Aktuality roku 2013

Z Multimediaexpo.cz

Přejít na: navigace, hledání

Obsah

Prosinec

24. prosince 2013
Vánoční bouře zabila na západě Evropy šest lidí (Aktuálně.cz, Londýn / Paříž)
6. prosince 2013
Svět o Mandelově smrti: Odešel symbol odpuštění (Aktuálně.cz, Johannesburg)
 • Jako muž, který se zasloužil o velké usmíření lidí ve své zemi a který byl inspirací pro ostatní. Tak je v prvních reakcích hodnocen bývalý jihoafrický prezident Nelson Mandela několik hodin poté, co zemřel ve svém domě.
6. prosince 2013
Orkán Xaver na severu Evropy zabíjel, větrné elektrárny trhly rekord (iDNES.cz, ČTK, Praha)
6. prosince 2013
Jak nám Evropská komise lže o obchodní dohodě, která bude mít katastrofální následky pro všechny (Britské listy, Skotsko)
6. prosince 2013
Slovensko sníží firmám daň, ale zaplatí ji i při ztrátě (Aktuálně.cz, Bratislava)
 • Slovensko od příštího roku sníží sazbu daně z příjmů právnických osob na 22 procent z nynějších 23 procent. Zároveň ovšem zdaní i ztrátové firmy a zavede vyšší srážkovou daň na platby plynoucí do některých takzvaných daňových rájů.
6. prosince 2013
Vědci mrazí spermie korálů, chtějí zachránit největší organismus světa (iDNES.cz, Austrálie)
6. prosince 2013
Problémy nemá jen Blanka. Pozdější otevření hrozí i delšímu metru A (iDNES.cz, Praha)
 • V Praze se může v příštích měsících zpozdit nejen otevření silničního tunelového komplexu Blanka. Stejný problém hrozí i prodlouženému úseku pražského metra A. Čtyři nové stanice budou moci lidé využít pravděpodobně nikoliv už příští rok, ale až začátkem roku 2015.

Listopad

21. listopadu 2013
Škoda předběhla Fiat, je desátá nejprodávanější v EU (Aktuálně.cz, Brusel)
21. listopadu 2013
Zemřel Pavel Bobek. Zpěvák, který neměl špatnou píseň (Aktuálně.cz, Praha)
 • Česká republika přišla o jednoho ze svých nejoblíbenějších zpěváků. Ve věku 76 let zemřela ve středu legenda country, popu a rock and rollu Pavel Bobek, který se do srdcí posluchačů zapsal mnoha hity. Jeho první sólové album Big Beat vyšlo v roce 1974.
21. listopadu 2013
Legendární Winamp končí. Po patnácti letech jej AOL bez náhrady ruší (Jablíčkář.cz, Praha)
 • Konec devadesátých let, systém Microsoft Windows a hudba ve formátu MP3. Kombinace, která pro mnohé z nás znamená jediné – přehrávač Winamp. Tento hudební přehrávač byl ve své době vždy o krok dál před konkurencí a stal se proto na trhu jedničkou. V poslední dekádě ale začal rychle zaostávat za komplexnějšími aplikacemi jako iTunes a letošní rok bude jeho poslední.
21. listopadu 2013
Blanku stavíme dle neplatné smlouvy, tvrdí primátor (Aktuálně.cz, Praha)
 • Bilance tunelového komplexu Blanka, který měl, podle původních slibů už od roku 2011, ulevit přetížené dopravě v centru, je neslavná. Stavba se opozdila, je předražená a vedení magistrátu teď nejnověji tvrdí, že se celou dobu staví na základě neplatných smluv.
21. listopadu 2013
Známe vítěze Křišťálové Lupy 2013. Které weby letos nadchly nejvíce ? (CNEWS.cz, Praha)
 • Český slavík internetu. Uživatelé, čtenáři a odborná porota i v roce 2013 ocenili nejlepší a nejdůležitější weby. Kdo vyhrál tentokrát ?

