalidnění: 301 (53. na světě)
HDI: 0,382 (nízký)
Jazyk: kirundi (úřední),
francouzština (úřední),
svahilština (zejména v hlavním městě)
Náboženství: křesťané 67 %
(římští katolíci 62 %, protestanti 5 %),
domorodé náboženství 23 %,
muslimové 10 %
Státní útvar
Státní zřízení: republika
Měna: burundský frank (BIF)
HDP/obyvatel: USD ()
Mezinárodní identifikace
MPZ: BU
Telefonní předvolba: +257
Národní TLD: .bi

Burundi, oficiálně Burundská republika, je stát ve střední Africe. Burundi hraničí na severu s Rwandou, na západě s Demokratickou republikou Kongo a na východě a jihu s Tanzanií. Jihozápadní hranice státu je tvořena jezerem Tanganika. Hlavním městem Burundi je Bujumbura, země je administrativně rozčleněna na 17 provincií.

Obsah

Historie

Předkoloniální období

Kolonizace

Nezávislost

Občanská válka (1993-2005)

Budování míru

Politika

Burundi je prezidentská republika. Hlavou státu a jeho výkonnou složkou je prezident. Prezident je volen přímo voliči na pětileté funkční období, přičemž může být zvolen max. dvakrát za sebou (podle ústavy z roku 2005 mohl být první prezident po skončení občanské války z let 1993-2005 zvolen parlamentem a to min. 2/3 hlasů). Prezident dále jmenuje ministry a svého viceprezidenta, kterého ovšem musí schválit parlament.

Parlament je dvoukomorový a skládá se z Národního shromáždění a Senátu. Národní shromáždění má min. 100 členů, z nichž 60% je vyhrazeno pro Huty a 40% pro Tutsije. Členové parlamentu jsou voleni přímou volbou na 5 let. Senát ma 54 členů (17 Hutuů a 17 Tutsijů, vždy 2 z jedné provincie, zbývající místa jsou rezervována pro zástupce dalších etnických menšin a také bývalé prezidenty). Členové senátu jsou voleni nepřímo na pětileté funkční období. V obou komorách parlamentu obsazují 3 místa Twaové a zároveň je nejméně 30% míst rezervováno pro ženy.

Obyvatelstvo

Dle Populačního fondu OSN (UNFPA) [1] se počet obyvatel Burundi pohybuje okolo 7,5 milionu. Burundi má 2. nejvyšší hustotu obyvatel v Subsaharské Africe (po Rwandě). Růst obyvatelstva dosahuje 3,4 %, přičemž jedna žena má za život průměrně 6,8 dětí. Vysoké jsou i míry mateřské (10 promile) a kojenecké úmrtnosti (10,2 promile). Předpokládaná délka dožití se u mužů očekává necelých 51 let a u žen něco málo přes 52 let. Velkým problémem pro zemi stále zůstává velký počet lidí nakažených HIV/AIDS (250 tis., 2003). Jedním z důsledků je pak nevyrovnaná věková struktura obyvatelstva. Do kategorie 0-14 let patří 46 % obyvatel, do kategorie 15-64 let 51 % obyvatel a do kategorie nad 65 let pouze 3 % obyvatel. Gramotných je pouze kolem 60 % obyvatelstva starších 15 let (67 % mužů, 52 % žen).

Opakované kmenové války jsou vyvolávány tradiční nadvládou menšinového kmene Tutsiů, vysokých lidí původem z Etiopie a Ugandy, nad vzrůstem menšími příslušníky většinového kmene Hutuů. Hutuové tvoří 85% obyvatelstva, zatímco Tutsiové pouze 14%. Původní obyvatelé - pygmejští Twaové - zastupují dnes pouhé 1% obyvatelstva.

Třináct let trvající občanská válka (1993-2005) měla na svědomí 300 000 lidských životů. V současnosti Burundi čelí vážným problémům způsobených rozsáhlými populačními přesuny svého obyvatelstva jak v rámci země (asi 140 tis.) tak i v sousedních zemích (především v Tanzanii, kolem 50 tis.).

