Jižní polokoule

Z Multimediaexpo.cz

Mapa světa, jižní polokoule je žlutě zvýrazněna (Antarktida není zakreslena)
Jižní polokoule z pohledu z jižního pólu

Jižní polokoule nebo jižní hemisféra je pojem označující část Země, která se rozkládá jižně od rovníku (0° s./j. z. š.) až k jižnímu pólu (+90° j. z. š.).

Jižní polokoule zahrnuje čtyři kontinenty (Antarktida, Austrálie, většina Jižní Ameriky a část Afriky) a čtyři oceány (jižní část Atlantského oceánu, Indický oceán, jih Tichého oceánu a Jižní oceán). Na jižní polokouli leží též několik asijských ostrovů. Díky sklonu zemské osy a ekliptice začíná léto na jižní polokouli 21. prosince a končí 21. března a zima začíná 21. června a končí 21. září.

Obsah

Geografie jižní polokoule

Podnebí bývá obecně teplejší než na severní polokouli kromě Antarktidy, která je studenější než Arktida. Je to způsobeno větší převahou vodní plochy než na severní polokouli. Voda se otepluje a ochlazuje pomaleji než země.

Jižní polokoule je výrazně méně znečištěná než severní, a to díky menší hustotě osídlení (na jižní polokouli žije celkově pouze 10 až 12 % lidské populace), menší úrovni industrializace a menší ploše země (převažuje západní proudění větru a znečištění se tedy nemůže šířit jižně nebo severně).

Jižní pól je orientován směrem ke středu galaxie, a to v kombinaci s jasnějším nebem vytváří krásnou noční oblohu s mnohem větším počtem hvězd než na severní polokouli.

Seznam kontinentů a států ležících na jižní polokouli

Kontinenty

Africké státy

Slavná fotografie Země z Apolla 17 (Blue Marble) měla původně jižní pól nahoře, musela být tedy otočena, aby odpovídala tradiční perspektivě
Celé území
Většina
Části

Asijské státy

Poznámka: Asijské země ležící na jižní polokouli nejsou součástí souvislé země Asie.

Celé území
Většina

Státy v Indickém oceánu

Celé území
Části

Státy v Oceánii

Celé území
Většina

Státy Jižní Ameriky

Celé území
Většina
Části

Jiná území


Polární záře pozorovaná v městě Clarence nedaleko Hobartu (Tasmánie)
Polární záře pozorovaná ze Swifts Creek, Victoria, Austrálie

Související články


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Jižní polokoule