Říjen

31. října 2013
Multimediaexpo.cz opouští grafické prostředí Monobook a přechází na Vector ! (Multimediaexpo.cz, Praha)
 • Po 3 dnech testování plně vítáme nový grafický skin Vector, který u nás po 5 letech nahradil lehce zastaralé grafické prostředí skinu Monobook. Grafický skin Vector nabízí lepší a modernější grafické prostředí, ale má také vyšší požadavky na výkon serveru (starý server s Pentiem D by mohl dostat infarkt :).
  Mnoho uživatelů MediaWiki na světě je však se skinem Monobook plně spokojeno a nechce přecházet do nového prostředí Vector (analogie k systému Windows XP). Proto Monobook zůstává pevně zakotven v naší encyklopedii a každý si ho může kdykoliv aktivovat ve svém uživatelském Nastavení.
27. října 2013
Rozbor: Složit vládu půjde těžko, fakticky vyhrál Babiš (Aktuálně.cz, Praha)
 • Nejbohatší český politik a majitel Agrofertu Andrej Babiš je faktickým vítězem voleb, v nichž formálně nejvíce hlasů získala ČSSD. Český statistický úřad už sečetl všechny volební okrsky. Základní výsledky zní: Nekoná se suverénní vítězství levice, ani katastrofální propad stran bývalé vládní koalice.
27. října 2013
Je to Klausův konec, říká Pospíšil. A zváží kandidaturu do čela ODS (iDNES.cz, Praha)
27. října 2013
Kováčik bude opět šéfovat poslancům KSČM (Novinky.cz, Praha)
27. října 2013
Chalupa: Porážka je strašná, chce to rychlé změny v ODS (Aktuálně.cz, Praha)
 • ODS nečekala nijak oslnivý výsledek ve volbách do Sněmovny, ale tak velkou porážku přece jen ne. Několik hodin po skončení voleb se sešlo grémium strany a podle všeho ještě v neděli celé vedení dá k dispozici své funkce.
27. října 2013
Podpoříme všechny slušné, zleva zprava, říká Okamura (Aktuálně.cz, Praha)
8. října 2013
Encyklopedie Multimediaexpo.cz opět výrazně vylepšila špičkový Katalog firem ! (Multimediaexpo.cz, Praha)
 • Dnes byla zásadním způsobem vylepšena drtivá většina parametrů v Katalogu firem, v rozsahu od 150 do 600 procent.
  Naše nejhorší placená prezentace nyní nabízí 120 MB. Majitel naší nejlepší prezentace má ovšem k dispozici 100–krát více prostoru, plných – 12 000 MB !
  Každá lepší prezentace navíc může být rozdělena do až 100 článků, což je jen malá třešnička na velkém dortu našich jasně unikátních vlastností.
7. října 2013
Komunisté poráží Schwarzenberga tam, kde kdysi kraloval (Aktuálně.cz, Praha)
 • Dosavadní specialista na internetové kampaně TOP 09 dostal měsíc před předčasnými volbami velmi silné soupeře.
2. října 2013
Češi postavili největší 3D tiskárnu na světě (ROOT.cz, Praha)
 • Česká republika se příští týden stane dějištěm premiéry největší 3D tiskárny na světě. 3D tiskárnu s modelovým názvem MAXI představí česká firma Aroja, která patří k předním výrobcům zařízení a software pro 3D tisk pod značkou 3Dfactories. Největší 3D tiskárna bude slavnostně představena na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně, kde si ji veřejnost může prohlédnout na vlastní oči.
2. října 2013
V Národním divadle se rozjíždí realizace unikátní inscenace 1914 (České noviny.cz, Praha)
2. října 2013
Nejlepší země pro seniory? Švédsko a Norsko (Tyden.cz, ČTK, Praha)
 • Nejlepším místem k životu pro seniory na světě je Švédsko. Uvádí to studie, která vznikla za podpory OSN a která zkoumala kvalitu života lidí starších 60 let v 91 zemích světa. Na druhém místě skončilo Norsko a na třetím Německo. Naopak nejhůře se mají podle studie starší lidé v Afghánistánu.
2. října 2013
Íránci přiznávají dopad sankcí na ekonomiku, podnikatelé bojují o přežití (IHNED.cz, Praha)
 • Íránská vláda dluží bankám, městům i dodavatelům miliony. Podnikatelé v zemi bojují o přežití, kvůli sankcím, které na Írán uvalily Spojené státy. Prezident Rúhání chce rychlé řešení, i proto nabízí dohodu o jaderném programu.