Náboženství

Převládajícím náboženstvím v Burundi je křesťanství, které vyznává 67 % obyvatelstva (katolíci 62 %, protestanti 5 %). 23 % obyvatel vyznává různá tradiční náboženství a zbývajících 10 % obyvatel jsou muslimové (především kolem hlavního města Bujumbury).

Jazyky

V Burundi jsou používány dva oficiální jazyky - Kirundi, jazyk ze skupiny bantu který je široce používán místním obyvatelstvem, a francouzština. Swahili, jazyk obchodníků, je stejně jako francouzština používán především v Bujumbuře. Pozoruhodnou skutečností je používání stejného jazyku Kirundi oběma hlavními etnickými skupinami, Hutuy i Tutsii; taková jazyková homogenita je v regionu subsaharské Afriky jedinečná.

Geografie

Burundi je vnitrozemský stát s tropickým podnebím se dvěma výraznými obdobími dešťů. Území Burundi se rozkládá v nadmořské výšce výšce mezi 800 m a 2000 m, přičemž nejvyšší hora Heha dosahuje 2670 metrů. Díky této vysoké nadmořské výšce je zde relativně příznivé klima a to i přesto, že Burundi leží kousek od rovníku. Jsou zde tak příznivé podmínky pro zemědělství, což sebou ovšem nese masivní kácení lesů.

Země leží při severovýchodním břehu jezera Tanganika. Do jezera Tanganika se vlévá řeka Rusizi, která tvoří zároveň hranici mezi Burundi a Demokratickou republikou Kongo. Na území Burundi pramení také řeka Kagera, jež je zároveň považována za pramen Bílého Nilu. V zemi se nacházejí 3 národní parky (Národní park Kibira, Národní park Ruvubu a Národní park Rusizi) a 5 přírodních rezervací.

Administrativní členění

Burundi je rozděleno 17 provincií (provincie), 117 komun (commune), a 2 638 obvodů (colline). Hlavní město Bujumbura je i městem s největším počtem obyvatel. Mezi další významná města patří Gitega, Muyinga, Ngozi a Ruyigi.

Seznam provincií

Hospodářství

Burundi je málo rozvinutý zemědělský stát, který je do značné míry závislý na zahraniční pomoci. Více jak 50 % obyvatel žije pod hranicí chudoby. Burundi má dokonce nejnižší HDP/obyv. na světě (90 USD, 2007).

Více jak 90 % obyvatel pracuje v zemědělství. Nejdůležitější exportní plodinou je káva. Dalšími významnými zemědělskými produkty jsou čaj, bavlna, banány, maniok, sladké brambory, čirok, kukuřice, hovězí maso, či mléko. Ekonomická situace státu je značně závislá na úrodě a na cenách těchto zemědělských plodin (především káva a čaj) na světových trzích. Zpracovatelský průmysl je až na několik výjimek (přikrývky, obuv, mýdla) málo rozvinutý. Většina spotřebního zboží se tak musí dovážet.

Nejvýznamnějším exportním partnerem je Švýcarsko (34 %), dále Velká Británie (12 %) a Pákistán (8 %). Naopak nejvýznamnější podíl na importu má Saúdská Arábie (13 %), Keňa (8 %) a Japonsko (8 %).

Doprava

Země má přes 12 tis. km silnic, z nichž je pouze 1200 km asfaltovaných. Vodní doprava je provozována ne jezeru Tanganika. Nejdůležitější přístav je pak v hlavním městě Bujumbuře. V hlavním městě se pak nachází také jediné mezinárodní letiště v zemi. Kromě něj je v zemi ještě 7 menších letišť. V Burundi zcela chybí železniční síť !

Reference

  1. UBFPA

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Burundi
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Burundi
Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Hlavní funkce
Navigace
Nástroje
Příspěvky a dary
Další informace