Září

23. září 2013
Merkelová ve volbách rozdrtila soupeře, nadpoloviční většina jí unikla (iDNES.cz, Německo)
23. září 2013
Čínský funkcionář Po Si-laj se odvolal proti doživotnímu trestu (České noviny.cz, Peking)
23. září 2013
Rusko obnovilo železniční spojení se Severní Koreou (Novinky.cz, Moskva)
 • Rusko v neděli obnovilo železniční spojení se Severní Koreou, čímž otevřelo možnost rozšíření obchodního styku s Pchjongjangem. Po 54 kilometrů dlouhé trati z ruského města Chasan do severokorejského přístavu Radžin budou vlaky vozit uhlí, ale i zboží z Jižní Koreje a dalších asijských zemí.
17. září 2013
Až 80 českých škol dostane komerční prezentaci ZDARMA ! (Multimediaexpo.cz, Praha)
 • Multimediaexpo.cz dnes spustila první velkou Propagační akci v roce 2013. Až 80 českých škol (vysokých, středních i základních) od nás dostane komerční prezentaci ZDARMA ! Máte zájem ? Rychle nám pošlete email ! Jen středních škol je v Česku přes 1 400...
17. září 2013
Dva vlaky na jedné koleji v Brně. Zastavily 70 metrů od sebe (Lidovky.cz, Brno)
 • V Brně-Chrlicích proti sobě dnes ráno po jedné koleji vyjely dva osobní vlaky. Zastavily 70 metrů od sebe, nikdo nebyl zraněn. Podle předběžných závěrů vyšetřování šlo zřejmě o chybu člověka. Řekl to náměstek generálního inspektora Drážní inspekce Jan Kučera. Provoz na trati byl téměř tři hodiny přerušen.
17. září 2013
Policie šetří tunel Blanka. Mluví o miliardové škodě (Lidovky.cz, Praha)
 • Kriminalisté vyšetřují okolnosti týkající se financování pražského tunelového komplexu Blanka. Zabývají se podezřením ze spáchání dvou trestných činů. Vyplývá to z dokumentů, které má ČTK k dispozici.

Srpen

28. srpna 2013
Multimediaexpo.cz vítá novou privilegovanou skupinu RCRedaktorů (Multimediaexpo.cz, Praha)
 • Po 13 dnech testování vítáme novou privilegovanou skupinu RCRedaktorů, která nám pomůže mnohem lépe kontrolovat bezpečnost encyklopedie ve stále nebezpečnějším světě internetu. S tím přímo souvisí výrazné posílení pravomocí skupiny registrovaných uživatelů, do které se můžete snadno dostat za pouhých 90 minut !
22. srpna 2013
Taťána Kuchařová trénuje na StarDance a dostala roli v seriálu (iDNES.cz, Praha)
20. srpna 2013
Od pádu Mubaraka nás zahynulo víc než za 20 let, zoufají egyptští křesťané (iDNES.cz, Egypt)
 • Ve stínu bouřlivých střetů mezi stoupenci sesazeného prezidenta Mursího a vládních jednotek se hněv části egyptských islamistů obrátil také proti menšinovým koptským křesťanům. Minulý týden lehlo popelem několik desítek kostelů...
18. srpna 2013
Telefónica čelí exekuci kvůli sporu s klientem, kterého odpojila (iDNES.cz, Praha)
 • Soudní exekutor zahájil exekuční řízení se společností Telefónica Czech Republic, která provozuje mobilní síť O2. Důvodem je obchodní spor se společností 4Call. Telefónica společnost odpojila. 4Call přešla k jinému operátorovi a obrátila se na soud. Ten nařídil exekuci.
16. srpna 2013
Ivu Kubelkovou v Sama doma na ČT1 střídá modelka Lucie Křížková (Mediář.cz, Praha)
 • Herečka a majitelka umělecké agentury Agemy Iva Kubelková přechází z České televize na Primu moderovat bulvární Top Star magazín, odchází tedy z pořadu Sama doma, jehož tváří byla od roku 2007. Kubelkové místo v Sama doma, proudovém vysílání pro ženy na veřejnoprávní stanici ČT1, od září přebere Lucie Křížková, významná modelka, Miss České republiky 2003, nyní občasná moderátorka společenských akcí.
16. srpna 2013
Příchod čtvrtého operátora se blíží, aukce kmitočtů začne v listopadu (Novinky.cz, Praha)
 • Podmínky nové aukce kmitočtů pro rychlé mobilní sítě LTE vyhlásil ve čtvrtek Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Přihlášky budou přijímány do 30. září, samotná aukce pak začne nejpozději v polovině listopadu. Úřad zároveň vyčlenil frekvence pro čtvrtého operátora a je jich více než v předchozí soutěži.
1. srpna 2013
Je to ještě horší. NSA sleduje „prakticky všechno, co děláte na internetu“ (The Guardian, Technet.cz, New York)
 • V rámci programu XKeyscore americká tajná služba monitoruje a zaznamenává prakticky každou akci, kterou běžný uživatel na internetu vykoná. Vyplývá to z nově uveřejněných tajných dokumentů, které z NSA vynesl Edward Snowden. Program umožňuje velmi obecné vyhledávání. Stačí, abyste používali silné šifrování nebo mluvili cizím jazykem.

Červenec

24. července 2013
Čeká nás nejteplejší den roku, v neděli bude 40 stupňů. V pondělí zaprší (iDNES.cz, Praha)
 • Neděle bude zatím nejteplejším dnem letošního roku, odpolední teploty mohou vystoupat až ke 40 stupňům Celsia. Vůbec nejvyšší teplota naměřená v Česku je 40,4 stupně. V pondělí přijdou přeháňky a bouřky.
24. července 2013
Snowden dostal povolení k odchodu z letiště (Aktuálně.cz, Moskva)
 • Bývalý konzultant amerických tajných služeb Edward Snowden, který se v Rusku ukrývá před americkou justicí, obdržel dokument, který ho opravňuje k opuštění tranzitu moskevského letiště Šeremeťjevo. Tvrdí to ruští právníci.
24. července 2013
Dav obklíčil bulharské politiky, evakuovali je až ráno (Aktuálně.cz, ČTK, Bulharsko)

Červen

14. června 2013
Prizma vidí a slyší všechno. Informace bere z tisíců firem ! (ČT24.cz, Washington)
12. června 2013
AMD oficiálně představuje 5 GHz procesor FX ! (DDworld.cz, Praha)
12. června 2013
PlayStation 4 drtí Microsoft vstřícnou cenou i přístupem k bazarovkám (BonusWeb.cz, Praha)
5. června 2013
Multimediaexpo.cz definitivně opustila reklamní službu Google AdSense (Multimediaexpo.cz, Praha)
 • Encyklopedie Multimediaexpo.cz dnes definitivně opustila službu Google AdSense. Tato služba nás nikdy neživila (nikdy neproběhla ani jedna platba). Ještě důležitější však je, že se u nás už nebude zobrazovat reklama konkurečních produktů (služeb) na stránkách placených prezentací našich klientů ! Trochu paradoxně tak doufáme ve větší zisk, protože nikdo nebude obtěžován reklamou své konkurence.
3. června 2013
Německý Pasov křižuje 12 metrová masa vody (ČT24.cz, Německo)
 • Na jihu a východě Německa v noci na dnešek opět stoupaly hladiny rozvodněných řek. Nejdramatičtější situace je v bavorském Pasově, jehož centrum zaplavily rozlité řeky Dunaj a Inn. Hladina Dunaje přitom už dosáhla svého historického maxima. Na některých místech Německa se dokonce bojí toho, že velká voda překoná ničivé povodně z léta 2002.
3. června 2013
Hladina Dunaje rychle stoupá. Slovensko se připravuje na záplavy (IHNED.cz, Bratislava)
 • V pondělí ráno Dunaj v Bratislavě dosahoval 741 centimetrů. Od pátku se hladina zvedla o téměř tři a půl metru a za dosavadním maximem z roku 2002 zaostává o něco málo přes dva metry. Záplavy hrozí podél celého toku Dunaje na slovenském území.
2. června 2013
Praha zavřela stanice metra, evakuuje nemocnici (Aktuálně.cz, Praha)
2. června 2013
V Čechách hrozí povodně, některé řeky hlásí 3. stupeň (ČT24.cz, Praha)

Květen

2. května 2013
Deset let Pirátské zátoky: Hollywood nemůže vyhrát (Živě.cz, Praha)
2. května 2013
Mozkový hypothalamus zřejmě reguluje rychlost stárnutí (Britské listy, Praha)
2. května 2013
Britští kolonisté v Americe uspěli díky kanibalismu, tvrdí archeologové (IHNED.cz, institut Smithsonian, USA)

Duben

16. dubna 2013
Cena zlata spadla za jediný den o osm procent, nejvíce za 30 let (Novinky.cz, New York)
 • Zlato, komodita, jehož cena šla v posledních letech stále nahoru, zažívá strmý pád. Jeho cena během pondělí spadla o osm procent, což je největší propad za posledních třicet let.
16. dubna 2013
Novou Miss Slovensko je Karolína Chomisteková (Webnoviny.sk, Bratislava)

Březen

25. března 2013
Eurozóna schválila záchranu Kypru, drobní střadatelé o peníze nepřijdou (IDNES.cz, Brusel)
24. března 2013
Titul Česká Miss 2013 získala Gabriela Kratochvílová. Korunku jí předala Ornella Muti (IHned.cz, Praha)
 • Českou Miss 2013 se stala studentka marketingu Gabriela Kratochvílová. Získala také titul Česká Miss rádia Frekvence 1. Titul Česká Miss World 2013 vyhrála Lucie Kovandová. Na třetím místě skončila Monika Leová, která se stala Českou Miss Earth 2013.

Únor

4. února 2013
Televize Pětka ukončila vysílání. Nad jejím osudem visí otazník (IHned.cz, Praha)
 • Po téměř půlročním působení ukončila Pětka vysílání. Krk stanici zlomily finanční problémy podnikatele Luboše Měkoty. Stanice sázela především na reality show o životě Ivety Bartošové, projekt však předčasně ztroskotal.
4. února 2013
Miloš Forman získal nejvyšší cenu Asociace amerických režisérů za celoživotní dílo (IHned.cz, Los Angeles)
3. února 2013
Spermagedon se blíží, plodnost mužů klesá každým rokem (Novinky.cz, Francie)
3. února 2013
Česká Wikipedie není důvěryhodný zdroj (Britské listy, Praha)
 • Články Wikipedie v češtině nejsou důvěryhodný zdroj. Píší je a redigují je nevzdělaní pravicoví komsomolci, kteří nemají ponětí o profesionální úrovni kritické a nezávislé novinářské práce ani moc o ničem jiném.

Leden

28. ledna 2013
Horáček: Taky jsem Zemana nechtěl, ale je čas ho respektovat (Nova.cz, Praha)
28. ledna 2013
Žilková se distancovala od petice proti Zemanovi (Novinky.cz, Praha)
28. ledna 2013
Zemřel Oldřich Kulhánek, autor českých bankovek (Aktuálně.cz, Praha)
11. ledna 2013
Na serveru Jednej.cz je první petice na podporu české encyklopedie (Multimediaexpo.cz, Praha)
 • Naši první petici na podporu české encyklopedie Multimediaexpo.cz můžete nyní podepsat přímo na serveru Jednej.cz. Tato petice upozorňující na fakt, že znalosti českých vědeckých i kulturních odborníků prakticky nelze využít v žádné české encyklopedii, byla navíc zařazena mezi VIP petice !
7. ledna 2013
Úřady i školy sundávají Klausův portrét na protest proti amnestii (iDnes.cz, Praha)
6. ledna 2013
Pane prezidente, už 260 000 lidí nesouhlasí s vaší amnestií ! A další rychle přibývají... (Nova.cz, Praha)
6. ledna 2013
Wikipedia rychle ztrácí své autory (Hlas Ruska, Minnesota)
5. ledna 2013
Amnestie budí odpor. Přidalo se 150 tisíc lidí na síti (Aktuálně.cz, ČTK, Praha)
 • První fáze amnestie prezidenta Václava Klause, která zahrnuje bezprostřední propouštění vězňů, se chýlí ke konci. K pátečnímu odpoledni bylo propuštěno už 5 232 lidí. Petici "Nesouhlasíme s Klausovou amnestií" podepsalo na internetu do pátečního večera zhruba 45 000 osob. Podporu této petici vyjádřilo na Facebooku ke stejnému datu přes 150 000 uživatelů.
5. ledna 2013
Všechny útočníky oběste, zvlášť toho mladistvého, vyzývá otec znásilněné Indky (Novinky.cz, Dillí)
 • Všech šest by mělo být oběšeno, zvlášť ten mladistvý, který byl nejkrutější ze všech, prohlásil 53 letý otec studentky. Právě on navrhl, aby byla opakovaně pohlavně zneužitá studentka vyhozena v bezvědomí z jedoucího autobusu.
5. ledna 2013
Mléčná dráha hostí nejméně 100 miliard dalších planet (Aktuálně.cz, Pasadena)
5. ledna 2013
Vědci objevili ve Velkém bariérovém útesu hlubokovodní korál (Lidovky.cz, Sydney)
Příspěvky a dary